Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

"OPTYMALNE" ustawienia pozwalające uzyskać najlepszy obraz - nasze spostrzeżenia, podpowiedzi i wnioski.

(Temat utworzony: 27-11-2017 10:59 PM)
183502 Wyświetlenia
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

Na naszym forum zaczynają pojawiać się pytania jak ustawić/skonfigurować telewizor, aby uzyskać optymalną/najlepszą jakość obrazu. Właśnie to skłoniło mnie do założenia nowego tematu.

Odpowiadałem już na podobne pytania i w każdej odpowiedzi napisałem, że nie jest to łatwe i proste, ponieważ każdy ma inne upodobania w kwestii nasycenia kolorów, kontrastu lub ostrości oglądanego obrazu. Ale niektóre parametry, np. płynność odtwarzanego obrazu jest spójna i ważna dla wszystkich. Stąd moja decyzja, aby choć trochę o tym napisać.

 

Treści tu zawarte opieram na własnym doświadczeniu oraz informacjach zawartych na jednym z serwisów sieciowych zajmujących się testowaniem odbiorników i na podstawie tych testów generowaniem podpowiedzi w kwestii poprawnych ustawień parametrów odtwarzanego obrazu.

Ale przejdźmy do meritum.

 

Specjaliści zalecają nam oglądanie programów i filmów w trybie "FILM", bo podobno tylko w tym trybie uzyskamy obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym.

 

1.png

  

Kolejną rzeczą na którą zwracają uwagę, to  to opcja "overscan", czyli obcinanie krawędzi obrazu. Uwierzycie, że na fabrycznych ustawieniach, nie widzimy pełnego obrazu? Aby go zobaczyć należy wejść do menu „ustawienia rozmiaru obrazu” i włączyć funkcję „dopasuj do ekranu”. Funkcja może być niedostępna na wszystkich źródłach. Ustawiamy ją tam gdzie jest dostępna.

 

2.png

 

Kolejnym sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. To przez niego tracimy detale obrazu. Aby wyłączyć ten filtr wchodzimy kolejno w:  Obraz -> Ustawienia zaawansowane -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłącz.

 

3.png

 

 W tym miejscu warto wspomnieć o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia Eksperckie -> Ustawienia Auto Motion Plus). W menu powinniśmy wybrać Użytkownika a następnie ustawić suwak redukcja rozmycia na wartość maksymalną, drugi - redukcja drgań - na wartość, pozwalającą uzyskać optymalną płynność odtwarzanego obrazu.

4.png

 

 Po wykonaniu zaleconych ustawień wszytko powinno wyglądać dużo lepiej. Można pokusić się nawet o zredukowanie ustawienia ostrości do zera.

6.png

 

 Według mnie to jednak kwestia gustu. Z uwagi na fakt, że odtwarzane są jeszcze treści nagrane w niskich rozdzielczościach i jedynie skalowane do HD a nawet do UHD (w tym te poddane silnej kompresji, jak np. w naziemnej TV) warto parametr ostrości nieco podnieść, najlepiej doświadczalnie, tak aby dobrać optymalną do swoich upodobań ostrość obrazu.

Jest jeszcze jedna funkcja, nad którą warto się pochylić. To Local Dimming. Żle dobrana, ale to również kwestia osobistych upodobań, może zaburzyć jakość odbieranego obrazu. W zależności od oglądanego obrazu, w trybie Standardowy może nadmiernie przyciemnić obraz, natomiast w trybie Wysoko - sztucznie podbić jasność. Ja zalecam tryb Niski. Ale jak już wcześniej wspomniałem, ta opcja podlega własnym upodobaniom.

 

5.png

 

 

 

To chyba prawie już wszystko. Dlaczego prawie?

No cóż, najnowsze modele telewizorów sprzedawane są z hasłem reklamowym mówiącym potencjalnemu klientowi o trybie HDR+. Czyli super, hiprer jakości obrazu w kwestii koloryzacji, kontrastu i wierność szczegółów w odtwarzanych obrazach. Jeżeli chcecie skorzystać z tej opcji, nie pozostaje nic innego jak tylko ją aktywować. Ale... no właśnie to małe "ale". Nie każdemu muszą odpowiadać ustawienia fabryczne zatwierdzone przez producenta jako najlepsze.

Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć tym, którzy zdecydują się na tryb HDR, aby po jego włączeniu skorzystać z ustawień opisanych powyżej.

 

Dlaczego nie opisałem pozostałych opcji i ustawień? No cóż, bo albo pogarszają obraz w odniesieniu do ustawień podanych powyżej, albo są kwestią gustu i można je dopasować pod siebie.

 

Kończąc ten post, proszę Was, nie bijcie, nie piszcie, że podane przeze mnie ustawienia są złe. Jeżeli coś zmienicie i uważacie, że jest jeszcze lepiej, to najzwyczajniej napiszcie o tym w kolejnym poście. Niech inni, w tym i ja, spróbują Waszych ustawień.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
229 Odpowiedzi
Aro17
Voyager
Opcje

Witam,

Ustawień obrazu będzie tyle, ilu jest użytkowników telewizorów. Temat - rzeka. Jak macie czas, można się bawić ustawieniami, tymi podstawowymi i zaawansowanymi (tylko czy warto). Zawsze można wrócić do ustawień fabrycznych, ale z drugiej strony dobrze jest wiedzieć, na co stać nasz panel LCD. Ja proponuję skorzystać z tego poradnika:

https://www.youtube.com/watch?v=8rbkWsB_L7k

 

Witam,

Oczywiście nie twierdzę, że poradnik burosch rozwiąże Wasze problemy, ale dowiecie się na co zwracać uwagę przy kalibracji. Własne odczucia są najważniejsze. Dla bardziej dociekliwych http://www.burosch.de/. Wybierzcie sobie wersję językową (ang/niem) i korzystajcie. Tablic do kalibracji jest mnóstwo, co kto lubi i co komu pasuje. Uważam, że tablice Burosch są jednymi z lepszych

 

0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje
Może inni użytkownicy podadzą tu swoje parametry kalibracji obrazu. Im więcej do testów tym lepiej. Łatwiej wybrać coś dla siebie.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
Aro17
Voyager
Opcje

Witam,

W linku https://hdtvpolska.com/czym-jest-profesjonalna-kalibracja-telewizora/ art. dotyczący profesjonalej kalibracji paneli. Trzeba pamiętać, że nie można dać się zwariować! Kogo stać na coś takiego jak profesjonalna kalibracja to jego sprawa, ale my tu w domowym zaciszu staramy się (będziemy się starać) poprawić nasz komfort oglądania tego co dają współczesne żródła sygnału. Podzielmy się tymi ustawieniami, pamiętając że nawet te same modele TV bedą miały różne wartości ustawień. Ale będą to dane wyjściowe. Pamiętajcie - zawsze można ustawić wartości fabryczne i zacząć wszystko od początku.

Miłego, konstruktywnego  "suwakowania"

adamdrazek
Apprentice
Opcje

A czy u Was na telewizorach występuje efekt bandingu?



0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

To ogólnie urok ekranów LCD, ich podświetlania krawędziowego, i wszystko zależy jak bardzo postara się producent, aby ten efekt i np. clouding zniwelować. U mnie na Q7F nie widoczny.

Gdyby jednak ktoś chciał przetestować swoją matrycę, to podrzucam linki do moich paczek z grafikami do testów oraz do filmików twestowych:

- grafiki_HD

- grafiki_UHD

-Pixel - Banding - Clouding Test_HD

- Pixel - Banding - Clouding Test_UHD

Po rozpakowaniu otrzymacje pieć plansz w określonej rozdzielczości, w kolorach jak na załaczonej poniżej grafice.

test.png

 

 

 

 


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
adamdrazek
Apprentice
Opcje

Sprawdzę testami, u mnie na 55mu7002 w jakości 4k nie jest widoczne, gorzej z niższą rozdzielczością. Nic nie z tym zapewne nie da zrobić?

0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje
U mnie na HD również niewidoczny. Ogólnie nic z tym się nie da zrobić, bo to kwestia zastosowanej matrycy. jej parametrów fizycznych i sposobu zamontowania ledów podświetlających. Takich rzeczy software'owo nie da się usunąć, można jedynie zminimalizować ich widoczność korygując ustawienia obrazu.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
0 Like
adamdrazek
Apprentice
Opcje

Robiłem testy tymi plikami, na każdym obraz jest czysty, bardzo ladny, problem się zaczyna gdy w filmie jest scena ciemna z jasnymi elementami. 

0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje
To co wcześniej napisałem, to kwestia matrycy i sposobu podświetlania. Musisz powalczyć z optymalnymi ustawieniami obrazu. Metodą prób i błędów dobrać ustawienia, które pozwalają na ograniczenie lub eliminację tego efektu.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
0 Like