Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odkamienianie piekarnika krok po kroku

(Temat utworzony: 11-09-2018 08:17 PM)
13652 Wyświetlenia
Opcje

Cześć Userzy,

Dzisiejszy temat dotyczy podobnie jak tydzień temu dotyczy piekarników. Z tym że dziś omówimy sobie konkretną funkcję piekarnika, jaką jest odkamienianie. Konieczność używania tej funkcji jest podyktowana używaniem funkcji gotowania parowego. Zatem każdy model posiadający gotowanie parowe będzie również posiadał funkcję odkamieniania. I dla prawidłowego działania piekarnika warto czasem takie czyszczenie wykonać.

 

Mamy zasadniczo dwa rodzaje piekarników z tą funkcją:

1. Piekarniki z kolorowym wyświetlaczem jak w modelu NV73J9770RS

2. Piekarniki z wyświetlaczem led jak w modelu BQ1VD6T131.

Dlaczego podzieliłam piekarniki w ten sposób? Otóż w modelu nr 1 odkamienianie odbywa się całkowicie automatycznie. Czyli ustawiamy opcję odkamieniania, piekarnik prosi o nalanie wody do zbiorniczka i gotowe. Piekarnik odkamieni się sam! Taka technika! Dlatego nie będziemy się mocno pochylać nad tym rodzajem urządzeń, bo sprawa wydaje się prosta. Gdyby jednak jakieś pytania się pojawiły to oczywiście pytajcie śmiało.

 

Dziś jednak skupimy się na urządzeniach z punktu drugiego, w których to proces odkamieniania wymaga od nas odrobiny zaangażowania. I przejdziemy sobie wspólnie krok po kroku całe to odkamienianie.

 

Jak często należy wykonywać odkamienianie? Na szczęście urządzenie samo będzie nas o tym informować. Będzie wtedy migać ikona odkamieniania. To znak, że czas odkamieniania nadszedł.

Poniżej ikonka:

ikona-odkamieniania.PNG

Ważną informacją z instrukcji jest to, że jeśli nie wykonamy odkamieniania to z funkcji parowej będzie można korzystać max 2 godziny i potem ta funkcja przestanie działać.

 

Także nie uda się z pewnością o tej czynności zapomnieć.

 

Co do specyfików potrzebnych do odkamieniania potrzebne będzie 125ml płynu do odkamieniania kuchenek parowych bądź ekspresów do kawy + 1 litr pitnej wody.

 

W trakcie odkamieniania na wyświetlaczu będą pojawiać się komunikaty od d-1 do d-6 informujące o etapie odkamieniania. Po wybraniu funkcji pojawi się komunikat d-1.

 

Należy wtedy odprowadzić wodę z wnętrza piekarnika. Naciskamy i przytrzymujemy przycisk odprowadzania wody przez 3 sekundy, aby rozpocząć to odprowadzanie wody.

 

Poniżej ikona przycisku odprowadzania wody:

odprowadzanie-wody.PNG

Po odprowadzeniu wody automatycznie pojawi się komunikat d-2.

W tym kroku należy napełnić pojemnik na wodę płynem do odkamieniania tak, aby został osiągnięty poziom 3 napełnienia.

Po napełnieniu urządzenie automatycznie przejdzie do kroku d-3. Ten krok to właściwe odkamienianie. Trwa ono około 3 godzin.

Po zakończonym odkamienianiu pojawi się komunikat d-4. Tutaj należy ponownie odprowadzić cały płyn do odkamieniania z kuchenki. Robimy to analogicznie do punktu d-1, czyli wciskamy przycisk odprowadzenia wody przez 3 sekundy.

odprowadzanie-wody.PNG

Gdy piekarnik odprowadzi pozostałości płynu, automatycznie przejdzie do kroku d-5.

Należy teraz napełnić zbiornik na wodę czystą wodą w celu przepłukania go. Gdy poziom napełnienia wodą osiągnie poziom 3 napełnienia, automatycznie uruchomi się kolejny krok.

Po pojawieniu się komunikatu d-6 należy ponownie odprowadzić całą wodę przyciskając odprowadzenie wody przez 3 sekundy.

odprowadzanie-wody.PNG

Gdy woda z płukania zostanie usunięta odkamienianie się zakończy.

Po zakończeniu odkamieniania mrugająca wcześniej ikona:

ikona-odkamieniania.PNG

zniknie!

Ważne, by proces odkamieniania wykonać całkowicie, przechodząc wszystkie etapy aż do zakończenia.

W innym przypadku opcja gotowania parowego może nie działać.

 

Proste?

 

Może na pierwszy rzut oka wydawać się zagmatwane, ale gdy będziecie wykonywać te czynności krok po kroku będąc przy urządzeniu, to wierzę, że bez najmniejszych kłopotów sobie poradzicie.

Gdyby pojawiły się wątpliwości czy pytania piszcie, pomogę :smiling-face:

54 Odpowiedzi
andre55
Apprentice
Opcje

Witam,

proszę podać, co zrobić w przypadku, kiedy nie mogę odprowadzić "starej" wody z piekarnika? Po wciśnięciu właściwego przycisku słychać pompę, ale woda nie wypływa. Jak wówczas dokonać odkamieniania?

0 Like
EwaK
Hotshot
Opcje

Cześć

czy jest to pierwsze odkamienianie? Jaki masz model urządzenia? Próbowałeś zresetować urządzenie poprzez odłączenie od zasilania na jakiś czas? Pojawił się jakiś błąd może?

0 Like
andre55
Apprentice
Opcje
Witam,

tak, to jest pierwsze odakmienianie piekarnika, model to BQ1VD6T131, nie resetowałem urządzenia, zrobię to niezwłocznie po powrocie z pracy :smiling-face:

wyswietlony kod błędu S-01 lub 5-01
0 Like
EwaK
Hotshot
Opcje

Cześć ,

i jak po zresetowaniu? Udało się odprowadzić wodę?

Kiedy pojawia się komunikat błędu, o którym mówisz? Też przy próbie odkamieniania? Oznacza on wyłączenie automatyczne z powodu np. przegrzania, więc nie powinien być powiązany z samą tą procedurą :smiling-face:

0 Like
andre55
Apprentice
Opcje
Witam,
reset nie przyniósł oczekiwanego rezultatu 😞
a symbol błędu pojawił się, gdy przełączyłem na funkcję gotowania na parze lub wspomagania parą;

a zaczęło się tak, że chcąc odkamienić piekarnik wcisnąłem przycisk odprowadzenia wody, ponieważ nic nie wyleciało, zalałem zbiornik odpowiednią mieszanką... i dalej nic się nie działo, zatem ponownie wcisnąłem przycisk odprowadzenia wody, ale tu już rezultat znamy, pompa się włącza, a płyn nie chce wypłynąć 😞
0 Like
Damian K
Hotshot
Opcje

@Michał_J @Aleksandra_S_W jakieś pomysły?


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
0 Like
Michał_J
Voyager
Opcje

Cześć andre55,

skontaktuj się proszę z nami telefonicznie. Numery znajdziesz pod adresem https://www.samsung.com/pl/info/contactus/

0 Like
andre55
Apprentice
Opcje
Witam :smiling-face:
skończyło się na wizycie serwisanta i wymianie pompy;
i dalej wszystko gra
pozdr.
MarekCh
First Poster
Opcje

Witam, ja również mam problem przy odkamienianiu BQ1VD6T131, którego mam 4 lata. Po spuszczeniu wody, piekarnik nie chce przejść do trybu d2. Odłączenie od sieci nic nie daje. Mogę prosić o jakąś poradę?

0 Like