Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Komunikaty w pralkach – błąd 5C/5E. Jak sobie z nim poradzić?

(Temat utworzony: 06-07-2019 04:13 PM)
80171 Wyświetlenia
Michał_J
Voyager
Opcje

Cześć Forumowicze,
W dzisiejszym temacie opiszę Wam, jakie mogą być przyczyny pojawiania się komunikatu 5C w pralkach.
W pierwszej kolejności wiele osób pomyśli, że pralaka się po prostu zepsuła, przez co nie odprowadza wody i dodatkowo wyświetla błąd.
Nic bardziej mylnego, zanim zadzwoninicie na infolinię i porposicie o wezwanie serwisu jest szereg czynności, które możecie zrobić samodzielnie, a okresowo nawet trzeba je wykonywać, aby nasza pralka była w idealnej kondycji i nie zaskakiwała nas błędami w najmniej odpowiednim momencie.
A więc do rzeczy, zaczniemy od samego sposobu podłączenia pralki do odpływu, ponieważ jest to bardzo istotna kwestia.
Wąż odpływowy może być zainstalowany na kilka sposobów:
Najprostszy to założenie węż do umywalki, z tym że trzeba zastosować plastikową prowadnicę węża, aby wąż był zagięty. Sposób założenia prezentuję poniżej.

umywalka.JPG

Wymiar oznaczony gwiazdką to przedział od 60 do 90 cm od podłogi. Jest to na tyle istotne, że umiejscowienie węża poniżej lub powyżej tego wymiaru może spowodować problemy z odporwadzaniem wody bądź cofanie się wody do bębna.
Kolejnym sposobem to klasyczne umiejscowienie węża w rurze odpływowej, w tym przypadku także obowiązuje przedział 60-90cm.

rura.JPG

Oczywiście sama rura może być zainstalowana w ścianie i w większości przypadków tak to będzie wyglądało, obraz oczywiście jest tylko poglądowy.
Ostatnim sposobem podłączenie jest podłączenie do syfonu pod umywalką. Tutaj konieczne jest zastosowanie minimalnej wysokości od podłogi na poziomie 60cm.

zlew.JPG

Oczywiście w tym przypadku pod umywalką znajduje się syfon więc konieczne jest włożenie węża powyżej syfonu, jeżeli wybierzecie ten sposób to częściej konieczna jest kontrola drożności syfonu, ponieważ brudna woda wpływa z dwóch źródeł.

Jeżeli mamy pewność, że pralka jest podłączona na jeden z trzech sposobów zgodnie ze wskazówkami a mimo tego dalej pojawia się komunikat 5C to w pierwszej kolejności sprawdzamy końcówkę węża odpływowego czy na końcu nie ma zebranych pozostałości detergentów, które zalepiły wąż uniemożliwiając odpływ wody, a następnie przechodzimy do wyczyszczenia filtra pompy odpływowej.
Pokażę Wam jak to zrobić. Dla bezpieczeństwa odłączamy pralkę od zasilania i pod klapką układamy szmatkę, ponieważ przy odkręcaniu filtra wyleją się resztki wody.

filtr.JPG

Wyciągamy cały filtr i myjemy go pod bieżącą wodą.

filtr2.JPG

Jak filtr mamy już wyciągnięty to zajrzyjcie jeszcze do miejsca skąd go wyciągamy, aby sprawdzić, czy nie ma pozostałości zabrudzeń (kamyki, skarpetki, monety itd). Każdy taki znaleziony element trzeba wyciągnąć, ponieważ może spowodować zablokowanie pompy.
Czysty filtr zakręcamy ponownie do tego miejsca, z którego go wykręciliśmy.

zakrecfiltr.JPG

Dodatkowo warto sprawdzić, czy wąż odprowadzający wode nie jest nigdzie zagięty lub przytrzaśnięty.
Po wykonaniu powyższych czynności Wasza pralka powinna funkcjonować prawidłowo :smiling-face:
Jeżeli macie jakieś pytania to oczywiście zapraszam do dyskusji :smiling-face:

 

23 Odpowiedzi
mkgarbus
First Poster
Opcje

Wszystko sprawdzone. Wąż drożny i dobrze zamontowany. Filtr czysty. A woda jakby nadal nie chciała odplywac z pralki. 

0 Like
KrzysiekK
Hotshot
Opcje

@Michał_J @EwaK @Aleksandra_S_W

Doradzicie coś?

0 Like
EwaK
Hotshot
Opcje

@mkgarbustunelik za filtrem też jest czysty? Nic tam nie wpadło? Czasem są to monety, blokujące wirnik pompy odpływowej, przez co pralka nie ma możliwości odprowadzenia wody. Po jakim czasie pojawia się komunikat? Od razu czy już w trakcie cyklu? Wąż jest w obejmach, bez zagięć? Odpływ w ścianie też jest drożny? Pralka w ogóle jest jeszcze na gwarancji? Będę wdzięczna za odpowiedzi, ułatwi to znalezienie przyczyny :smiling-face:

0 Like
Pata_R
First Poster
Opcje

Dzień dobry, u mnie również się pojawił błąd 5C, który wyskakuje podczas pracy pracy pralki. Kiedy ustawiłam program na szybkie pranie 15 min, podczas płukania wyskoczył błąd. 

Wodę usunułam, filtr oczyściłam i ponownie, wyskakuje błąd. W tuneliku za filtrem nie znalazłam żadnej, monety, wsówki, ani czegokolwiek innego co mogłoby utrudniac pracę pralki.

Pralka jest nowa ma 3 miesiące, więc jeszcze na gwarancji.

Co jeszcze można spróbowac zrobić, zanim wezwę fachowców?

Pozdrawiam

0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

@Pata_R a w jakim stanie jest sam wąż odpływowy oraz odpływ do którego wąż jest wpięty?


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
0 Like
EwaK
Hotshot
Opcje

@Pata_R tak jak mówi @Szewcu72, sprawdź drożność węża odpływowego i samego odpływu i na jakiej wysokości jest sam odpływ. Powinien być między 60 a 90 cm.

0 Like
fionka
First Poster
Opcje

Czasami jak wyskakuje błąd wystarczy wyłączyć pralkę, wyciągnąć 1 lub 2 ubrania i włączyć ponownie na płukanie lub wirowanie. U mnie pomaga. :smiling-face:

0 Like
EwaK
Hotshot
Opcje

@fionka ciekawy sposób, ważne, że działa :face-with-tears-of-joy: Sprawdź mimo wszystko rzeczy wspominane wyżej, przestanie się pojawiać :smiling-face:

0 Like
Mariotto77
Journeyman
Opcje

Najprawdopodobniej będzie to któryś z sensorów jeśli nie odpływa woda musisz poszukać który sensor jest od właśnie tego cyklu spróbuj wlaczyc pralkę tylko na same wirowanie i zobacz czy wtedy pralka odpompowywije wodę. Pozdrawiam 

0 Like