Închide

What are you looking for?

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Subiect inițial:

Problema galaxy watch

(Subiect creat la: 26-01-2024 08:41 AM)
267 Vizualizări
7daYsMaX
Explorer
Opțiuni
Salut, nu pot nici cum sa conectez ceasul, am incercat de toate dar nu ma lasa sa dau continue.
Daca are cineva vreun fix va rog sa ma ajute 🙁

image


13 Răspunsuri
ElfStone
Samsung Members Star ★★
Opțiuni

Salut,

Mai dai o resetare ceasului si pe telefon, cauta aplicatia Galaxy Wearable, tine apasat pe ea, apasa pe "i", storage si dai un clear data. Reconfigureaza aplicatia Wearable si reia procesul de imperechere.

7daYsMaX
Explorer
Opțiuni
Am incercat asta și tor degeaba
0 Aprecieri
ElfStone
Samsung Members Star ★★
Opțiuni

Ce ai incercat? Clear data la Galaxy Wearable si resetare la ceas sau doar resetare?
Clear data nu clear cache aplicatiei... da?

7daYsMaX
Explorer
Opțiuni
Clear data, reinstalare la aplicatie, factory reset la ceas, reinstalare aplicatie cu o versiune mai veche si nimic
0 Aprecieri
ElfStone
Samsung Members Star ★★
Opțiuni

Am inteles.. ciudata treaba.

Dar la prima configurare, ti-a detectat telefonul ceasul automat si l-ai putut alege?- Ti-a aparut pop-up pe telefon?

7daYsMaX
Explorer
Opțiuni
Da, dupa pairing imi apare ca in poza si nu pot apasa continue..
0 Aprecieri
ElfStone
Samsung Members Star ★★
Opțiuni

Mesajul din poza este de la Galaxy Wearable sau alta aplicatie?

Cred ca trebuie sa configurezi sau sa accepti conditiile la vreun serviciu Samsung la care nu ai acceptat si de asta nu trece mai departe. Dar e ciudat ca arata in regula in imagine si ca nu te lasa sa apesi ...

7daYsMaX
Explorer
Opțiuni
E de la wearable, dupa ce se termina pairing-ul imi apare asta pentru a accepta dar nu pot sa dau continue
0 Aprecieri
7daYsMaX
Explorer
Opțiuni
Am incercat pe un xiaomi si a mers conectarea prin wearable
0 Aprecieri
7daYsMaX
Explorer
Opțiuni
Pe ceas apare check your phone to continue setup
0 Aprecieri
mxmc
Explorer
Opțiuni
Încearcă să te joci la optiunile din imagine, bifează, debitează, vezi detaliile, poate obții ceva.
0 Aprecieri
Ep2733
First Poster
Opțiuni
Este o problema de la ei, eu am aceasta problema de la 1 ianuarie dupa update la ceas, daca te uiti la review pe google play sunt mii de oameni cu aceasta problema, inca nu am gasit rezolvare, am vorbit la samsung customer support si ei zic ca nu stiu nimic despre aceasta problema le-am trimis screenshot cu review din ultimele zile si ei tot nu stiu . Samsung este bun pana ai probleme apoi nimeni nu te ajuta :smiling-face: .
0 Aprecieri
Catalin51
Voyager
Opțiuni
Am avut si eu problema asta si am rezolvat o cu factory reset la ceas
0 Aprecieri