dátum: 06-10-2019 01:50 PM
Sziasztok!
Mindenki más alapján választja ki a leendő telefonját, de súlyozottan fontos szokott lenni a kamera és annak értékei. Hoztam nektek egy kis tudatsárat, hogy valójában mi mit is jelent és mire érdemes figyelni, illetve levezetem nektek Samsung specifikus formában is.
A köztudatban az terjedt el, hogy minél nagyobb a Megapixel szám, annál jobb a kamera. Nézzük meg mi is az a megapixel és milyen hatással van a kép minőségére. Ez az érték egy mutatószám, amely azt mutatja meg hogy az adott eszközben hány darab fényérzékelő elem található, vagyis milyen maximális felbontásban tud digitális képet alkotni. Ez természetesen fontos része a képkészítésnek, de nem ez a legmeghatározóbb.
Amit a Samsung használ a fényképek javítására az pedig a Pixel Margin technológia, ez az A szériás készülékeknél jellemző funkció. Ezt a mód akkor aktiválódik, ha rossz fényviszonyok között készítünk képet, de pl a rekeszérték csak 2.0-ás ebből az következne hogy a kép sötét és kicsit zajos. Ez a technológia pedig abban segít hogy az egymáshoz közel álló pixeleket összevonja ezáltal pedig egy sokkal világosabb és zajmentesebb képet kapunk. Hátránya viszont hogy emiatt alacsonyabb lesz a felbontás.
Ami szerintem sokkal fontosabb, mint a megapixel szám, az a Rekeszérték. (specifikációs táblákon láthatjátok szinte mindig pl. f2,0). A rekeszérték mértékéből a telefonoknál az optika minőségére következtethetünk!
Itt is van ökölszabály, mégpedig az, hogy a minél több a fény annál jobb lesz a kép. Viszont a rekeszértéknél a kisebb érték a jobb, vagyis egy f/1.8 értékű kamera jobb, mint egy f/2.2 értékű.
Az S és Note szériánál jellemző a Dual Pixel techonógia. Ezt annyiból látjuk hogy két rekeszérték van feltüntetve egy kamerához (F1.5/2.4)
Ez a két rekesz váltja egymást a fényviszonyokhoz mérten, ha éjszakai fotót csinálunk az 1.5-ös rekeszt használja. Ezáltal a lehető legtöbb fényt tudja felhasználni a minőségi kép érdekében. Ellenben ez a kamerállás nem lenne megfelelő egy napos tengerparti kép készítésénél mert túl világos lenne, erre pedig a 2.4-es rekeszértékű állás lesz a megoldás.
Nagyjából az emberi szem működéséhez tudnám hasonlítani, de persze ott még nem jár a technológia.
Ha készüléket választotok, szerintem főként a rekeszértékre figyeljetek és csak utána a megapixel számra.
Ami az idei évben még újdonságként megjelent ez az ultraszéles látószögű kamera. Az emberi szem 120°-os szögben látja a világot, a Samsung ezért alkotott egy 123°-os látószögű kamerát illetve választhatjuk a széles látószöget is ami
77°-os.
PDAF - fáziseltolásos autofókusz
Alapja, hogy két ellentétes irányba de szembeállított prizma segítségével a fázis eltérésből határozza meg, hogy a tört kép hol helyezkedik el
AF - autofókusz
Két formája van az aktív és a passzív
Az aktív lényege, hogy a lencse előtt lévő tárgyak távolságát méri,és így állítja be a fókuszt. Még a passzív esetében a már kész optikai rendszerbe jutó képet elemzi a rendszer.
OIS- beépített optikai stabilzátor.
Az OIS-nek köszönhető pl a Super Steady mód amit videókészítésnél használhatunk.
Remélem tetszett a cikk, és tudtam újat mondani.
Üdv ,
Eve
dátum: 14-10-2019 11:16 PM
Remek kis összefoglaló lett!
Egy kis kiegészítés: ami egy jó kép készítésénél igazán számít, az a dinamika tartomány (DR). A dinamika tartomány a kamera (szenzor) által érzékelt legvilágosabb és legsötétebb pont fényintenzitás különbsége. Ez egy nagyon fontos paraméter, ugyanis ezen múlik, hogy mennyire lesz részletgazdag a képünk, látszódnak-e az igazán sötét és az igazán világos részek árnyalatai, részletei.
A mobiltelefonokban a kis méret miatt nem lehet igazán jó dinamika tartományú szenzort megalkotni, emiatt más megközelítést alkalmaznak. Az egyik ilyen a HDR (High Dynamic Range) mód, amikor a telefon egyidejűleg több (3-5-7-9) különböző fényerejű képet készít, és ebből pakolja össze a végeredményt. Az éjszakai módok többségének is ez szolgál alapul. Ezt néha a szoftverek túlzásba viszik, és nagyon erőteljes lesz az egyes részek közötti határvonal.
Azt találták ki a cégek, hogy növelik a képpontok számát (megapixelek), mivel a dinamikatartományon nem tudnak érdemben javítani. A Samsung nemrég bemutatta a világ első 108MP-es szenzorát, ám ezzel nem fogunk 108MP-es képek lőni. Sokkal inkább az aktív pixelek számával állítják be az érzékenységet. Így például alacsony megvilágítás esetén 4 szomszédos pixelt egybeolvasztanak, és így alkotnak egy 27MP-es képet kevés zajjal, de négyszeres érzékenységgel, míg nagy megvilágításnál csak minden negyedik pixelt olvassák ki, így a beeső fényerősség csak a negyede lesz (nem ég be), és így alkotnak egy 27MP-es képet. A Samsung a saját ehhez hasonló technológiáját Smart-ISO-nak nevezi, így a megapixelekkel kompenzálni lehet az amúgy alacsony dinamikatartományt.