Închide

What are you looking for?

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Subiect inițial:

A fi sau a nu fi INCARCARE RAPIDA

(Subiect creat la: cu 2 săptămâni în urmă)
194 Vizualizări
taiunelu
Pathfinder
Opțiuni
 Initial ,problema apărută privind mărirea timpului de încarcare a bateriei ,după actualizarea la 6.1 a fost semnalată pe https://eu.community.samsung.com/t5/seria-galaxy-a/noul-timp-de-incarcare-pentru-galaxy-a14/td-p/100... 
Ma puse sfânta curiozitate sa fac oarece săpături și descoperii una nefăcută
 - telefon Galaxy A14G cu levek 10% pus la încărcat ,cu încărcător încărcare rapida ,protocol QC 3.0(folosit și până acum )
 - setari încărcare : "INCARCARE RAPIDA " >> notificare de stare si timp încărcare completă 2ore 29 minute . 
 - dupa 3 minute ,decuplare "INCARCARE RAPIDĂ " >>> notificare de stare si timp încărcare completă TOT 2 ore 29 minute
Concluzie personală după update 6.1
 - a crescut timpul de încărcare, dar și durata de viață a unei încărcări complete .
 - Neregula apare când ,în ambele opțiuni de încărcare (RAPIDĂ - NORMALĂ ) ,timpul de încărcare completă e același ,deși notificarea de sistem confirmă tipul încărcării..E clar ca NU POATE FI VORBA DE ACELASI TIMP DE ÎNCARCARE , bro"s,& sis .. 
Încercați și voi procedura ! Ca sa verificați și curenții de încărcare, folosiți, ca și mine ,aplicația https://play.google.com/store/apps/details?id=dev.km.android.chargemeter
 

1 Soluţie
Soluţie
AlphaBlue
Samsung Members Star ★
Opțiuni
Dacă bateria se încarcă în două ore și jumătate înseamă că folosește încărcarea rapidă.
Setarea pentru încărcare rapidă nu putea fi modificată în timpul încărcării în versiunile mai vechi de one UI (inclusiv în 3 parcă), acum am văzut că se poate, dar nu am testat niciodată dacă și are efect. Este posibil să fie intenționat și setarea să aibă efect doar la următoarea încărcare, sau este un bug și indiferent ce setezi din interfața, telefonul să folosească tot încărcare rapidă.
Dacă dezactivezi încărcarea rapidă când nu este conectat la încărcător, și apoi încărcarea o face tot rapid, atunci este posibil să fie un bug și îl poți raporta în Samsung Members.

Vizualizare soluţie în postul original

1 Soluţie

8 Răspunsuri
AlphaBlue
Samsung Members Star ★
Opțiuni
A fi! 🙂.
Așa cum am scris și în link-ul pus de tine, timpul normal de încărcare rapidă pentru A14 este undeva între două ore și un sfert și două ore jumătate. Dar acesta este timpul real de încărcare. Timpul estimat este doar un calcul matematic, nu este exact și mai ales nu întotdeauna este estimat bine la începutul încărcării. El depinde de temperatura telefonului, gradul de utilizare, istoricul încărcărilor și mulți alți parametri.
Dacă vrei să testezi real, atunci încarci complet telefonul prin ambele metode și te uiți pe ceas cât durează.
Dar ca și idee, dacă bateria are 5000mAh și încărcarea normală se face la 1A (5V, 5W) atunci nu poate încărca bateria mai repede de 5 ore. În acest caz curentul de încărcare poate fi destul de constant pe toată durata încărcării. Dacă încărcarea se face la mai mult de 5W (1A), încărcarea se face la acea valoare doar până la un anumit procent, iar apoi treptat scade tot mai mult. De aceea o încărcare la 15W (5V,3A), deși s-ar face într-o oră și vreo 40 de minute dacă ar menține acest curent, în realitate nu se întâmplă așa. După 70% curentul de încărcare scade tot mai mult și în general încărcarea de la 70-80% până la 100% ia cam tot atât timp cât încărcarea până la acel procent.
În plus de asta, atunci când rulează o aplicație pe ecran, sau chiar în fundal dacă are activitate mai intensă, sau dacă se încălzește telefonul, încărcarea este încetinită, sau chiar dezactivează intern încărcarea rapidă. Acest lucru se întâmplă și dacă folosești acea aplicație care îți arată cât curent intră în baterie.
Deci singurul test relevant este dacă faci cele două încărcări la temperaturi ambientale sub 30 de grade(preferabil sub 25), cu telefonul neutilizat, fără sincronizări sau alte activități intense în fundal, și cronometrezi real cât durează.
taiunelu
Pathfinder
Opțiuni
-faptul ca încărcarea durează mai mult ca înainte de update 6.1. ( în condiții similare ),nu mă stresează de loc .
- Nu înțeleg de ce ,comutând ,în timpul încărcării de pe rapid pe normal si invers NU SE MODIFICĂ timpul de încărcare pe afișaj. Pe real ,cu ceasul în mână, de la 10%-100% ,aceeași situație. Telefonul nu "simte " comutarea regimurilor de încărcare ,deși ar trebui sa facă asta .Înainte de update nu se întâmplă asta .Am dat wipe cashe în Reovery Mode ,am "golit " apk Î"ntreținere dispozitiv " ,fără rezultat .Eu cred că ,după update la 6.1 ,telefonul rămâne" cantonat " intr-un singur mod de încărcare, deși, pe afișajul de sistem apare "încărcare rapida " respectiv "încărcare " ,doar timpul estimat matematic nu se modifică .Uite ,încearcă și tu sa comuti ,în timpul încărcării, de pe rapid pe normal.
Soluţie
AlphaBlue
Samsung Members Star ★
Opțiuni
Dacă bateria se încarcă în două ore și jumătate înseamă că folosește încărcarea rapidă.
Setarea pentru încărcare rapidă nu putea fi modificată în timpul încărcării în versiunile mai vechi de one UI (inclusiv în 3 parcă), acum am văzut că se poate, dar nu am testat niciodată dacă și are efect. Este posibil să fie intenționat și setarea să aibă efect doar la următoarea încărcare, sau este un bug și indiferent ce setezi din interfața, telefonul să folosească tot încărcare rapidă.
Dacă dezactivezi încărcarea rapidă când nu este conectat la încărcător, și apoi încărcarea o face tot rapid, atunci este posibil să fie un bug și îl poți raporta în Samsung Members.
taiunelu
Pathfinder
Opțiuni
Ok ,mulțumesc pentru soluție asa voi face !
3Merlin
Big Cheese
Opțiuni
Domnilor,
S-a vorbit mult, cel puțin în comunitatea din România, despre încărcarea acumulatorului...
Mulți membri dau vina pe ultima actualizare a interfeței cu utilizatorul (OneUI 6.1).
Eu am observat că timpul de încărcare a acumulatorului depinde de mai mulți factori:
- capacitatea acumulatorului;
- puterea electrică a încărcătorului;
- tipul de încărcător (cu sau fără cablu) folosit;
- modul de funcționare a încărcătorului, adică protocolul folosit (normal/fast/super fast).
Pentru a face comparații utile și obiective, trebuie avut în vedere contextul, adică factorii anterior menționați.
0 Aprecieri
ixulescu
Helping Hand
Opțiuni
Salut 3Merin !

Eu pe S24U am incarcarea rapida dezactivat din setari, asa imi place mie sa.mi incarc telefonul, lent sau batraneste dar sa stii ca ceva sa schimbat in algoritmii de incarcare, pana in one ui 6.1 tel.lu meu se incarca de la 20% la 100% in doua ore si 10-15 minute si acum dupa one ui 6.1 se incarca in doua ore si 35-40 de minute !
Pentru mine chiar nu este un deranj atata timp cat autonomia s.a mentinut sau chiar a crescut.
M.am uitat la ceas canda il bagam in priza si cand imi bipaia ca e 100% in ambele cazuuri !
Eu personal am observat ca cu cat incarci acumulatorul mai incet 7-8 W cu atat autonomia este mai buna , Spor !

Am uitat sa mentionez.....acelasi cablu (cel original) si acelasi incarcator.
3Merlin
Big Cheese
Opțiuni
Analogie:
1) Acumulator = Rezervor de apă (adică un butoi, situat în podul casei);
2) Încărcător = pompa care aduce apa din fântână (situată în fundul curții);
3) Sistem de operare = meșterul casei (instalator, mecanic, electrician, electronist, bucătar, menajeră, etc)
4) Interfața cu utilizatorul = inginerul care îi spune meșterului ce dorește stăpânul casei (adică posesorul telefonului așa-zis inteligent, uneori analfabet d.p.d.v. tehnic).
Un singur exemplu: mulți vor să-și umple piscina (YouTube, Facebook, TikTok) dintr-un butoi de 200 litri, cu o pompă cu baterii...
Fii deșteaptă, națiune!
😉
ixulescu
Helping Hand
Opțiuni
Imi plac maxim analogiile dumneavosta !