Sposoby na zbyt jasne lub zbyt ciemne zdjęcia
- Nie fotografuj pod słońce – choć najlepsze fotograficzne smartfony mają zaawansowany HDR, który dba o odpowiednie odwzorowanie najciemniejszego i najjaśniejszego punktu kadru, może on sobie nie poradzić z tak silnym źródłem światła. Najlepiej zatem fotografując, ustaw się tak, aby mieć słońce za plecami lub z boku.
- Przetestuj dostępne tryby aparatu – jeśli zdjęcie pomimo zmiany miejsca wciąż jest ciemne.
- Użyj trybu HDR – jeśli jedna część zdjęcia jest zacieniona, a druga rozjaśniona. Aparat wykona wtedy kilka zdjęć z różną ekspozycją i połączy je w jedno. Fotografia zachowa więcej szczegółów zarówno w oświetlonych, jak i ciemnych miejscach. Korzystając z trybu HDR, pamiętaj, aby trzymać aparat stabilnie lub skorzystaj ze statywu. Nawet drobne poruszenie wystarczy, aby rozmazać zdjęcie.
- Zrezygnuj z AWB – czyli automatycznego balansu bieli. Jeśli obiekt wydaje się pozbawiony kolorów, ustaw ten parametr ręcznie. Postaraj się zbliżyć kolor na wyświetlaczu do naturalnego koloru fotografowanego obiektu. Możesz też wyregulować kontrast, nasycenie oraz ostrość w trybie PRO aparatu.
- Dostosuj ręcznie wartość ekspozycji EV – czyli poziom naświetlenia zdjęcia. Im mniejsza wartość ekspozycji, tym kadr będzie ciemniejszy. I odwrotnie: im większa wartość ekspozycji, tym zdjęcie będzie jaśniejsze.
- Edytuj czułość matrycy na światło ISO – mała czułość zapewnia lepszą jakość zdjęć i wierniejsze oddanie kolorów. Przy dziennym świetle ustaw niską wartość ISO. Z kolei podczas pochmurnych dni i w zdjęciach nocnych spróbuj stopniowo zwiększać czułość. Na zdjęciu mogą pojawić się szumy w postaci zwiększonej ziarnistości zdjęcia. Fotografia nie będzie jednak rozmazana.
- Zmień czas naświetlania – niektóre smartfony pozwalają ustawić czas otwarcia migawki. Im jest on dłuższy, tym więcej światła trafia do matrycy. Czas naświetlania wyrażony jest w ułamkach sekund. Jeśli na aparacie wyświetlana jest informacja „115”, oznacza to, że czas naświetlania wyniesie 1/115 sekundy. Pamiętaj, że wszystkie zmiany w kadrze, które zajdą w trakcie otwarcia migawki, będą widoczne na zdjęciu. Na efekt wpłyną także wszelkie drgania, więc przy dłuższym czasie naświetlania warto ustabilizować telefon za pomocą statywu.
- Wykorzystuj dodatkowe źródła światła – w domu może to być lampka biurkowa. W plenerze elementy otoczenia, np. słupy oświetleniowe, albo zwykła biała kartka, która posłuży jako blenda.
- Wyłącz lampę błyskową – większość smartfonów wyposażona jest w diody LED, które lepiej sprawdzą się jako latarki, a nie źródło dodatkowego światła. Często zdjęcia wykonane z jej użyciem mają chłodną i bladą kolorystykę. Ogranicz użycie lampy do utrwalania tekstu i doświetlania obiektów za dnia.
Pamiętaj o czyszczeniu obiektywu przed zrobieniem zdjęcia. W smartfonie łatwo go zabrudzić, pozostawiając np. odciski palców. Z zabrudzonym obiektywem autofokus może nie działać poprawnie, przez co zdjęcia wyjdą zamazane. Przed każdą sesją przetrzyj obiektyw chusteczką lub ściereczką z mikrofibry.
W smartfonie możemy znaleźć kilka ciekawych trybów:
- Tryb portretowy – oferuje funkcję rozmycia tła w stylu bokeh za portretowaną osobą lub obiektem, w zależności od zdolności smartfona do rozpoznawania konturów. Często znajdziesz tam także funkcje związane z oświetleniem.
- Makro – tryb, który pozwala robić ostre zdjęcia z odległości zaledwie kilku centymetrów od obiektu..
- Tryb PRO – tutaj znajdziemy takie ustawienia takimi jak ISO, czas naświetlania czy balans bieli.
- Tryb nocny – automatycznie dostosowuje parametry i funkcje AI, aby zrobić najlepsze zdjęcie w słabym oświetleniu – szczegółowe i jasne.
- Panorama – pozwala zrobić bardzo szerokie zdjęcie poprzez przesuwanie aparatu w linii prostej i łączenie zarejestrowanych kadrów.
- Długi czas ekspozycji – automatycznie dostosowuje parametry, aby efektem było zdjęcie z ostrymi elementami nieruchomymi i rozmazanymi poruszającymi się obiektami lub oświetlonymi elementami (tzw. malowanie światłem).
Czas, ISO i Przysłona
To podstawowe pojęcia w fotografii, które definiują nam w jaki sposób aparat wykona zdjęcie. Jeśli wykonujesz zdjęcie w trybie automatycznym to oprogramowanie smartfona dobierze je za Ciebie.
Czas: to czas naświetlania Twojego zdjęcia; czas trwania przechwytywania przez matrycę tego “momentu”. Im dłuższy czas naświetlania tym jaśniejsze zdjęcie. Zobacz poniższe zdjęcia. Jedno zostało wykonane z czasem 1⁄2 s, a drugie z czasem 1 s. Zwróć uwagę na karuzelę, która przy dłuższym czasie naświetlania
stała się bardziej rozmyta.
czas naswietlania
ISO: to czułość naszej matrycy. Im większa czułość tym więcej światła zarejestruje matryca i tym jaśniejsze będzie zdjęcie. Czyha tu jednak na Ciebie pułapka: im większa wartość ISO, tym ilość szumu na zdjęciach większa,
Przysłona: przysłona: jest to nic innego jak otwór w aparacie, który reguluje
ilość wpadającego światła. Im większa przysłona (czyli: niższa wartość przysłony), tym więcej światła wpadnie do matrycy i tym jaśniejsze będzie nasze zdjęcie. Wraz z przysłoną związane jest również pojęcie głębi ostrości. Im
mniejsza wartość przysłony, tym mniejsza głębia ostrości, tym mniej elementów w kadrze jest wyostrzone.
Podsumowując, w smartfonie w trybie PRO będziesz mógł korygować czas oraz ISO. W każdym innym trybie smartfon dobierze te parametry za Ciebie. W przypadku zdjęć nocnych polecam Ci najpierw ustawić ISO
na możliwie niedużą wartość (zapewni Ci to po prostu najmniej szumów), a dopiero potem ustawić czas naświetlania.
Tryb Nocny
To specjalny tryb, w którym smartfon wykonuje do kilkudziesięciu ujęć na raz, w mgnieniu oka, chwilę po tym jak klikniesz przycisk migawki. Są to zdjęcia od prześwietlonych aż po przyciemnione – wszystko, aby uzyskać dużą rozpiętość tonalną . Ten tryb pozwala Ci przechwycić obrazy o dużej jakości bez potrzeby noszenia ze sobą statywu. Wystarczy dość stabilna ręka, by w kilku sekund stworzyć zdjęcie o wysokiej rozpiętości tonalnej i z wyeliminowaniem szumu. Plusem tego trybu jest fakt, że możesz korzystać tu z każdego
z dostępnych obiektywów. Im dłużej smartfon w trym trybie będzie mógł wykonywać zdjęcie tym więcej składowych zdjęć wykona i tym lepszą jakość uzyskasz.
Pamiętaj o statywie, jeśli chcesz osiągnąć większe czasy naświetlania.
Tryb Pro
Tryb PRO to tryb, który da Ci największą kontrolę nad zdjęciem. Odnajdziesz go albo na dolnym pasku trybów w aplikacji aparatu, albo na samym końcu, pod przyciskiem “WIĘCEJ”. To dzięki temu trybowi możesz uzyskać efekt rozmytych świateł pojazdów, o którym piszę w dalszej części poradnika. Wynika to z faktu, że do uzyskania go potrzebujesz kontroli nad czasem naświetlania, który im będzie dłuższy, tym bardziej pozwoli nam
na malowanie światłem.
Oprogramowanie przychodzi tu z pomocą, gdy zastanawiasz się jaki czas naświetlania dobrać do danej wartości ISO. Zauważ, że jak tylko ustawisz ISO to zaraz za nim, na samym środku interfejsu jest “EV”, czyli, najprościej ujmując,
wartość ekspozycji. To taki Twój światłomierz. Wartość wynosząca równo 0 oznaczać będzie nic innego niż to, że Twoje zdjęcie z takimi nastawami ISO i czasu naświetlania będzie poprawnie naświetlone. Każda wartość poniżej 0 będzie oznaczała zdjęcie ciemniejsze, a powyżej 0 prześwietlone.
W celu zrekompensowania niskiego ISO (i ewentualnej dużej wartości przysłony, którą np. posiada 10x zoom
optyczny) ustawiamy dłuższy czas naświetlania, a ten, im wyższy, tym stwarza większe ryzyko poruszenia fotografii. Z pomocą przychodzi statyw, który ustabilizuje naszego smartfona na dużo dłużej niż nasza dłoń.
Jest to bardzo przydatne zwłaszcza przy fotografii nocnej lub gdy np. chcemy zrobić zdjęcie rozgwieżdżonego nieba. Dodatkowo oprócz statywu możemy użyć samowyzwalacza lub rysika, który jest dostępny w niektórych modelach aby uniknąć dotykania urządzenia podczas uruchamiania migawki.
Także korzystając z poradnika birecie swoje smartfony w dłoń i róbcie zdjęcia, zapraszam również do wrzucania zdjęć do naszej galerii: