Închide

What are you looking for?

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Subiect inițial:

Cum să faci fotografii bune în zile ploioase

(Subiect creat la: 06-06-2023 01:16 PM)
120 Vizualizări
EmilianN
Community Manager
Opțiuni

O zi ploioasă nu înseamnă întotdeauna un impediment în calea realizării unei fotografii spectaculoase. Dimpotrivă! Poți obține cadre unice, dacă ești atent la câteva aspecte care te vor ajuta să știi cum trebuie să procedezi.

Nu trebuie să-ți fie frică să experimentezi unghiurile și perspectivele pentru a captura adevărata frumusețe a ploii și norilor. 

Vrei să știi cum? Consultă articolul publicat pe thephotoargus.com: https://www.thephotoargus.com/capturing-the-beauty-of-gloomy-days-tips-for-transforming-bad-weather-...

Tu ce ponturi poți împărtăși pe acest subiect? Ai fotografii de pus în ramă făcute pe vreme ”neprietenoasă” cu soarele?

4 Răspunsuri
jocurileluminii
Voyager
Opțiuni
De obicei, în zilele ploioase, se desfășoară festivalul aberațiilor cromatice chiar și cu obiective profesionale.
EmilianN
Community Manager
Opțiuni

Mă tem că nu am înțeles comentariul tău. Este o ironie? O metaforă? 

jocurileluminii
Voyager
Opțiuni
Din păcate nici una nici alta ci realitatea. Din cauza cerului plat (în marea majoritate a cazurilor) se formează aberații cromatice chiar și folosind echipamente profesioniste. Sunt de evitat cadrele largi, în special cele cu cerul, deși nici detaliile în aceleași condiții nu scapă de aceste aberații. Spor!
EmilianN
Community Manager
Opțiuni

Articolul către care am făcut trimitere are ponturi despre cum trebuie făcute fotografiile în condiții de ploaie. Citește-l, poate vei reduce aberațiile cromatice de care ai parte. Există acolo niște exemple de fotografii care sunt pur și simplu minunate.