Închide

What are you looking for?

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Subiect inițial:

Ce trebuie să faci pentru a avea mai multe like-uri la fotografii

(Subiect creat la: 13-12-2022 10:16 AM)
127 Vizualizări
EmilianN
Community Manager
Opțiuni

Am găsit informații despre un studiu de marketing ce a analizat ce îi face pe oameni să aprecieze fotografiile de pe Instagram, dar cred că punctele cheie pot fi aplicate în general, la toate fotografiile publicate în rețelele sociale, inclusiv aici, în Samsung Community.

Cercetătorii au analizat în cadrul acestui studiu 147.963 de imagini de pe Instagram și au structurat analiza în funcție de acești indicatori:

  • Textul care însoțește o imagine;
  • Complexitatea caracteristicilor (culoarea și luminozitatea);
  • Complexitatea design-ului (lucrurile reale care se află într-o fotografie și felul în care sunt dispuse). 

La ce trebuie să fiți atenți dacă doriți să faceți o fotografie care să aibă succes public:

  • Distribuția culorii;
  • Distribuția luminozității;
  • Numărul de margini;
  • Numărul de obiecte;
  • Regularitatea obiectelor, care este determinată de felul în care obiectele împărtășesc o orientare și de măsura în care se suprapun;
  • Cât de simetrică este aranjarea obiectelor.

În funcție de criteriile de mai sus, utilizatorii preferă imaginile cu diversitate de lumină și culoare, dar într-o proporție ponderată. Opusul este valabil în ceea ce privește complexitatea designului. Oamenii preferă imaginile care fie sunt foarte simple, fie foarte complexe.

Pentru mai multe informații consultați acest articol - https://news.ncsu.edu/2022/01/what-people-like-on-instagram/

1 Răspuns
EmiliaDuna
Samsung Members Star ★
Opțiuni

Bună,
Categoric ne vor fi de folos aceste informații. 🙂