Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Původní téma:

Optimalizátor scén

(Téma vytvořeno: 17-07-2022 07:46 PM)
333 Zobrazení
Zdeněk19
Helping Hand
Možnosti
Ještě jednou dobrý den, chtěl bych se zeptat k čemu slouží funkce ve foťáku s jménem "optimalizátor scén". Jediného čeho jsem si všiml je, že to strašně přisaturuje fotku a pak někdy dost skazí. Fotil jsem včera červánky a se zapnutým optimalizátorem scén to sice bylo pěknější, barevnější, ale zato pole pod červánkami bylo naprosto "nacucané" oranžovohnědou barvou až to bylo hnusné. Tak se chci zeptat, jestli se vyplatí ten optimalizátor zapínat, co vlastně vše dělá a jestli se nedá někde ubrat té saturace (ne v editoru, ale aby sama ta fotka byla např. saturovanější, ale ne až tak ať mi z toho padají oči). Ještě dole dodávám 2 fotky se zapnutým a vypnutým. Děje se mi to u s21fe. Předem děkuji za odpověď

image
Zde je vypnutý optimalizátor scén a nejspíš focené i na širokoúhlém foťáku.


image
Zde je zase zapnutý optimalizátor scén


0 Like

1 Řešení


Přijatá řešení
Řešení
Polo12
Helping Hand
Možnosti
Hezký den, prvně k tomu, co samotný optimalizátor scény dělá. Upravuje podle situace jas, expozici, kontrast, saturaci a vyvážení bílé. Jeho cílem je fotku upravit, aby byla "líbivější", jak sám víte, občas se mu to podaří, občas ne. Saturace, ani jiné parametry optimalizace se uživatelsky nedají upravit. Jestli ho nechat zapnutý je na vás. Obecně bych doporučil nechat zapnutý a na (západy/východy slunce) vypínat. Pokud si plánujete fotografie poté sám upravovat, doporučuji ho vypnout. Pokud vám moje odpověď pomohla, můžete ji prosím označit jako řešení? Děkuji.

Zobrazit řešení v původním příspěvku

2 Odpovědi
Řešení
Polo12
Helping Hand
Možnosti
Hezký den, prvně k tomu, co samotný optimalizátor scény dělá. Upravuje podle situace jas, expozici, kontrast, saturaci a vyvážení bílé. Jeho cílem je fotku upravit, aby byla "líbivější", jak sám víte, občas se mu to podaří, občas ne. Saturace, ani jiné parametry optimalizace se uživatelsky nedají upravit. Jestli ho nechat zapnutý je na vás. Obecně bych doporučil nechat zapnutý a na (západy/východy slunce) vypínat. Pokud si plánujete fotografie poté sám upravovat, doporučuji ho vypnout. Pokud vám moje odpověď pomohla, můžete ji prosím označit jako řešení? Děkuji.
Pe3kZ
Voyager
Možnosti

Co dělá optimalizátor scény? Přesně to, co jsi už zjistil sám. Zprasí a brutálně přesaturuje celou fotku, takže to pak vypadá spíše jako akvarel a ne fotka. Tak jako auto HDR. Další funkce, která moc nefunguje. Pokud chceš mít nějak stabilní a kompaktní výsledky, doporučuji HDR a optimal.scény vypnout a následně třeba v aplikaci Snapseed  HDR použít v rámci postprocesingu nebo si pak v té samé apce pohrát se světly a stíny .Budeš pak mít mnohem věrnější a  kvalitnější fotku.