dátum: 02-02-2021 03:14 PM
Sziasztok!
A jövő SIM kártyája az eSIM, a legtöbb ember szerint az “e” az elektronikusra utal, de ez egyáltalán nem így van, hiszen az eSIM az embed (beépített) szóra utal.
Hogyan kell ezt elképzelni?
Az eSIM a hagyományos SIM kártyákat felváltó új kártyatípus, ami már az eszközökbe beépített (embedded SIM - eSIM), így nem lehet a hagyományos módon eltávolítani, cserélni és a készülék képes önállóan a hálózatra csatlakozni.
Az ilyen típusú kártyák az új generációs mobiltelefonokban, tabletekben már megtalálhatóak, kis méretének köszönhetően pedig kiválóan alkalmasak az okos kiegészítőkhöz (pl. okosóra), különböző IoT (Internet of Things – Dolgok internete) eszközökhöz, mint pl. szenzorok és nyomkövetők, de az új típusú gépjárművek is ezeken keresztül kommunikálnak a hálózaton.
Miért szükséges ez?
Ahhoz, hogy megértsük, mi a baj a fizikai SIM-kártyákkal, érdemes visszarepülni az időben egészen az első okostelefonokig, amelyek még a készülék memóriájában tárolták a hálózati hozzáféréshez szükséges adatokat. Mivel ez a megoldás jelentősen megnehezítette a szolgáltatóváltást és a szabad versenyt, 1991-ben megjelentek az első, bankkártya méretű SIM-kártyák, melyek az integrált áramkörükön tárolták az egyedi sorozatszámot, az IMSI (International Mobile Subscriber Identity)-azonosítót, a PIN- és PUK-kódot, illetve egyéb, a hálózat eléréséhez szükséges információkat, névjegyeket.
Ezeknek az adatoknak a birtokában a készülékek és a felhasználók beazonosíthatóvá váltak, miközben a szabványosítás következtében azonos kialakítású foglalatok miatt jelentősen egyszerűbb lett készüléket vagy szolgáltatót váltani.
A SIM-kártyák aztán elkezdtek zsugorodni, miközben egyre több információt lehetett rajtuk tárolni. A kompatibilis eszközök száma is több milliárdra nőtt, következésképpen egyre nagyobb gyártási és logisztikai kapacitást igényelve a szolgáltatók részéről.
Az eSIM előnyei
Univerzális, így a különböző eszközökhöz a különböző méretű, típusú kártyák cseréjével nem kell többet bajlódni.
Okos eszközökkel szabadon lehet hívást fogadni, indítani vagy netezni akkor is, ha nincs nálunk a telefonunk.
Nincs kártya behelyezés, így nem kell sorban állni a SIM cserénél, akár online is igényelhető és a futárt sem kell vele megvárni, egyszerűen aktiváld vagy cseréld előfizetésed pár kattintással.
Kevesebb a sérülésveszély, mivel nem szükséges cserélni a kártyát, így kisebb eséllyel hibásodik meg és nem fogjuk többé elveszíteni.
Mi a helyzet itthon?
Jelenleg Magyarországon még csak a Magyar Telekom kínál eSIM-előfizetéseket, ám iparági pletykák szerint a Vodafone és a Telenor is tervezi a szolgáltatás bevezetését.
Készülékek tekintetében a Galaxy okosórák, mint a Galaxy Watch, Galaxy Watch Active 2, Galaxy Watch 3 is elérhető eSIM változatban, de kizárólag a Telekomnál. Emellett az újabb Galaxy okostelefonokban is előfordulhat eSIM képesség.
Nektek van eSIM-es készüléketek vagy kiegészítőtök? Írjátok meg kommentben!
dátum: 02-02-2021 03:50 PM
dátum: 04-02-2021 10:38 PM
Szia Józsi!
Óriási mennyire elterjedt a köztudatban, hogy ez egy elektronikus megoldás lenne. Nagyon rendezetten összeszedted a lényeget, klassz összefoglaló!
dátum: 19-02-2021 12:18 AM
Egyelőre nem olyan stabil mobilokban, mint a fizikai kártya, de órákban ez az egyetlen lehetőség jelenleg.
dátum: 19-02-2021 01:40 AM
dátum: 27-02-2021 02:52 PM
Köszi a cikket, következő okosórám biztos, hogy eSIM-es lesz!
dátum: 27-02-2021 03:44 PM
Hali!
Nagyon királyul összefoglaltad!
Sok esetben tapasztalom, hogy az eSIM megoldást jelent az olyan felhasználók számára akiknek hibrid DS készülékük van és a második foglalatban SD kártyát használnak. Így marar az eSIM második kártyának. És csatlakozva az előttem írtakhoz, a következő okosórám szinte 100%, de nekem is eSIM képes lesz 😎✌
dátum: 28-02-2021 03:07 PM
Szia!
Köszi a hasznos összefoglalást!
Szerintem nagyon is helye van az eSIM-nek hazánkban, hiszen pár év múlva szerintem alig lesznek már fizikai SIM képes készülékek.... kíváncsi vagyok, hogy a többi szolgáltató mikor lép ez ügyben.
Üdv,
Móni