Bezárás

What are you looking for?

mégse
A következő eredményeinek megjelenítése: 
Helyette a következő keresése: 
Így értette? 

Eredeti témakör:

Fotózz professzionálisan!

(Témakör létrehozásának dátuma: 05-05-2020 06:51 PM)
2069 Megtekintések
David_K
Samsung Expert
Beállítások

Sziasztok!

 

A mai nap egy olyan témát hoztam el nektek, amivel akár a csillagokat is le tudjátok varázsolni az égről. Lássuk hát, hogyan is kell használni a professzionális módot Samsung telefonunkon!

 

Sok meglévő, illetve leendő boldog Samsung okostelefon tulajdonos a készülékekben rejtőző kamera miatt teszik le voksukat a termék mellett. Fontos is, hiszen a folyamatosan gyorsuló világunkban egyszerűbb egy olyan készüléket magunkkal hordozni ami nem csak munka, hanem akár szórakoztató, vagy alkotói szereppel is rendelkezik. Ilyen egy modern Samsung telefon is.

 

Hogyan is érhetjük hát el a professzionális módot? 

A kamera applikáció üzemmód választó sávját, ha teljesen jobbra húzzuk akkor a "Több" menüpont alatt számos egyéb funkció rejlik, melyek közül mai alanyunk is itt tölti mindennapjait. 

A Samsung telefonjai számos üzemmódot kínálnakA Samsung telefonjai számos üzemmódot kínálnakMiután kiválasztottuk a professzionális üzemmódot, alul és felül számos beállítás tárul szemünk elé, melyek elsőre ismeretlenek lehetnek egy laikus szem számára, de hadd ismertessem ezeket.

20200505_163213.jpg

 

Jobbról balra haladva találjuk az ISO, rekeszérték/záridő, manuális, fókusz, fehéregyensúly illetve exponáltság ikonjait. 

Az alábbiakban kitérünk ezekre.

 

Az ISO a szenzorunk érzékenységét befolyásoljaAz ISO a szenzorunk érzékenységét befolyásolja

-Az ISO érték gyakorlatilag a szenzorunk érzékenységét mutatja. A 3 fő fényképezési alap pillér egyik eleme a záridő és rekeszérték mellett. Leginkább rossz fényviszonyok közt van fontos szerepe. 

Minél alacsonyabb ez az érték a képünk annál tisztább lesz, azaz kevésbé szemcsés, de jóval sötétebb is. Amennyiben ezt az értéket magasra állítjuk képünk ugyan világosabb lesz, de sokkal zavarosabb is. A végeredmény sok esetben ilyen beállításokkal használhatatlan lehet. 

 

A záridő határozza meg, hogy a szenzor mennyi ideig engedjen be fényt. A rekeszérték pedig azt jelöli, hogy a kameránk "szeme" milyen nagyra van nyitva.A záridő határozza meg, hogy a szenzor mennyi ideig engedjen be fényt. A rekeszérték pedig azt jelöli, hogy a kameránk "szeme" milyen nagyra van nyitva.

-A záridő a következő fontos beállítás. Ez gyakorlatilag azt jelöli, hogy a szenzorunk mennyi ideig marad nyitva, azaz mennyi ideig engedi be a fényt magába a kamera. Minél magasabb ez a szám annál fényesebb lesz a képünk. Ebben az esetben az ISO értéket is érdemesebb alacsonyabb szinten tartanunk. Éjszakai körülmények közt a hosszabb záridő az ideálisabb választás, hiszen jóval kevesebb fény áll rendelkezésünkre. Nappal viszont érdemesebb rövidebb pórázra kötni, ugyanis, ha sokáig marad nyitva szeretett telefonunk szeme a végeredményünk egy teljesen fehér kép lesz. Ez az ún. "Kiégett kép". 

 

-A rekeszértéket ugyanezen menüpontban találjuk meg. Kissé elbújva. A záridőt állító csúszka alatt találjuk meg F1.5/1.8/2.4 stb számokkal jelölve. Ez a szám gyakorlatilag azt jelöli mennyire van nagyra nyitva szeretett telefonunk "szeme". Úgy képzeljük el, mint a pupillánkat. Fényesebb körülmények közt kisebb a nyílás, sötétben nagyobb. Az értékeket úgy kell értelmezni, hogy minél kissebb az "F" érték annál nagyobbra van nyitva a rekesz, azaz a telefonunk "szeme".  Minél nagyobb ez a szám a rekesz annál kisebbre van nyitva, magyarul kevesebb fényt enged be. Bizonyos Samsung telefonokon ez az érték F1.5 és F2.4 között állíthatók. Ezek a "Duál Rekesz" kamerák. Egyszerűen az "F" számra nyomva átállítódik ez az érték.

 

A fókusz és a rekeszérték/záridő gombok közt találjuk a manuális beállítások lehetőségétA fókusz és a rekeszérték/záridő gombok közt találjuk a manuális beállítások lehetőségét

-A manuális beállítások fül alatt néhány alapvető beállítást találunk. Ezeket érdemes a telefon képernyőjén keresztül magunknak kikisérletezni, mi a számunkra a leginkább szimpatikus beállítás. :smiling-face: Gyakorlatilag saját magunknak készíthetünk egy filtert a még el nem készült fotónkhoz! 

 

20200505_163333.jpg

 

-Következő pontunk a fókuszt jelöli. Sok esetben elegendő lesz automatikus fókuszon hagyni a telefonunkat, de, ha például egy közeli tárgyat szeretnénk megörökíteni már szükségünk lesz belenyúlni. A jobb oldali "hegy" ikon a "végtelen" fókuszt jelöli. Ebben az esetben minden "éles" marad a fotónkon. Amennyiben azonban azt szeretnénk, hogy csak bizonyos dolgok legyenek kiemelve a csúszka balra húzásával a "virág" ikon felé haladva saját magunknak tudjuk kiválasztani mi legyen "éles" a képen és mit fedjen "homály". Minél inkább balra van a csúszka annál közelebbre tudunk fókuszálni. :smiling-face:

 

20200505_163407.jpg

 

-Néha kameránkat össze tudja zavarni pár külső tényező. Erős napsütés, vagy éppen borús időjárás, nem természetes fények. Ilyenkor sajnos a képünk nem minden esetben mutatja reálisan mi is van a szemünk előtt valójában. Itt segítségül hívhatjuk a fehéregyensúly beállító csúszkát mellyel saját magunk tudunk "fényviszonyokat" előállítani. Ahogy húzzuk a csúszkát a kép színe úgy változik. Ezt az ún. "K" számok és bizonyos ikonok (felhő, villanykörte, fénycső, nap stb) jelzik nekünk. Minél alacsonyabb a "K" érték annál hidegebb színeket látunk majd magunk előtt. Értelemszerűen amikor pedig magasabb, akkor melegebb színekkel fogunk találkozni. :smiling-face: Addig húzzuk a csúszkát ameddig reális képet nem kapunk. Amennyiben pedig szeretnénk elrugaszkodni a valóságtól úgy is tehetünk az egyik végpont felé haladva. 😁

 

-Ebben a sávban legutolsó menüpontunk pedig az expozíciót mutatja meg. Ez egy +2/-2 közt mozgó szám. Amennyiben + értéket látunk a képünk túlexponált, azaz túl fényes. Amennyiben - értéket látunk, akkor képünk alulexponált, azaz túl sötét. Rossz fényviszonyok közt az itt található csúszkát a + felé húzzuk, fényes körülmények közt a - felé. :smiling-face: 

 

Ezennel az alsó sávval végeztünk is. 

Következzen a felső, de ez már rövidebben. 🙄

 

20200505_183836.jpg

 

Itt a magaslaton a nem profi módban is megtalálható ikonokkal találkozunk. 

Itt tudjuk elérni a kamerabeállításokat, ki vagy éppen be tudjuk kapcsolni a vakut, tudjuk állítani az időzítőt 0 és 10 MP között, illetve a képarányt is tudjuk módosítani attól függően nekünk mire van épp szükségünk. :smiling-face: 

 

20200505_163509.jpg

 

A végére a példa képek előtt az egyik, ha nem a legfontosabb tanácsom még megemlíteném. Fontos, hogyha szerkeszteni is szeretnénk a képeinket akkor a kamerabeállításoknál a RAW-másolatokat engedélyezzük. Ezekben a képekben sokkal több adat van, jobban korrigálhatók utómunkával, mint egy hagyományos JPG kép. :smiling-face: Fontos azonban tudni, hogy ezek mindig több helyet is foglalnak a telefonunkon! 

 

És akkor lássunk pár képet a professzionális móddal! 😁

 

20191113_104523 (1).jpg

Csillagok-csillagok.. ISO: 50, F1.5, 15MP záridő. Utómunka: Adobe LightroomCsillagok-csillagok.. ISO: 50, F1.5, 15MP záridő. Utómunka: Adobe Lightroom

Köszönöm, hogy elolvastad, mindenkinek sok szép fotót kívánok! 

 

Dávid 😁

3 Válaszok
gako147
Journeyman
Beállítások

Köszi a részletes leírást, eddig időhiány miatt nem próbálgattam, de így egyszerűbb lesz...

David_K
Samsung Expert
Beállítások
Szívesen gako!

Örömmel látnánk az elkészült képeket. Annyival még kiegészíteném a fent leírtakat,hogy egy állvány fontos lehet, ha hosszabb záridőre állítod a telefonod! :smiling-face: Amennyiben az nincsen elég, ha nekitámasztod egy téglának, falnak, vagy valami olyasminek ami stabilan egy helyben képes maradni!

Dávid
AnitaI
Samsung Expert
Beállítások

Szia Dávid! 

Nagyon jó cikk lett, köszönjük, hogy megosztottad! 

0 tetszik