Bezárás

What are you looking for?

mégse
A következő eredményeinek megjelenítése: 
Helyette a következő keresése: 
Így értette? 

Eredeti témakör:

Professzionális fotózás alapok

(Témakör létrehozásának dátuma: 14-01-2019 06:01 PM)
4248 Megtekintések
lema1080
Explorer
Beállítások

Mint tudjátok, a Galaxy Note 9 és az S9/S9+ készülékek az egyik legjobb kamerával rendelkeznek a mobil piacon. Az automatikus fényképezési módon felül azonban lehetőségünk nyílik professzionális módban is fotózni készülékünkkel. De mit is jelentenek a pro módban megjelenő ikonok sokasága? Hadd magyarázzam el Nektek, hogy bámulatos képeket hozhassatok létre. Az alábbi cikk elolvasása után gyerekjáték lesz éles fotókat készíteni sötétben, vagy akár hullócsillagokat fotózni.

ISO:

Az ISO a fényérzékenység szinonimálja. A telefonban lévő érzékelő lapka érzékenységét vagyunk képesek vele állítani. Minél nagyobb az ISO érték, annál világosabb képet kaphatunk, bár annál "zajosabb", szemcsésebb lesz a végeredmény. A cél tehát az, hogy ez az érték minél kisebb legyen! Az ISO érték azonban szorosan összefügg a záridővel és a rekeszértékkel is, melyről lentebb tájékozódhatsz.

 

Rekeszérték:
A rekeszérték vagy blende nem más, mint annak a kör alakú nyílásnak a mértéke, amelyen keresztül a fény bejut a fényképező képérzékelő lapkájához. A rekeszértéket egy számként adják meg, vagy f/X szám jelöléssel. Minél kisebb ez a szám, annál nagyobb az a nyílás, ahol a fény bejuthat, vagyis annál világosabb képeket készíthetünk akár rossz fényviszonyok mellett is. A Note9 és S9/S9+ számos telefonnal ellentétben változtatható rekesszel bír, mely f/2.4 és f/1.5 nyílást tesz lehetővé. A mobilpiacon csak a Samsung rendelkezik 1.5 rekesszel, vagyis ezek a készülékek tudják a legvilágosabb, legkevesebb zajjal rendelkező képeket létrehozni sötétben is. 

Záridő:
A záridő nem más, mint az az idő, ameddig az okostelefon fényérzékelő lapjáka a fényt fogadja. Minél nagyobb ez az idő, annál világosabb képeket készíthetünk. Értékét az alábbiak szerint adják meg: 1/24000 vagy 10. Ez a szám a másodpercet jelöli. Ha az érték 1/125 értéknél nagyobb, elképzelhető, hogy képünk elmosódik, nem lesz éles. Cél lehát az idő minél rövidebb részét választani, például 1/125, 1/250, vagy akár 1/1000. Az elmosódás kiküszöbölésére vagy állványt kell használnunk, vagy a rekeszértékkel és ISO érzékenységgel kell játszanunk. 

 

Az fentieket összegezve egy éles, zajmentes kép elkészítéséhez minél kisebb ISO értéket kell megadnunk, minél kisebb záridővel, és minél nagyobb rekeszértékkel. Erős napsütésben egy modell fotózása akár az alábbiak szerint is alakulhat:
ISO: 50

Rekesz: f/2.4

Záridő: 1/250

 

Ha rosszabb fényviszonyok mellett fotózunk, például naplemente után, akkor érdemes az ISO értéket növelni akár a záridő növelésével is, de ilyenkor figyelnünk kell arra, hogy a készülék ne mozduljon, ugyanis elmosódott képet kapunk. A Note9 és S9/S9+ készüléken ilyenkor érdemes a rekeszértéket a 2.4 értékről 1.5 állítani, így több fény juthat az érzékelőre. A funkciót a kép alső részén találjuk. 

 

Ha viszont az előttünk elhaladó autók fényét szeretnénk felvenni, vagy a hullócsillagok csóváját szeretnénk lencsevégre kapni, a záridőt szükséges több másodpercre állítani, például 4 vagy akár 10 másodpercre is. Nem szabad azonban megfeledkezni, hogy az ISO értékünk ne legyen túl magas, ugyanis a kép "kiég", vagyis rendíkvül világos lesz.

 

További beállítások az előbb említett 3 legfontosabb lehetőségen túl:

 

AF:

Az AF jelölés az automatic focus, vagyis az automatikus fókusz szinonimája. Képesek vagyunk azonban egyénileg, kézzel is fókuszt állítani készülékünkkel, ha például közeli fotót szeretnénk készíteni egy virágról.

 

WB:

White Balance, vagyis fehéregyensúly. Ennek a beállításnak köszönhetően állíthatjuk be ugyanolyanra az elkészítendő képet, mint amilyen a valóságban is van. Nincs többé sárgás kép rosszabb fényviszonyok mellett, ha a Note9 fehéregyensúlyán a képhez mérten állítunk. 

Még egy hasznos tipp azok számára, akik a professzionális fotózást szeretnék gyakorolni készülékükön:
A telefon fényképező beállításain belül érdemes a RAW fényképkészítési lehetőséget is kiválasztani, ugyanis az ebben a formátumban készült fotókat később egyszerűbben módosíthatjuk, nagyobb mozgásteret engednek meg számunkra a fényképszerkesztő programok (Adobe Photoshop, Camera Raw).

 

0 Válaszok