Închide

What are you looking for?

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Subiect inițial:

Generation Five …The Good, The Bad and The Ugly

(Subiect creat la: 26-10-2023 12:49 AM)
406 Vizualizări
RapierXDA
Samsung Members Star ★★
Opțiuni
Prolog

Au trecut 5 ani…5 ani de când Samsung a lansat prima sa generație de pliabile în 2019 si s-a încoronat ca regele de necontestat al acestora. Încercările companiilor rivale începând cu Google și culminând anul acesta cu OnePlus au ridicat ștacheta an de an atât la nivel de hardware cât și (mai ales) la nivelul inovației și serviciilor. Cu toate acestea, Samsung a reușit să se mențină în fruntea clasamentului și fiecare generație a adus îmbunătățiri comparativ cu modelele anterioare. Vă las mai jos și un articol interesant cu cele mai bune pliabile ale lui 2023


Vorbeam cu colegii și chiar ne gândeam ce putem să mai scriem legat de aceste modele și nu s-a scris deja... O să o iau așadar pe urmele Elenei și a lui ElfStone și voi scrie despre cum văd eu aceste pliabile, în mai puține cuvinte decât au făcut-o ei...pentru că efectiv nu prea mi-au lăsat nimic de spus, le-au zis ei pe toate.

 

The Good...

Design-ul este cel cu care ne-a obișnuit deja Samsung, diferențele subtile pot trece neobservate și în general se datorează tipului diferit de balama, ecranului exterior al lui Flip 5 și a gamei noi de culori disponibile anul acesta.

Noile balamale oferă o lipire aproape perfectă a secțiunilor și o deschidere ușoară. Cu toate că Samsung nu a folosit titan la producerea celor două modele, Armor Aluminium oferă o experiență premium și un design elegant menit să atragă privirile și sa ofere rezistență in condiții de utilizare vitrege.

RapierXDA_0-1698270079859.jpeg

 

RapierXDA_1-1698270079862.jpeg

 

RapierXDA_2-1698270079864.jpeg

 

RapierXDA_3-1698270079866.jpeg

 

RapierXDA_4-1698270079871.jpeg

Totuși aș recomanda pentru ambele modelele utilizarea împreună cu o husă de calitate....nu de alta dar greutatea acestora este semnificativă și o cădere neprotejată poate să vă aducă o gaură semnificativă în buget dacă nu aveți achiziționat și planul suplimentar Samsung Care + (pe care îl găsiți AICI, eu mi-am făcut la toate telefoanele pe care le-am avut...e ca un CASCO dar mai ieftin)

Vorbind de husă, am avut norocul să primesc la teste husa cu S-pen încorporat pentru Fold 5 (noroc că am cerut-o vreau să spun 😊) și mă bucur să vă pot arăta câteva poze cu ea ca să vă faceți o idee.

RapierXDA_5-1698270079873.jpeg

 

RapierXDA_6-1698270079877.jpeg

 

RapierXDA_7-1698270079880.jpeg

 

RapierXDA_8-1698270079884.jpeg

 

La noua generație, totul de la ecran și până la camere, stocare, procesor sau baterie, reprezintă o îmbunătățire față de seria 4 (de pliabile nu de BMW).

 

Ecranul (interior aș spune) celor două modele, păstrează dimensiunile, rezoluția și rata de refresh a celui anterior dar beneficiază de un boost substanțial în ceea ce privește luminozitatea maximă. Saltul de la 1,300 nits la 1750 nits este unul semnificativ de 30% și este vizibil nu doar pe hârtie ci și în lumina directă a soarelui, deja modelele astea având un ecran similar din acest punct de vedere cu S23 Ultra.

O revelație (nu zic surpriză pt că toată lumea știa din zvonuri) a fost ecranul exterior de pe Flip 5. Da, acum este mare cât (aproape) jumătate de telefon și este și funcțional. Poți avea widget-uri, poți folosi Maps (deși cred ca e cam incomod) și o serie de aplicații care sunt făcute să mearga pe ecranul acesta. Pentru „cârcotașii” care vor spune că „da dar nu avem Good Lock ca să folosim toate aplicațiile pe ecranul exterior”, le voi spune că există alternative și decât să se plângă că nu au, mai bine ar încerca să foloseasca ce pot...este mai practic. Da, le sustin „cauza” vreau și eu Good Lock în România (SE AUDE ȘI ACOLO SUS LA SAMSUNG?!?) dar asta nu înseamnă ca nu există rute alternative.

 

Camerele sunt și ele îmbunătățite, dar contrar așteptărilor nu la nivelul obiectivelor, acestea păstrând configurația anterioară ci din punct de vedere al lentilelor folosite, al procesorului (care acum are funcții speciale pentru procesarea imaginilor) și al software-ului, modificări ce promit imagini mai clare, cu detalii și focalizare mai bună atât în condiții normale cât și în condiții de luminozitate redusă, având în același timp o postprocesare mai rapidă.

Toate acestea au fost posibile datorită colaborării dintre Samsung și Qualcomm în optimizarea chipset-ului Snapdragon 8 Gen 2 special pentru telefoanele Galaxy și acest lucru se vede comparativ cu modelele anterioare ce sunt dotate cu procesoare Snapdragon 8 Gen 1 unde nu există această optimizare.

 

Bateria este similară cu cea a modelelor de anul trecut dar performanța este diferită, în teste reușind timpi mai buni comparativ cu Fold 4/Flip 4. În mare parte, creșterea autonomiei se datorează noului chipset Snapdragon 8 Gen 2 „for Galaxy” precum și a optimizărilor la nivelul sistemului de operare introduse de Samsung în OneUI 5.1 și 5.1.1.

Nu vă pun grafice, sunteți cred sătui de ele. Colegul @ElfStone a pus câteva, pot doar să spun că bateria la Fold 5 m-a ținut de dimineața până seara (de la 8:00 la 22:00) în condiții de utilizare destul de intensă, cu aplicații office în mare parte dar și vizionare de conținut media, filme, etc. Flip 5 a fost ceva mai slăbuț, bateria a cerut la priză pe la 19:00 dar din punctul meu de vedere este oricum un telefon „fashion” pe care eventual îl iei seara la club sau la o plimbare mai degraba decat unul „business” cum este Fold 5.

 

The Bad...

Mda, există și din astea nu? Să ne înțelegem, sunt „fan” Samsung și îmi plac produsele lor, pe zona de telefoane mobile nu găsesc nicio alternativă pe care să o văd peste și de aceea continui să le cumpăr și să le folosesc cu încredere....DAR....

Nu există produs perfect. Cum nu există nici 100% clienți mulțumiți. Este normal, suntem diferiți și avem gândiri sau nevoi, cerințe și așteptări diferite atât în viața de zi cu zi cât și (mai ales) de la telefoanele sau gadgeturile noastre.

 

O sa vă spun ce nu îmi place mie sau ca să mă exprim mai corect, ce mi-ar fi plăcut să găsesc la generația nouă de pliabile. Și o fac pentru simplul motiv că Samsung ascultă și ține cont de părerea consumatorilor, dovadă fiind multiplele îmbunătățiri sau schimbări ale produselor și serviciilor oferite în urma feedback-ului primit. Așa încât sper ca în viitor, măcar o parte din minusuri așa cum le văd eu, să se transforme în plusuri.

Și aș începe cu...încărcarea sau mai exact cu puterea maximă la care poti încărca un Fold 5 sau Flip 5. Din păcate nici anul acesta nu beneficiem de 45W (măcar la Fold 5). Hai că la Flip e bateria mai mică dar la Fold ar fi fost util un spor de putere.

Display-ul exterior la Fold este în continuare prea îngust dupa părerea mea. Am avut destule miss-type ca să spun asa, tastatura fiind foarte îngustă, aplicațiile nu se văd foarte bine, în general totul dă impresia de „înghesuit” (poate de unde și eu vin de pe S23 Ultra).

Cuta, adâncitura, îndoitura (cum vreți să-i ziceți) este în continuare acolo....mai puțin sesizabilă ca în trecut, mai puțin intruzivă, te poți obișnui cu ea (la Flip ceva mai repede) dar nu o poți uita (mai ales dacă folosești și S-pen).

S-Pen-ul inclus în husa cu S-Pen este „basic”, își face treaba dar nu are capabilitățile celui de pe Ultra, Nu are bluetooth și nu poți face cu el pase prin aer. Este oarecum de înțeles, nu are unde să se încarce dar poate, în viitor...

Nu sunt multe aplicații optimizate pentru „marele ecran” al lui Fold...ok aici trebuie să spun că nu este vina Samsung ba chiar acesta vine în întâmpinarea dezvoltatorilor cu API-uri si SDK-uri, etc pentru a avea cât mai multe aplicații optimizate pentru ecranul depliat al Fold. Dar din punct de vedere al unui utilizator care își ia Fold și are pretenția ca totul să îi meargă perfect pt că „el a dat bani mulți” este un minus...el nu știe sau nu îl interesează cine sau de ce nu merge, dă vina pe producător. Sunt jocuri care nu merg full screen, sunt aplicații care nu sunt încă optimizate....din fericire, aplicațiile Samsung merg perfect, au chiar funcționalități suplimentare „dual screen” și la fel aplicațiile tip office merg super (și aici mă refer în special la cele Microsoft cu care Samsung are o colaborare îndelungată).

 

și uite așa ajungem la....

 

The Ugly....

Adică concluzia cum ar veni. Nu este urâtă așa cum ați putea crede din titlu dar concluziile sunt aproape întotdeauna subiective...depinde de cine le trage și mai ales de cum este prezentată povestea. Și aici îmi aduc aminte de vorbele regretatului maestru Gheorghe Dinică „Mâna întinsă care nu spune o poveste, nu primește pomană” – citat din Filantropica (film pe care vă recomand să îl vedeți)

 

Vă las de aceea pe voi să apreciați Generația 5 și utilitatea pliabilelor, vreau doar să închei spunând atât:

This is the way...

(Dacă ar trebui să aleg un alt model cu care să îmi înlocuiesc telefonul, Fold 5 ar fi prima mea alegere)

 

Dacă v-a plăcut și povestea, vă aștept la comentarii....

________________________________________
Growing old is mandatory...growing up is optional

Consideri ca un comentariu ti-a fost de ajutor? Marcheaza-l ca solutie in discutia pe care ai deschis-o... Asa vei ajuta si pe altii sa gaseasca rapid rezolvari la probleme similare
11 Răspunsuri
PACRi
Samsung Members Star ★
Opțiuni
Mi-a plăcut povestea dar nu comentez. Comentez când vreau eu, da? 🤣🤣
2b old & wise u have 2b young & stupid 1st.
NaikkoN
Legend
Opțiuni
Totusi comentezi cand vrei si la ce ora vrei. 04:22 😳 😳
ȘIȘIN
Helping Hand
Opțiuni
Salut. De ce sa avem "rute alternative " sau " sa foloseasca ce pot" dacă exista good lock, sa existe pentru toți! Ce noi nu folosim telefoane Samsung? De ce romanul nu poate sa aibă acces la toate drepturile oferite de samsung pentru terminalele lor?
RapierXDA
Samsung Members Star ★★
Opțiuni
Cum spuneam, poti sa te plangi sau sa te adaptezi. Eu prefer sa fac lucrurile sa mearga decat sa stau sa astept la mila altora. La fel cum noi nu avem acces, mai sunt si alte tari in aceasi situație
________________________________________
Growing old is mandatory...growing up is optional

Consideri ca un comentariu ti-a fost de ajutor? Marcheaza-l ca solutie in discutia pe care ai deschis-o... Asa vei ajuta si pe altii sa gaseasca rapid rezolvari la probleme similare
ȘIȘIN
Helping Hand
Opțiuni
Nu aștept la mila lor, dar trebuie sa ne auda nemulțumirile, ca suntem o comunitate numeroasa de samsung în România. Altfel numai de bine sa auzim!
RapierXDA
Samsung Members Star ★★
Opțiuni
Eu cred ca ne-au auzit...si pe noi si pe altii. Suita isi extinde disponibilitatea din ce in ce mai mult, soseste si la noi speram curand pe cale oficiala
________________________________________
Growing old is mandatory...growing up is optional

Consideri ca un comentariu ti-a fost de ajutor? Marcheaza-l ca solutie in discutia pe care ai deschis-o... Asa vei ajuta si pe altii sa gaseasca rapid rezolvari la probleme similare
EmiliaDuna
Samsung Members Star ★
Opțiuni
Salutare,
Felicitări pentru review! Îmi plac ambele dispozitive. Să speram totuși că anul viitor vor adăuga încărcarea de 45W, măcar pe fold. 🙂
ȘIȘIN
Helping Hand
Opțiuni
Da, eu prefer flipul pentru ca este un telefon mic cu un ecran mare. Da și sunt fan samsung.
AlphaBlue
Samsung Members Star ★
Opțiuni

Si mie imi place flipul ca si design... cand e pliat (mai mic decat versiunea de baza, deci perfect din punctul asta de vedere). Dar doua lucruri sunt deal breaker pentru mine:

1. Folia de pe ecran, si nu atat cuta cat plasticul sau ce o fi. Le urasc. Mai bine ecran spart decat folie de orice fel toata ziua. Bine, la pliabile are si rol structural deci de ea nu se scapa prea usor.

2. (sau poate ca asta e 1) Lipsa unei camere tele. Mai ales la un telefon care se lauda cu un selfie mai bun, asezand telefonul pe ceva. Camerele wide nu sunt pur si simplu pentru portrete. Din cele mai "antice" timpuri au fost folosite doar la peisaje.

Asa ca daca aude Samsung, sa scoata camera wide si sa puna una tele (2x,3x, nu trebuie un zoom mare, doar cat sa iasa din categoria wide).

Incarcatorul de 45 e doar un moft, diferenta de incarcare intre 25w si 45w nu este foarte mare, 15 minute la ultra parca de la 1 la 100, dar daca il incarci de pe la 50% cred ca nu mai e nicio diferenta.

RapierXDA
Samsung Members Star ★★
Opțiuni
Incarcatorul e bun pt incarcare rapida de 10-15 min
________________________________________
Growing old is mandatory...growing up is optional

Consideri ca un comentariu ti-a fost de ajutor? Marcheaza-l ca solutie in discutia pe care ai deschis-o... Asa vei ajuta si pe altii sa gaseasca rapid rezolvari la probleme similare
0 Aprecieri
AlphaBlue
Samsung Members Star ★
Opțiuni

Da, e bun primii 50-60% acolo intr-adevar este diferenta. Mai ales catre 0% 🙂