Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Původní téma:

S20+: Který fotoaparát použít a jak jej nastavit

(Téma vytvořeno: 4.4.20 16:07)
Libb
Superuser II
Superuser II
Možnosti
Galaxy S20 Series

Už nějakou dobu jsem nenapsal nic o focení, takže cítím, že je nejvyšší čas to napravit. Ostatně kdy, když ne s příchodem nové generace Galaxy S?

Zoom

Samsung Galaxy S20+ má 3 fotoaparáty, a to základní, širokoúhlý a zoom. Nejprve se tedy podíváme na zoubek právě zoomu.

Vyfotil jsem pro vás 3 fotografie, každou s jiným zoomem. Moje S20+ by tedy měla použít pokaždé jiný modul fotoaparátu.

0.5x0.5x  1x1x  3x3x

Jak vidíte, na nejširším ohnisku je půlka ulice, na základním modulu 3 domy a na tele 3 okna. Ono se to nezdá, ale i trojnásobné přiblížení je docela poznat.

Ještě si ukážeme, jak to vypadá, kdybychom ty 3 fotografie položili na sebe:

zoom.jpg

Tady je ještě lépe vidět, jak velký rozdíl mezi jednotlivými moduly je. Nebojte se tedy používat všechny tři moduly. Přepíná se mezi nimi snadlo pomocí klepnutí na ikonu stromečku. Čím méně stromečků, tím detailnější fotku pořizujete.

Ale pozor! Toto platí, pokud je dostatek světla! Za horších světelných podmínek se začne projevovat nižší světelnost u širokoúhlého (f/2.2) a tele (f/2.0) objektivu. Ono se to nezdá, vždyť základní objektiv má f/1.8, ale i těch pár desetinek značí téměř poloviční průchod světla u širokoúhlého objektivu.

Pokud potřebujete široký záběr, je širokoúhlý modul samozřejmě nenahraditelný, ale pokud chcete zoom, zvažte, jestli není lepší použít raději ořez nebo prostě mít méně detailů.

Poměr stran

A teď se podíváme na další nastavení, a to poměr stran. Asi jste si už všimli, že v nastavení fotoaparátu je pouze možnost nastavení rozlišení pro video, ale ne už pro fotografie. Jediné, co je k dispozici, je nastavení poměru stran. Na výběr máme z poměru 4:3, 16:9, 1:1 a Full.

Screenshot_20200404-155108_Camera.jpg

Co je co a kdy který použít? Opět si ukážeme nejprve obrázky:

1:11:14:34:316:916:9FullFull

Dobrá, co se to vlastně děje? Napoví nám tabulka s rozlišením jednotlivých obrázků:

0rozliseni.png

Jak vidíme, poměr stran 4:3 má nejvyšší rozlišení. 1:1 má stejné na výšku, ale menší na šířku, dále pak 16:9 a Full mají zachovanou šířku, ale snižuje se výška.

Nebudu vás napínat a ukážeme si to na jednom obrázku:

pomery.jpg

Celá fotografie je 4:3, ostatní jsou zvýrazněné barevnými obdélníky. Tady bych rád upozornil, že stejně jako v prvním případě se zoomem, jsem nenamaloval jen čáry do jedné fotky, ale opravdu jsem jednotlivé fotografie skládal na sebe. Ostatně je to trochu vidět, protože nemám teď doma pořádný stativ, takže se mobil při focení trochu pohnul.

Poměr stran 4:3 využívá celou plochu čipu, ostatní poměry fotografii ořezávají.

Nabízí se tedy myšlenka fotit stále v poměru 4:3 a fotografie případně ořezat až doma. To doporučuju a dělám to tak i já, ale jsou zde výjimky.

Poměr stran 1:1 použijeme, víme-li, že chceme fotku sdílet na Instagramu.

Poměr stran 16:9 má smysl, prezentujeme-li fotografie na televizi (ty mají většinou právě tento poměr stran).

Full využívá přesně celou plochu displeje mobilu, ukazujeme-li fotky na něm, dává to smysl.

Ale důležité je si uvědomit, že cokoliv, co není 4:3, znamená, že nevratně zahazujeme část informací.

Odpovědět
3 Odpovědi
luigee_cz
Apprentice
Možnosti
Galaxy S20 Series

Super text, díky. 

Odpovědět
Ivanajunkova
Explorer
Možnosti
Galaxy S20 Series

Super info, ale ještě mě zajímá jestli nastavit  zadní fotoaparát na FHD 60 SNÍMKŮ

nebo UHD 60 snímků 

0 Like
Odpovědět
Libb
Superuser II
Superuser II
Možnosti
Galaxy S20 Series

@Ivanajunkova Záleží na tom, co chceš :smiling-face: FHD je 1920x1080, UHD 3840x2160

0 Like
Odpovědět