dátum: 17-04-2023 03:57 PM
Sziasztok!
A napelem választás során a funkcionalitás a legfontosabb.
Nézzük meg, milyen félék léteznek és mi a különbség köztük.
Monokristályos panelek
A monokristályos napelem a legrégebbi napelem fajta. A cellákhoz a szilíciumot húzzák, így a szilíciumból egy henger alakú tömböt kapunk (mono, azaz “egy” kristály), melyből cellákat vágnak ki. A legmagasabb hatékonysági arányuk 17% és 22% között mozog. Ezeknek a paneleknek az átlagos költsége 330 és 550 forint között van wattonként, de az árak helytől függően eltérőek lehetnek. Esztétikai vonzerejük teljesen fekete megjelenésükből származik.
Magyarországon igen elterjedt, nagyjából hasonló teljesítményt tud nyújtani, mint a polikristályos napelem. A napsugárzást a leghatékonyabban tudja hasznosítani. Hátránya, hogy drága az előállítása, valamint az hogy túl forró vagy éppen túl felhős időben teljesítménye lecsökken. Nagyon fontos tényező a monokristályos napelem fajta esetében a dőlésszög megfelelő beállítása.
A monokristályos panelek hőmérsékleti együtthatója mérsékelt, hasznos élettartamuk általában 25 év. A monokristályos napelemek jobb megtérülést kínálnak 25 éves élettartamuk alatt, mivel több energiát termelnek, ami magasabb villamosenergia-számlamegtakarítást eredményez az előzetes költségekhez képest. Ezenkívül a monokristályos paneltípusok sokfélesége biztosítja, hogy minden felhasználási esetre legyen megoldás, legyen szó a napenergia-termelés tényezőjének maximalizálásáról, az esztétikai vonzerő fokozásáról, a hatékonyság vagy a tartósság növeléséről.
Polikristályos panelek
Mérsékelt hatékonyságuk van, 15% és 17% között. 300 és 350 forint között vannak wattonként. A polikristályos panelek kék árnyalatúak, ami kevésbé karcsú megjelenésűvé teszi őket a monokristályos panelekhez képest.
A cellákhoz a szilíciumot négyszögletes alakú tömbbe öntik, miközben a szilícium több kristályban dermed meg (poli, azaz “több” kristály) és szintén ebből vágnak cellákat. Előnye a monokristályos napelem fajtákkal összehasonlítva, hogy a szórt fényt jobban tudja hasznosítani, és olcsóbb. Hátránya pedig az, hogy a direkt napsugárzás hasznosítási hatékonysága alacsonyabb, így hatásfoka is kisebb lehet.
A polikristályos panelek hőmérsékleti együtthatója rosszabb, mint a monokristályos paneleké, de akár 25 évig is működhetnek. Ennek eredményeként ezek a panelek nagyszerűek a költségvetés-tudatos háztulajdonosok számára, akik fenntarthatóbb életmódot szeretnének elfogadni anélkül, hogy túl sokat áldoznának a teljesítmény szempontjából.
Amorf vagy vékony rétegű napelem fajta
Ezen technológia esetében nem szilícium tömbökből vágnak cellákat, hanem egy hordozó felületre viszik fel azt, lecsapatásos módszerrel. A hordozó felület általában nagyszilárdságú üveg, de lehet pl. egy hajlékony anyag is.
Az amorf napelem fajta esetében alkalmazott technológia hatásfoka, azaz a napenergia elektromos árammá alakító képessége 5-10%, ami jelentősen elmarad a kristályos megoldástól, de jobban tűri a hőt így az egyenlítő környéki naperőmű mezők kialakításánál jobb választás, továbbá más felhasználási lehetőséget is hordoz magában, pl. hajlékony napelem. Ugyanakkor a tájolásra kevésbé érzékeny, olcsóbb megoldás, ám rövidebb élettartammal számolhatunk.
Köszönöm, hogy elolvastátok!
Üdv!
Niki
dátum: 17-04-2023 10:16 PM
dátum: 18-04-2023 05:08 PM
dátum: 21-04-2023 03:58 PM
Szia!
Jó kis fázis fotók:) Köszi!
dátum: 25-04-2023 07:52 PM
Ez is nagyon jó lett köszi szépen
dátum: 25-04-2023 07:52 PM
Köszi a képeket
dátum: 25-04-2023 07:52 PM
Megtérül az biztos
dátum: 26-04-2023 03:06 PM
Hosszútávon biztosan:)