27-09-2021 03:18 PM – szerkesztés: 27-09-2021 03:18 PM
Sziasztok!
Ismét elérkeztünk az év azon szakaszához, hogy már nem csak az éjszakai órákban, hanem nappal is egyre hidegebb van. Itt az idő, hogy felfűtsük a lakás, de melyik a legjobb megoldás?
Hősugárzó típusok: Melyiket válasszam?
Mindegy, hogy tél van vagy nyár, megesik, hogy otthonunk egy-egy helyiségét gyorsan fel kell fűteni – ebben pedig a hősugárzók jelenthetnek hatékony és gyors segítséget. Fontos tudni, hogy bármelyik típus mellett is tesszük le voksunkat, vásárlás előtt mindenképp határozzuk meg, hogy milyen feladatot kell betöltenie a készüléknek.
Fűtésrásegítőnek szánjuk, vagy ez lesz a főfűtésünk?
A hősugárzókat fogyasztás, méret és típus szerint is lehet kategorizálni.
A hősugárzók fajtái, típusai
Infra hősugárzók
Az infrapanel fűtés egyedi tulajdonsága, hogy az elektromos energiát alakítja át infravörös sugárzássá. A hagyományos fűtéssel ellentétben az infravörös sugárzás elsődlegesen nem a levegőt melegíti fel, hanem célzottan az adott térben található objektumokat: élőlényeket, tárgyakat. Ebből következik, hogy az így felmelegített falaknak, bútoroknak és persze a saját testmelegünknek köszönhetően kellemes hőérzet alakul ki. Előnye, hogy igen költséghatékony, nyitott térben használva is jól fel tudjuk melegíteni a célzott területet, tehát kicsi a hőveszteség, vagyis nem fűtünk feleslegesen.
Ventilátoros hősugárzók
A ventilátorral felszerelt hősugárzók ugyanazon az elven működnek, mint egy hajszárító: a beszívott levegőt felmelegítik, majd kifújják a forrót. Az ilyen készülékek általában kis (1-2 kW) teljesítményűek. Előnyük, hogy nagyon olcsók, egy hordozható termoventilátort már egy-két ezer forintért vehetünk, illetve rövid időn belül gyors felmelegedésre képesek.
Egy ventilátoros hősugárzó segítségével akár nagy méretű helyiségeket is fel lehet fűteni (garázsok, műhelyek, üvegház), a profi típusoknál automatikus hőszabályzó „felügyeli” a kívánt hőmérsékletet, túlmelegedés esetén pedig ki is kapcsolnak. Amivel számolni kell, hogy a készülék nem épp a legcsendesebb, ezért hálószobába vagy gyerek mellé nem ajánljuk!
Halogén hősugárzók
A halogén hűsugárzó helye leginkább a fürdőszobákban van, rövidhullámú sugarai pillanatok alatt felmelegítik a helyiséget. Keveset fogyaszt, működése halk, a párás helyiségekben szintén megállja a helyét, de a kertben is tökéletes választás.
Kerámiabetétes hősugárzók
Az egyik leggazdaságosabb választás a kerámiabetétes hősugárzó, ami szerkezeti kialakításánál fogva kiválóan tárolja és adja le a hőt, működése észrevétlen, a hősugárzó maga pedig hosszú életű. Ezeknek a készülékeknek a belsejében egy különleges, kerámiaanyagból készült bordás szerkezet található, amely jól tartja a meleget, így kisebb energiafelvétel mellett nagyobb teljesítményre képesek.
Kvarc hősugárzók
Ennél a típusnál a beépített kvarc forrósodik fel, majd adja le a hőt a környezetének. Hasonló elven működik, mint a kerámiabetétes hősugárzó. Villámgyorsan felmelegszik, használatuk gazdaságos, bárhova felszerelhető, és mindennek tetejében némán üzemel.
Köszönöm, hogy elolvastátok!
Üdv!
Niki