A mikrohullámú sütő az 1970-es években vált elengedhetetlen konyhai eszközzé annak ellenére, hogy az első mikrók az 1950-es években kerültek forgalomba. Az 1986-os évre az amerikai háztartások negyedében, ma pedig a 90%-ukban megtalálhatóak.
Működési elve:a mikrohullámok elektromágneses sugárzást hoznak létre, amivel aztán megbombázzák az ételt, felgyorsítva a víz- és zsírmolekulákat, amik egymásnak ütközve a súrlódás hatására felmelegszenek.
A legtöbb élelmiszer, amit helytelenül teszünk a mikróba, szét is robbanhat benne. Íme tehát amikkel kerüljük el a mikrós melegítést:
Műanyag: Mára már elég sok műanyagból készült dolgot bele lehet rakni a mikrókba, azonban érdemes megnézni a csomagoláson, a termék alján, hogy valóban mikrózható -e. Főként azért nem érdemes mikrózni akárcsak a műanyag edényeket, mert a műanyag a forró levegő hatására olyan káros anyagokat bocsát ki, amelyek az ételbe kerülhetnek, ezek pedig rendkívül egészségtelenek.
Fém: Semmi olyasmit nem szabad egy kis időre sem a mikróba tenni, ami fémből van, vagy amiben fém van. Egyébként sokan nem tudják, hogy akad olyan porcelán is, ami fémet tartalmaz. A fémes tálak, tányérok ugyanis szikrázni kezdenek a mikróban, aminek következtében tönkre is mehet a készülék. Ezen kívül arany vagy aranyozott tálakat, bögréket se rakj bele. Az is fém! A fémszálas edények mellett természetesen alufóliával lefedett ételt sem szabad beletenni, mivel kárt tesz a mikróban, de tüzet is okozhat.
Víz: két percnél tovább soha ne hagyjuk vizet a mikróban, ugyanis ha nem is látod, hogy felforrt, gyorsan megteszi azt.
Tojás: Mivel melegítése esetén a sárgája jobban melegszik, mint a fehérje, ezért még a félbevágott főtt tojás is eldurranhat.
Mosogatószivacs: A mikró ugyan elpusztítja a felületén megtelepedett baktériumokat, de amikor a szivacs kiszárad, felhevül, így könnyen lángra kaphat. Ha ilyen módon mégis szeretnénk fertőtleníteni, akkor előbb a szivacsot kell vízbe áztatni, és fokozottan figyelni, mikor a kiáramló gőz mennyisége csökken, le kell állítani a folyamatot. De lehetőség szerint a fertőtlenítést más módszerekkel oldjuk meg.
Semmi: Ha a mikrohullámú sütőt tárgy nélkül működtetik a keletkezett hullámot nem nyeli el semmi. Így az energia oda-vissza tükröződik a cső és a főzőkamra között. Ez a cső túlterhelését és kiégését okozhatja.
Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy az adott tárgy a mikrohullámú sütővel kompatibilis, úgy semmiképpen se tegyük azt a mikróba. Ha mégis mikrózni szeretnénk, akkor mindenképpen olvassuk el a használati útmutatónk ide vonatkozó részét. Így megelőzhetjük a kisebb, (rosszabb esetben) nagyobb katasztrófákat.