o 21-01-2020 08:19 AM
Určitě je tu spousta lidí, kteří rádi čtou. A věřím, že nejen papírové knihy, ale také ty elektronické.
Lidi by četli možná mnohem víc, než se daří, jenže ne vždy to jde. Mezi nejčastější překážky patří nedostatek času. Čtení totiž vyžaduje plnou pozornost. Zaměstnává ruce, oči a samozřejmě mozek. Při čtení nejde dělat nic jiného.
Tento problém poměrně elegantně řeší fenomén audioknih. Audiokniha je vlastně zvukový soubor s knihou, kterou někdo čte.
Výhody jsou celkem do očí bijící:
Jenže tu je i několik nevýhod:
Jak z toho ven?
Nedávno jsem objevil díky kolegovi způsob, jak poslouchat knihy v textovém formátu. Je to možné pomocí TTS (Text To Speach), které je součástí systému. Původně bylo určené hlavně pro zrakově postižené, ale to ničemu nevadí.
Princip je jednoduchý: v nějaké aplikaci, která podporuje TTS, otevřeme soubor s knihou a necháme si ji přečíst syntetizovaným hlasem.
Výhody:
Samozřejmě jsou tu i nevýhody:
Tolik teorie, představme si teď aplikaci, kterou používám.
Existuje víc aplikací s podporou TTS, ale ty většinou používají speciální zvukový kanál pro TTS. Asi to má nějaké výhody (nejspíš jen ušetřená práce), ale nevýhodou je, že takový zvukový výstup nereaguje na připojení sluchátek nebo Bluetooth a nejde ovládat ze sluchátek. @Voice Aloud Reader toto řeší, protože zvuk odesílá do standardního výstupu pro média.
Takže jak na to
Stáhneme si aplikaci a podpoříme autora zakoupením plné verze
Po spuštění aplikace se zobrazí text v angličtině. První, co uděláme, je že změníme jazyk na češtinu:
Tapneme na Change Voice or Language. Zobrazí se dialog s výběrem jazyků. Vybereme Use our voice manager a najdeme češtinu (je skoro na konci seznamu) a vybereme hlas (nenašel jsem rozdíl).
Nyní se vrátíme do prostředí aplikace a zkusíme otevřít nějakou knihu. Vzhledem k čím dál větším omezením od Google budeme muset projít torturou v podobě udělení oprávnění:
Naštěstí to vypadá horší, než to je. Klikneme na ikonu pro otevření knihy. Měl by se nabídnout rovnou dialog pro přidání adresářů. Pokud ne, klikneme na ikonu pro znovunačtení knih. Zobrazí se dialog pro přidání lokalit k prohledávání. Klikneme na ikonu + a zobrazí se systémový dialog. Nejprve v třítečkové nabídce vybereme zobrazení interního úložiště a pak na něj vlevo přepneme. Zobrazí se seznam složek, najdeme tu, kde máme knihy, stiskneme Povolit přístup k adresáři... a potvrdíme dialog.
Proběhne prohledávání a zobrazí se seznam knih podle formátů. Nyní jen klikneme na název knihy a ta se načte.
Nyní můžeme pomocí tlačítek Play/Pause ovládat čtení. Stiskem šipky nahoru se vysune ovládací panel, kde lze měnit nastavení jazyka, ale hlavně hlasitost, rychlost a výšku hlasu. Já používám 155%.
Několik tipů: