14-07-2023 05:02 PM - upraveno 14-07-2023 05:58 PM
Ahoj Community!
Protože Soul není destinace, kam se Češi běžně vydávají, možná vás zaujme cestopisné okénko založené na mé nedávné návštěvě. Vybral jsem několik zajímavých míst, které jsem stihl navštívit a rád se s vámi o ně podělím.
Doprava a metro
První výzvou, se kterou se v Koreji po příletu setkáte, je potřeba dopravit se z letiště do hotelu. Já měl domluvené taxi, nemusel jsem tedy řešit hned po příletu specifika hromadné dopravy. Ale zjistil jsem, že by to nebyl velký problém. U letiště jsou zastávky autobusů, jejichž trasy pokrývají prakticky celé město.
Pro turistu je asi nejlepší možností zakoupení T-Money karty, na kterou si nahrajete přiměřený obnos. Mně na týden stačilo asi 200 Kč. Při vstupu do metra nebo vozidla pípnete kartičkou, terminál odečte základní cenu a zobrazí zůstatek. Při výstupu pípnete znovu. Jednoduché.
Ve veřejné dopravě je dobré respektovat dvě základní věci. Chovat se tiše. Ve vozech běží „výchovná“ videa, kde dokonce byla zobrazena scéna, kdy starší manažer ruší telefonátem mladou slečnu a pak se jí za to velice omlouvá. A to v zemi, která má ke staří velkou úctu. Další věcí jsou sedadla rezervovaná pro staré a nemocné lidi (a těhotné). Na ty si nesedáte, pokud nepatříte do příslušné skupiny.
Vstupy do metra jsou poměrně nenápadné, každý je ale označen číslem linky a má také své vlastní číslo, což velmi usnadňuje orientaci. Ve stanicích mě překvapil systém a pořádek. Lidé stojí frontu v dvojstupu, žádné tlačenice. Dráha metra je oddělená stěnou, ve které jsou dveře. Ty se otevřou až poté, co přijede vlak a zastaví.
Korejská kuchyně
Je úplně jiná, než naše. Jí se hůlkami, které jsou kovové. Jeden Korejec nám říkal, že jednomu císaři někdo nakukal, že pomocí kovových hůlek rozpozná jed v jídle, on tomu uvěřil a zavedl to pro všechny. Nakolik je ten příběh pravdivý, netuším. K hůlkám dostanete ještě lžíci na polévku a běžně i vidličku.
Já si vybíral spíše nekořeněná jídla, ale obecně jsem ani já, který pálivé moc nemusím, neměl problém něco sníst, a to včetně všudypřítomného kimchi. Kimchi je... asi všechno. Většinou ale kvašené zelí na 150 způsobů.
Jídlo se tradičně podává ve spoustě misek, kde v každé je nějaká příloha, hlavní jídlo běžně připravují přímo na vašem stole. Vy si pak nabíráte hůlkami ze všech těch misek, je to takové pospolité a sdílející a vlastně fajn.
Budhistické chrámy
Navštívil jsem hned dva. V době, kdy jsem byl v Koreji, se zrovna blížil datum narozenin Budhy, takže už byla v plném proudu výzdoba. Chrámy jsou zdaleka rozpoznatelné díky lampionům, na kterých jsou štítky s přáními. Do chrámu můžete vstoupit, jen je třeba se zout a přímo v chrámech nefotit a nerušit lidi, kteří se tam modlí. Focení je ale povolené zvenku.
Bránu do chrámu často střeží sochy čtyř králů, aby se zlé věci nedostaly dovnitř (jak nám vysvětlila naše korejská průvodkyně Sára).
Blue house – prezidentský palác
V letech 1948 – 2022 zde bylo sídlo prezidentů, v roce 2022 bylo sídlo přesunuto a z Modrého domu se stalo muzeum. Bohužel zrovna v době mé návštěvy probíhala v hlavní budově rekonstrukce a ostatní budovy byly jen k nahlédnutí skrz velká okna. I tak to byl zajímavý zážitek.
Více na Wiki zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Modr%C3%BD_d%C5%AFm_(Soul)
Gyeongbokgung
Rozsáhlé muzeum bývalého královského paláce s krásnými stavbami a spoustou lidí v tradičním korejském oděvu, hanboku. Poblíž muzea je několik půjčoven, kde si můžete hanbok zapůjčit. Dle mého průvodce je to velice populární, navíc lidé v hanboku mají slevu při vstupu do muzea.
Více na Wiki zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kjonbokun
Gwanghwamun Square
Náměstí hned vedle muzea, zde jsem se poprvé setkal s reálnou korejskou kulturou. Po celou dobu pobytu mě nepřestal překvapovat pořádek a čistota.
Na náměstí jsem viděl mimo jiné výzdobu k narozeninám Budhy, volně přístupné knihovničky, něco jako malinké stany, kde si lidé mohli číst nebo prostě relaxovat (v době mé návštěvy bylo na místní poměry a danou dobu – květen – prý nadprůměrné teplo).
Na náměstí se nacházejí ale hlavně dvě sochy. Bronzová socha krále Sedžonga. To je velice důležitá postava korejské historie, nechal totiž vymyslet a zavést hangul, moderní korejské písmo. Ve srovnání s jinými asijskými písmy je jednoduché, jednotlivé znaky se skládají se do slabik a slov, takže se to pak čte podobně jako latinka. Moje dcera po 10 lekcích korejštiny byla schopná přečíst upoutávku na Unpack, která běžela v brněnské značkové prodejně v korejštině (mám šikovnou dceru 😉 ).
Druhá socha představuje admirála I Sun-sina, který pomohl odvrátit japonské nájezdy v 16. století.
Hned vedle se nachází největší knihkupectví v celé Koreji.
Více na Wiki zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_Kwanghwamun
Cheonggyecheon Stream
Populární turistická atrakce, vznikla na místě potoka, který tamtudy vedl. Celková délka je téměř 11 km, já byl pouze na začátku vodního toku a pak jsem šel podél vody na metro.
Více na Wiki zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Cheonggyecheon
YG Place
Jste fanda K-popu, zvláště pak skupiny Black Pink? Pak si nemůžete nechat ujít návštěvu tohoto obchodu, kde je k dostání za neuvěřitelně přestřelené ceny kdeco s jejich fotkami. Jedná se o oficiální obchod. Kdybyste to nemohli najít, po výstupu z metra je třeba obejít blok směrem doprava a pak přes nádvoříčko nahoru do 4. patra. Není zač 😊
Kromě obchodu s merchem Black Pink jsou zde i jiné obchody a také ulice se spoustou krámků, kde můžete zakoupit tuny suvenýrů a drobných dárků. Doporučuju! Jen pozor, je lepší mít hotovost.
CU Samsung Headquarters
Jako správný fanda Samsungu jsem si samozřejmě nenechal ujít návštěvu prodejny v Soulu, Samsung d’Light. Showroom je v podzemí mrakodrapu, který se nachází v komplexu Samsung Town.
COEX, StarField library
COEX je největší podzemní nákupní centrum v Asii, má rozlohu 155 000 m2. My z něj viděli především knihovnu StarField. Je to monumentální prostor o celkové ploše 2800 m2, kde si můžete zapůjčit knihy ke čtení a celkově relaxovat – i když na to je tam poměrně velký hluk.
Zajímavost, v komplexu COEX se má odehrávat letošní Unpack.
Kousek dál najdeme sochu Statue of Gangnam Style.
Changgyeonggung
Areál čtyř velkolepých, tradičních korejských paláců, svatyní a zahrad nabízí prohlídky s průvodcem i bez průvodce. Vstupuje se velkolepou bránou Honghwamun Gate.
Baek In-Je
Je to živé muzeum, představující něco jako menší vesničku. Při vstupu jsme byli upozorněni, abychom nedělali hluk, protože se tam normálně bydlí. Vnitřní prostory bohužel nejsou běžně přístupné, ale můžete nahlížet okny, podobně jako v Blue House.
Lotte World Tower
555 metrů vysoká budova, hned u stanice metra. Uvnitř najdeme převážně obchody s módou a cenovkami, které se nám nebudou líbit. Navíc, fakt chcete z návštěvy Koreje dovézt domů halenku z Paříže? Nahoře by měla být dostupná vyhlídka, ovšem vzhledem k mému strachu z výšek jsem ani moc nezkoumal, jak se tam dostat. Pokud si ji budete chtít vyfotit, doporučuju neudělat stejnou chybu jako já a udělat si odstup. Pak vypadá opravdu úžasně.
Suwon Park
Místo, kde sídlí Samsung. Denně sem zaměstnanci dorazí pomocí asi 4000 autobusů a několika helikoptér. Můžete navštívit Samsung Innovation Museum a pokud jste členem speciální akce pro Members, tak i laboratoře a kantýnu.
Banpo Bridge Moonlight Rainbow Fountain
Krásná večerní světelná show. Molo, barvičky, hudba, pohoda. Pokud budete mít v Soulu dost času, doporučuju navštívit.
Demilitarized Zone
Pokud navštívíte Koreu a budete mít dost času, doporučuju si jeden den vyhradit na výlet do demilitarizované zóny. Je to pás země protínající Korejský poloostrov zhruba na polovinu v okolí 38. rovnoběžky, který slouží jako nárazníková zóna mezi Severní a Jižní Koreou. Je 250 km dlouhé a přibližně 4 km široké. Pásmo vzniklo v roce 1953 po ukončení korejské války.
Pokud využijete služeb cestovní agentury (doporučuju), uvidíte spoustu zajímavých místo, navštívíte vyhlídku na DMZ, můžete se svézt gondolou přes rýžová pole, navštívit observatoř Dora, ze které je vyhlídka na velký kus DMZ a také vesničky, které se v ní nacházejí a v neposlední řadě navštívíte třetí infiltrační tunel, kterým se dostanete až na 170 metrů k nejpřísněji střežené hranici na světě. To zní cool, ne?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Korejsk%C3%A9_demilitarizovan%C3%A9_p%C3%A1smo
Závěrem
Tak co, zlákal vás můj minicestopis k návštěvě Koreje? Co byste vy nejraději viděli, spíše historii, moderní stavby nebo vás zaujal výlet do DMZ?