Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Community Blog

Novinky a tipy o Samsung produktech

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Smart Monitory: I obrazovka u počítače může být chytrá – má to smysl

Kamila_Schmiedova24
Helping Hand
Možnosti

V té záplavě blogových článků o parádních smartphonech, o televizorech se špičkovým obrazem a o chytrých a úsporných domácích spotřebičích občas trochu zapadne fakt, že Samsung má také IT divizi. A to by byla škoda!

Pojďme to napravit a představit si relativně novou produktovou kategorii – Smart Monitory. Nejvyšší model, 32" Smart Monitor M8, tu navíc máme před sebou na stole, tak můžeme nabídnout i osobní dojmy a zkušenosti.

 

1. Main M8.jpg

 

Co je „chytrý“ monitor?

I když jsou technicky vzato „běžné“ jen přibližně 15 let, všichni jsme si rychle zvyknuli na chytré televizory neboli Smart TV. Pokud by neexistovaly, pouštěli byste si Netflix, HBO a spol. buď přes počítač připojený k TV přes kabel, nebo přes „multimediální centrum“ (ale i ta vznikla vlastně spíš jen proto, aby z nechytrých televizorů udělala chytré).

Nedávno se společnost Samsung rozhodla, že je načase, aby se chytrá výbava televizorů dostala i do dalších zobrazovacích zařízení. Dobře známé a dokonale vyladěné „televizní“ prostředí s chytrými aplikacemi, jež těží z připojení k internetu a nabízejí obsah na dálku, aniž byste fyzicky připojili jakýkoli zdroj multimédií, tak najdete například v projektorech… a také ve Smart Monitorech.

Obojí si můžete výbavově do určité míry představit jako náš moderní televizor, jen bez televizního tuneru (ostatně někdy před rokem jsme pro vás psali článek o využití TV i bez připojení k jakékoli „anténě“).

 

Samostatná jednotka

Zapomeňme na chvilku na to, že Smart Monitor můžete jednoduše připojit k počítači a používat ho jako standardní – byť dobře vybavený – displej. Raději se podívejme na to, co z něj dělá unikát.

Všechny tři modelové řady: M5, M7 i námi zkoušený M8 slouží jako zdroj online multimediální zábavy, umožňují vzdálený přístup k PC a podporují Office 365, stanou se centrem vaší chytré domácnosti (respektive jakéhokoli prostředí se zařízeními IoT) a samozřejmě plně podporují zrcadlení a komunikaci s vaším smartphonem Galaxy.

2. Smart Monitory funkce.jpgPojďme se na to podívat postupně. My máme například náš zapůjčený Smart Monitor M8 umístěný v pracovně. „PC režim“ je jasný, stačí ho připojit k počítači nebo laptopu. Okouzlí jemným rozlišením i krásnými barvami (parametry probereme níže), takže si užijete jak ostré písmo při čtení e-mailů, tak jakoukoli práci s grafickým obsahem. Teď ale vezměme do ruky dodávaný dálkový ovladač a podívejme se, co umí monitor sám o sobě.

Není totiž nutné vždy startovat PC. Díky podpoře bezdrátového DeXu můžete prostě sednout k monitoru, spárovat ho s kompatibilním smartphonem Galaxy a během několika sekund pracovat v desktopovém prostředí, kdy mobil může posloužit například jako touchpad (mimochodem včetně podpory gest apod.). A nejde jen o „zvětšenou mobilní obrazovku“. Pracujete v oknech a máte k dispozici klasické desktopové výhody – například spustíte svůj mobilní internetový prohlížeč a všechny otevřené stránky vidíte nahoře v klasických panelech. Dole máte hlavní panel „jako ve Windows“, okna můžete komfortně připínat, zobrazovat vedle sebe atd.

Na dosah kliknutí pak máte i další zmíněné pracovní aplikace, například Office 365. Monitor umožňuje připojení klávesnice a myši, takže opravdu funguje jako „samostatná jednotka“, jak jsme nazvali tuto podkapitolu.

Díky podpoře periferií ostatně konečně dává smysl i internetový prohlížeč, který byl na úplně prvních chytrých televizorech trochu k ničemu (když jste museli adresy vyklepávat písmenko po písmenku na ovladači). Přesto myslíme, že z nabídky nepracovních aplikací vás hlavně osloví ty multimediální.

 

3. M8 prace.jpg

 

Máte hotové prezentace a výkazy? Stejně jako naše smart televizory nabízejí i monitory podporu YouTube, Netflixu, Amazon Prime Video, Apple TV, HBO Max, O2 TV, Disney+, VOYO, SledovaniTV, Spotify, … Nebudeme vyjmenovávat vše – obrázek jste si určitě udělali.

A co třeba zrcadlení telefonu, například abyste se podívali, jaké fotografie a jaká videa jste pořídili a jak vypadají na velké úhlopříčce? Díky podpoře bezdrátového zobrazení to není žádný problém, stejně jako není problém pověsit monitor na zeď a bez drátů do něj zrcadlit obsah třeba z počítače nebo domácí NAS přes DLNA.

A třešničkou na dortu (respektive pořádně obrovskou třešní) je podpora funkcí pro hráče. Například si můžete užít moderní hry, aniž byste vlastnili herní PC nebo konzoli. Smart Monitory z roku 2022 podporují streamování her v rámci předplatného Xbox Game Pass Ultimate – stačí připojit ovladač (a samozřejmě tedy mít ono předplatné).

 

4. Xbox Game Pass.jpg

 

Za zmínku pak ještě stojí přehledné (ale detailní) nastavení. Spravujte připojená zařízení, zobrazujte vedle sebe obsah z různých zdrojů (třeba desktopový web a videohovor). Upravujte parametry obrazu i zvuku, chování monitoru, … Při navrhování uživatelského prostředí tvůrci zjevně vycházeli z mnoha let zkušeností se Smart televizory. Zkušený uživatel se náležitě vyřádí, ale ani méně zkušený nebude zmatený

 

 

Tisíc a jedno využití

Jak jsme uvedli výše, Smart Monitor je plně soběstačný. Můžete ho mít na pracovním stole a z kabelů řešit vlastně jen napájení. Pusťte si nějakou z aplikací jako na televizoru. Sedněte si k němu s laptopem. Nebo připojte smartphone v prostředí (bezdrátového) režimu DeX. Obrazovka vám vždy poslouží tak, jak zrovna potřebujete.

Hlavně ale chceme zdůraznit, že jde o praktické funkce i v případě, kdy monitor opravdu klasicky umístíte na svůj pracovní stůl a připojíte ho k desktopu (či laptopu) s Windows, jako jsme to udělali my v rámci přípravy článku. Smart funkce se hodí, i kdybyste trávili 90 % dne v klasickém operačním systému a monitor využívali jako jakoukoli jinou, nechytrou obrazovku.

Jasně že na práci třeba ve Wordu či v prohlížeči je nejlepší počítačové prostředí, „když už ho máte“, ale pokud se chcete bavit u multimediálního obsahu, mohou být vestavěné aplikace chytřejší volbou. Windows například pořád úplně nezvládají práci s HDR, a to hlavně v případě, že kombinujete HDR a ne-HDR monitor. Pokud ale spustíte Netflix, HBO, YouTube a další podobné aplikace přímo přes monitor, tak limity operačního systému vůbec nehrají roli a užijete si obraz v maximální kvalitě.

 

5. M8 ruzova.jpg

 

To samé ostatně platí v případě, kdy třeba pracujete kolem domu a chcete si na deset minut odpočinout. Nalijte si sklenici vody, sedněte k monitoru a klik-klik-klik, pusťte si třeba YouTube.

Stejně tak se může například po ránu hodit zmíněný režim DeX, kdy před odchodem do práce třeba jen na tři minuty sednete „k telefonu“, tedy k telefonu a monitoru, a na velké obrazovce si zkontrolujete kalendář, e-maily apod. Není nutné startovat kvůli tomu počítač nebo vybalovat laptop z brašny.

 

 

Prvotřídní design

První, co musíme pochválit, jsou tenké rámečky kolem displeje – a to u všech tří modelů. Jde o základní předpoklad pohodlné práce na sestavě více monitorů, a pokud například chcete hrát hru roztaženou před dvě nebo tři obrazovky, je to vyloženě nutnost. Za minimální rámečky tedy mají monitory bod.

Teď už ale pojďme k rozdílům. Co se tloušťky týče, je model M5 na pohled „klasický monitor“, vyšší model M7 zaujme tenkým profilem a nejvyšší M8 je nejen nádherně tenký, ale také dostupný v elegantních, moderních barevných variantách – bílé, modré, zelené a růžové. Světlé odstíny jsou velmi stylové – monitor je na první pohled „zvláštní“ (myšleno originální), ale není v žádném případě rušivý. Je to jen takový detail, drobnost, ale pravda je, že nás barva zaujala hned při vybalování monitoru z krabice (v našem případě dorazil zelený).

 

6. M8 barvy.jpeg

 

O připojení se starají konektory HDMI (v případě M8 ve verzi Micro), k dispozici také v závislosti na modelu máte několik konektorů USB různých verzí včetně USB-C, které zvládne i nabíjet.

„Naše“ verze M8 má pak ještě jednu výbornou vychytávku. Přímo v balení dostanete kameru SlimFit, kterou můžete magneticky přicvaknout do horní části obrazovky (do vyhrazeného konektoru). Kromě toho, že je manuálně (fyzicky) naklopitelná, také pomáhá automatickým ostřením a dalšími chytrými funkcemi, takže videohovory „od počítače“ konečně vypadají výborně (to je lehké rýpnutí do nekvalitních kamerek, jež jsou často součástí výbavy laptopů všech cenových kategorií a od všech výrobců).

 

 

Výborná technologická výbava

7. M8 kamera.jpgNámi zkoušený Smart Monitor M8 nabízí rozlišení 4K Ultra HD (3 840 × 2 160 px) na úhlopříčce 32". VA panel s až miliardou barev a 99% pokrytím sRGB nabízí maximální typický jas 400 cd/m² (minimálně 300 cd/m² ) a podporu HDR10+. Zmiňme ještě odezvu 4 ms a 60Hz obnovovací frekvenci.

Model M7 okouzlí 43" úhlopříčkou, taktéž s Ultra HD rozlišením. Rovněž nabízí až miliardu barev, 4ms odezvu a 60Hz obnovovací frekvenci, jas typicky dosahuje 300 cd/m² (minimálně 240 cd/m²) a monitor podporuje HDR10.

Smart Monitor M5 je dostupný v úhlopříčkách 27" a 32". Obnovovací frekvence, odezvy a typ panelu jsou stejné, ale nižší je rozlišení (Full HD, tedy 1 920 × 1 080 px) a typický a minimální jas (250, resp. 200 cd/m²). Zůstává nicméně samozřejmě podpora HDR10.

Všechny tři modely pak chrání vaše oči jak speciálním režimem šetření zraku, tak technologií Flicker Free. Všechny také podporují Bluetooth a samozřejmě Wi-Fi (jinak by nemohly být Smart). Všechny nabízejí reproduktor, model M8 s technologií adaptivního zvuku Adaptive Sound+.

 

8. M8 zeleny.jpg

 

My si za krátkou dobu na Smart Monitor snadno zvykli, a i když je klasicky zapojený u plnohodnotného stolního počítače, využíváme pravidelně jeho chytré funkce. Budeme rádi, pokud nám v komentářích napíšete, jak ho používáte (nebo jak byste ho používali) vy.

 

1 Poznámka