Zatvoriť

What are you looking for?

zrušiť
Zobrazujú sa výsledky pre 
Namiesto toho hľadať pre 
Mali ste na mysli: 

Community blog

Novinky a tipy o produktoch Samsung

zrušiť
Zobrazujú sa výsledky pre 
Namiesto toho hľadať pre 
Mali ste na mysli: 

Smart Monitory: Aj obrazovka pri počítači môže byť inteligentná

Kamila_Schmiedova24
Helping Hand
Možnosti

V záplave blogových článkov o parádnych smartfónoch, o televízoroch so špičkovým obrazom a o šikovných a úsporných domácich spotrebičoch si nemusí každý všimnúť, že Samsung má aj IT divíziu. A to je škoda!

Poďme to napraviť a predstaviť si relatívne novú produktovú kategóriu – Smart Monitory. Najvyšší model, 32" Smart Monitor M8, tu máme pred sebou na stole, takže môžeme ponúknuť aj osobné dojmy a skúsenosti.

 

1. Main M8.jpg

 


Čo je to „smart“ monitor?

Aj keď sú v skutočnosti bežné len približne 15 rokov, všetci sme si rýchlo zvykli na inteligentné televízory alebo Smart TV. Ak by neexistovali, púšťali by ste si Netflix, HBO a spol. buď cez počítač pripojený k TV cez kábel, alebo cez „multimediálne centrum“ (ale aj to vzniklo vlastne skôr preto, aby sa bežné televízory mohli premeniť na inteligentné).

Nedávno sa spoločnosť Samsung rozhodla, že je načase, aby sa výbava televízorov dostala aj do ďalších zobrazovacích zariadení. Dobre známe a dokonale vyladené „televízne“ prostredie s inteligentnými aplikáciami, ktoré využívajú pripojenie na internet a ponúkajú obsah na diaľku, bez toho, aby ste fyzicky pripojili akýkoľvek zdroj multimédií, tak nájdete napríklad v projektoroch… a tiež v Smart Monitoroch.

Oboje si môžete z hľadiska výbavy do istej miery predstaviť ako náš moderný televízor, len bez televízneho tunera (napokon niekedy pred rokom sme pre vás písali článok o využití TV aj bez pripojenia k akejkoľvek „anténe“).



Samostatná jednotka

Zabudnime na chvíľku na to, že Smart Monitor môžete jednoducho pripojiť k počítaču a používať ho ako štandardný – hoci dobre vybavený – displej. Radšej sa pozrime na to, čo z neho robí unikát.

Všetky tri modelové rady: M5, M7 aj nami skúšaný M8 slúžia ako zdroj online multimediálnej zábavy, umožňujú vzdialený prístup k PC a podporujú Office 365, stanú sa centrom vašej smart domácnosti (respektíve akéhokoľvek prostredia so zariadeniami IoT) a samozrejme plne podporujú zrkadlenie a komunikáciu s vašim smartfónom Galaxy.

2. Smart Monitory funkce.jpgPoďme sa na to pozrieť postupne. My máme napríklad náš zapožičaný Smart Monitor M8 umiestnený v pracovni. „PC režim“ je jasný, stačí ho pripojiť k počítaču alebo laptopu. Očarí jemným rozlíšením aj krásnymi farbami (parametre preberieme nižšie), takže si užijete ako ostré písmo pri čítaní e-mailov, tak akúkoľvek prácu s grafickým obsahom. Teraz ale vezmime do ruky dodávaný diaľkový ovládač a pozrime sa, čo dokáže monitor sám o sebe.

Nie je totiž nutné vždy štartovať PC. Vďaka podpore bezdrôtového DeXu môžete jednoducho sadnúť k monitoru, spárovať ho s kompatibilným smartfónom Galaxy a v priebehu niekoľkých sekúnd pracovať v desktopovom prostredí, kedy mobil môže poslúžiť napríklad ako touchpad (mimochodom vrátane podpory gest). A nejde len o „zväčšenú mobilnú obrazovku“. Môžete pracovať v oknách a máte k dispozícii klasické desktopové výhody – napríklad spustíte svoj mobilný internetový prehliadač a všetky otvorené stránky vidíte hore v klasických paneloch. Dole máte hlavný panel „ako vo Windows“, okná môžete komfortne pripínať, zobrazovať vedľa seba atď.

Na dosah kliknutia potom máte aj ďalšie spomínané pracovné aplikácie, napríklad Office 365. Monitor umožňuje pripojenie klávesnice a myši, takže naozaj funguje ako „samostatná jednotka“, ako sme nazvali túto podkapitolu.

Vďaka podpore periférií konečne dáva zmysel aj internetový prehliadač, ktorý bol na úplne prvých smart televízoroch trochu nanič (keď ste museli adresy vyklepávať písmenko po písmenku na ovládači). Napriek tomu myslíme, že z ponuky nepracovných aplikácií vás hlavne oslovia tie multimediálne.


3. M8 prace.jpg

 

Máte hotové prezentácie a výkazy? Rovnako ako naše smart televízory ponúkajú aj monitory podporu YouTube, Netflixu, Amazon Prime Video, Apple TV, HBO Max, O2 TV, Disney+, VOYO, SledovanieTV, Spotify, … Nebudeme vymenovávať všetko – predstavu určite máte.

A čo tak zrkadlenie telefónu, napríklad aby ste sa pozreli, aké fotografie a aké videá ste urobili a ako vyzerajú na veľkej uhlopriečke? Vďaka podpore bezdrôtového zobrazenia to nie je žiadny problém, rovnako ako nie je problém zavesiť monitor na stenu a bez drôtov doňho zrkadliť obsah napríklad z počítača alebo domáci NAS cez DLNA.

A čerešničkou na torte (respektíve poriadne obrovskou čerešňou) je podpora funkcií pre hráčov. Napríklad si môžete vychutnať moderné hry bez toho, aby ste vlastnili herné PC alebo konzolu. Smart Monitory z roku 2022 podporujú streamovanie hier v rámci predplatného Xbox Game Pass Ultimate – stačí pripojiť ovládač (a samozrejme teda mať ono predplatné).

 

4. Xbox Game Pass.jpg

 

Za zmienku potom ešte stojí prehľadné (ale detailné) nastavenie. Spravujte pripojené zariadenia, zobrazujte vedľa seba obsah z rôznych zdrojov (napríklad desktopový web a videohovor). Upravujte parametre obrazu aj zvuku, správanie monitora, … Pri navrhovaní používateľského prostredia tvorcovia zjavne vychádzali z mnohých rokov skúseností so Smart televízormi. Skúsený používateľ sa náležite vyšantí, ale ani menej skúsený nebude zmätený.

 


Tisíc a jedno využitie

Ako sme uviedli vyššie, Smart Monitor je plne sebestačný. Môžete ho mať na pracovnom stole a káblom riešiť vlastne iba napájanie. Pustite si nejakú z aplikácií ako na televízore. Sadnite si k nemu s laptopom. Alebo pripojte smartfón v prostredí (bezdrôtového) režimu DeX. Obrazovka vám vždy poslúži tak, ako práve potrebujete.

Hlavne ale chceme zdôrazniť, že ide o praktické funkcie aj v prípade, keď monitor naozaj klasicky umiestnite na svoj pracovný stôl a pripojíte ho k desktopu (či laptopu) s Windows, ako sme to urobili my v rámci prípravy článku. Smart funkcie sa hodia, aj keby ste trávili 90 % dňa v klasickom operačnom systéme a monitor využívali ako akúkoľvek inú obrazovku.

Jasné, že na prácu napríklad vo Worde či v prehliadači je najlepšie počítačové prostredie, „keď už ho máte“, ale ak sa chcete zabávať s multimediálnym obsahom, môžu byť vstavané aplikácie lepšou voľbou. Windows napríklad stále úplne nezvládajú prácu s HDR, a to hlavne v prípade, že kombinujete HDR a „nie-HDR“ monitor. Pokiaľ ale spustíte Netflix, HBO, YouTube a ďalšie podobné aplikácie priamo cez monitor, tak limity operačného systému vôbec nehrajú rolu a užijete si obraz v maximálnej kvalite.


5. M8 ruzova.jpg

 

To isté platí aj v prípade, keď napríklad pracujete okolo domu a chcete si na desať minút oddýchnuť. Nalejte si pohár vody, sadnite k monitoru a klik-klik-klik, pustite si napríklad YouTube.

Rovnako sa môže napríklad ráno hodiť spomínaný režim DeX, kedy pred odchodom do práce napríklad len na tri minúty sadnete „k telefónu“, teda k telefónu a monitoru, a na veľkej obrazovke si skontrolujete kalendár, e-maily a pod. Nie je nutné kvôli tomu štartovať počítač alebo vybaľovať laptop z tašky.



Prvotriedny dizajn

Prvé, čo musíme pochváliť, sú tenké rámčeky okolo displeja – a to pri všetkých troch modeloch. Ide o základný predpoklad pohodlnej práce na zostave viacerých monitorov, a pokiaľ napríklad chcete hrať hru roztiahnutú cez dve alebo tri obrazovky, je to vyložene nutnosť. Za minimálne rámčeky teda majú monitory bod.

Teraz už ale poďme k rozdielom. Čo sa hrúbky týka, je model M5 na pohľad „klasický monitor“, vyšší model M7 zaujme tenkým profilom a najvyšší M8 je nielen nádherne tenký, ale aj dostupný v elegantných, moderných farebných variantoch – bielej, modrej, zelenej a ružovej. Svetlé odtiene sú veľmi štýlové – monitor je na prvý pohľad „zvláštny“ (v zmysle originálny), ale nie je v žiadnom prípade rušivý. Je to len taký detail, drobnosť, ale pravda je, že nás farba zaujala hneď pri vybaľovaní monitora zo škatule (v našom prípade dorazil zelený).


6. M8 barvy.jpeg

 

O pripojenie sa starajú konektory HDMI (v prípade M8 vo verzii Micro), k dispozícii aj v závislosti od modelu máte niekoľko konektorov USB rôznych verzií.

Naša“ verzia M8 má potom ešte jednu výbornú vychytávku. Priamo v balení dostanete kameru SlimFit, ktorú môžete magneticky pricvaknúť do hornej časti obrazovky (do vyhradeného konektora). Okrem toho, že je možné ju manuálne (fyzicky) naklopiť, tiež pomáha automatickým zaostrovaním a ďalšími šikovnými funkciami, takže videohovory „od počítača“ konečne vyzerajú výborne (to je ľahké rýpnutie do nekvalitných kameriek, ktoré sú často súčasťou výbavy laptopov všetkých cenových kategórií a od všetkých výrobcov).



Výborná technologická výbava

7. M8 kamera.jpgNami skúšaný Smart Monitor M8 ponúka rozlíšenie 4K Ultra HD (3 840 × 2 160 px) na uhlopriečke 32". VA panel s až miliardou farieb a 99 % pokrytím sRGB ponúka maximálny typický jas 400 cd/m² (minimálne 300 cd/m²) a podporu HDR10+. Spomeňme ešte odozvu 4 ms a 60Hz obnovovaciu frekvenciu.

Model M7 očarí 43" uhlopriečkou, taktiež s Ultra HD rozlíšením. Rovnako ponúka až miliardu farieb, 4 ms odozvu a 60 Hz obnovovaciu frekvenciu, jas typicky dosahuje 300 cd/m² (minimálne 240 cd/m²) a monitor podporuje HDR10.

Smart Monitor M5 je dostupný v uhlopriečkach 27" a 32". Obnovovacie frekvencie, odozvy a typ panelu sú rovnaké, ale nižšie je rozlíšenie (Full HD, teda 1 920 × 1 080 px) a typický a minimálny jas (250, resp. 200 cd/m²). Zostáva však samozrejme podpora HDR10.

Všetky tri modely chránia vaše oči, a to ako špeciálnym režimom šetrenia zraku, tak technológiou Flicker Free. Všetky tiež podporujú Bluetooth a samozrejme Wi-Fi (inak by nemohli byť Smart). Všetky ponúkajú reproduktor, model M8 dokonca s technológiou adaptívneho zvuku Adaptive Sound+.


8. M8 zeleny.jpg

 

My sme si okamžite na Smart Monitor ľahko zvykli, a aj keď je klasicky zapojený pri plnohodnotnom stolnom počítači, využívame pravidelne jeho smart funkcie. Budeme radi, ak nám v komentároch napíšete, ako ho používate (alebo ako by ste ho používali) vy.