Novinky a tipy o Samsung produktech
Autor: Marek Černý
Pokud na konci svého pracovního dne rádi relaxujete u televize, zbystřete. Již tento listopad začne postupné vypínání vysílačů DVB-T a plynulý přechod na moderní digitální vysílání ve formátu DVB-T2 / HEVC. Ano, čtete správně. Samotná podpora standardu DVB-T2 vaším televizorem nestačí, ale o tom až později. Nejprve si řekneme, co vysílání DVB-T2 přináší, a proč je vlastně potřeba.
Co je DVB-T2?
DVB-T2 (Digital Video Broadcasting Terrestrial 2) je nový formát digitálního pozemního televizního vysílání, který postupně mezi listopadem 2019 a červnem 2020 zcela nahradí stávající vysílání ve standardu DVB-T.
Je přechod z DVB-T opravdu nutný?
Ano, je. Uplynulo deset let od doby, kdy jsme přešli z analogového vysílání na digitální (DVB-T), a už je zde další změna. Čím to? Nejedná se o krok naší vlády nebo rozmar provozovatelů sítí – ti by raději dál vysílali na DVB-T. Přechod na nový formát vysílání podléhá rozhodnutí Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a Evropské komise, která ustanovila povinnost všem členským státům EU do poloviny roku 2020 uvolnit třetinu vysílacích kanálů pozemního televizního vysílání pro potřeby mobilních sítí nové generace 5G.
Výhody nového formátu digitálního vysílání
Přestože je příprava na mobilní sítě 5G velmi nákladná, nepochybně se nám do budoucna vyplatí. Příchod mobilních sítí by podle dosavadních prohlášení měl od základu změnit mobilní svět, jak ho známe, a to jak z pohledu velkých korporací, tak i běžných uživatelů. Pro porovnání – dnešní smartphony vyšších tříd jsou schopny na 4G sítích dosahovat teoretické rychlosti až 300 Mbit/s. U 5G sítí se rychlost bude pohybovat mezi 1 až 10 Gbit/s a je možné ji dále navyšovat o desítky či stovky Gbit/s. Optimistické odhady hovoří o prvním nasazení 5G sítí v druhé polovině roku 2020 po dokončení přechodu na DVB-T2 a dražbě jednotlivých frekvencí. Finální datum nasazení 5G je však pouze v rukou mobilních operátorů v závislosti na rychlosti budování nových 5G sítí.
Ihned po přechodu na DVB-T2 si však budete moci vychutnat své oblíbené pořady na veřejnoprávních stanicích České televize v HD kvalitě. Jak se k tomuto kroku postaví konkrétní komerční televize, je zatím ve hvězdách, na rozdíl od veřejnoprávních stanic tuto povinnost totiž nemají. Některé již nyní deklarovali, že na novém pozemním vysílání hodlají vysílat v nižší kvalitě a HD rozlišení poskytovat pouze platícím divákům. Kromě toho dokáže DVB-T2 v kombinaci s kodekem HEVC na pozemním vysílání přenést obraz až ve vysoké Ultra HD kvalitě.
S DVB-T2 na věčné časy a nikdy jinak?
Takových hesel už bylo dost. Vše má svůj čas a podobně, jako nyní DVB-T po deseti letech odchází, aby uvolnila místo novým technologiím, i DVB-T2 bude jednou nahrazeno. Nicméně se můžete spolehnout na garanci, že minimálně do roku 2030 žádná další změna neproběhne.
DVB-T2 vám nemusí dělat vrásky
Máte-li doma satelitní, kabelovou nebo internetovou televizi, změna se vás nijak nedotkne. Nespadáte ani do jedné zmíněné skupiny? Pak byste měli na své televizi zkontrolovat podporu formátu DVB-T2. Většina modelů vydaných v posledních dvou letech má tuto podporu integrovanou, to však stále nemusí stačit. V úvodu článku jsme zmínili kodek HEVC, který musí být také podporován k bezproblémovému přijímání signálu DVB-T2.
Samsung podporuje DVB-T2 / HEVC od roku 2015 a od roku 2016, kdy ČRA zavedly proces testování, jsou vybrané modely certifikované.
Alternativy k DVB-T2
Pokud vás už omrzelo sledování změn v pozemním vysílání a pořizování nových zařízení pro příjem signálu, máte několik možností:
Samsung vás připraví na každou změnu
Chápeme, že změna může být někdy otravná… Zkuste se na to však podívat z té druhé stránky. Pokud váš televizor už má svá nejlepší léta za sebou a během let se u něj změnily pouze zaprášené set-top box krabičky, možná je právě teď ten pravý čas na novou TV. Nové modely televizorů Samsung obdržely certifikaci DVB-T2 ověřeno od Českých Radiokomunikací – a to od těch nejnižších řad až po nejmodernější QLED modely. Nechte se okouzlit jedinečnou QLED s více než miliardou barev, UHD televizory s brilantní obrazovou kvalitou či naší novinkou The Frame, která se po vypnutí doslova přemění na umělecké dílo ve vašem obývacím pokoji.
Harmonogram přechodu na DVB-T2 v jednotlivých krajích:
Praha – od 27. 11. 2019
Královehradecký kraj – od 7. 1. 2020
Středočeský kraj – od 7. 1. 2019
Liberecký kraj – od 26. 1. 2020
Ústecký kraj – od 30. 1. 2020
Plzeňský kraj – od 4. 2. 2020
Karlovarský kraj – od 12. 2. 2020
Liberecký kraj – od 26. 2. 2020
Jihočeský kraj – od 19. 3. 2020
Jihomoravský kraj – od 31. 3. 2020
Kraj Vysočina – od 30. 4. 2020
Moravskoslezský kraj – 30. 4. 2020
Olomoucký kraj – od 30. 4. 2020
Pardubický kraj – od 30. 4. 2020
Zlínský kraj – od 31. 5. 2020
Uvedená data jsou pouze orientační. Přesné datum vypnutí jednotlivých vysílačů naleznete na www.televizezadarmo.cz – oficiálních stránkách provozovaných ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.