Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Community Blog

Novinky a tipy o Samsung produktech

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Ohebné telefony řady Galaxy Z. Špičková mobilní zařízení pro ty nejnáročnější

KristynaB
Hotshot
Možnosti

Skládacím telefonům byla již před lety předpovídána velká budoucnost, jenže nikomu ze zavedených výrobců se nechtělo přijít na trh s telefonem nové koncepce jako první. Všichni vyčkávali, co se bude dít. Z renomovaných výrobců to byl právě Samsung, který se rozhodl jít se svou kůží na trh jako první. Po „porodních bolestech“ v raných začátcích má nyní jihokorejský výrobce zavedené portfolio skládaček dvou různých konstrukcí, mezi nimiž bezvýhradně dominuje. Podíl skládacích zařízení od Samsungu na trhu činil v loňském roce podle DSCC přes 90 procent. A je jisté, že i v letošním roce bude Samsung, jakožto lídr segmentu skládacích zařízení, udávat trend nositelných zařízení.

 

 

Samsung Galaxy Fold: průkopník skládaček nové generace

Jako prapůvodce dnešních skládaček můžeme považovat Samsung Galaxy Fold z roku 2019. Ještě před vstupem na trh telefon potkaly problémy s konstrukcí, od jeho vylepšené varianty však Samsung u svých skládaček neeviduje žádné problémy. První skládačka se pyšnila vnějším 4,6“ Super AMOLEDem o rozlišení 1 680 × 720 pix, který byl určen pro základní ovládání telefonu. To nejdůležitější na vás však čekalo až po rozevření telefonu, kdy se ukázal vnitřní 7,3“ skládací Super AMOLED displej využívající rozlišení 2 152 × 1 536 pix. Vnitřní panel podporoval HDR10+ a jeho součástí byl i masivní výřez pro selfie umístěný v pravém horním rohu.

 

Z_Fold_B.jpg

 

Na svou dobu unikátní skládačka dostala do výbavy hned šest fotoaparátů! Tři na zadní straně (12 + 12 + 16 MPx), dva ve výřezech vnitřního displeje (10 + 8 MPx) a nechyběla ani samostatná „Cover Camera“ nad vnějším displejem s rozlišením 10 MPx. Největší zajímavostí byl samozřejmě vnitřní displej ve formátu 4:3, který skutečně navozoval dojem, že používáte tablet. Vnější displej byl na poměrný dnešních smartphonů trochu malý, ale zase jste mohli u protaženého panelu vcelku efektivně využít jednoruční ovládání. Na přečtení textovky, focení selfíček či přečtení krátkého e-mailu displej stačil, na to ostatní už bylo třeba telefon otevřít. Samsung udával životnost pantu na 200 tisíc přeložení.

 

Z_Fold_C.jpg

 

Na svou dobu telefon v Evropě zaujal čipsetem Snapdragon 855, protože starý kontinent je u Samsungů tradiční baštou Exynosů. Skládačka dostala 256GB rychlé paměti typu UFS 3.0 a 12GB operační paměť. Čtečka otisků byla umístěna na boku telefonu, v oficiální distribuci se telefon nabízel jen v LTE variantě. Baterii o kapacitě 4 380mAh bylo možné dobíjet kabelem i bezdrátově 15 Watty, počítalo se i s reverzním bezdrátovým dobíjením nositelností ze zad telefonu. Skládačka byla doslova nabušená doplňkovými funkcemi, stereoreproduktory vyladila firma AKG, druhou SIM jste si mohli do skládačky přidat v podobě eSIM.

 

Z_Fold_A.jpg

 

Dnes už ve skládačce běží Android 11 s grafickou nadstavbou One UI 3.1, jejíž součástí je např. Zabezpečená složka, bezdrátový režim DeX nebo funkce Volání a zprávy na dalších zařízeních. Velký vnitřní displej dokázal zobrazit až tři aplikace najednou, takže větší displejová plocha nikdy nepřišla vniveč. Mezi nedostatky první generace patřilo chybějící vyztužení displeje, který kryla jen tenká polyimidová fólie. Na vnitřní skládací displej tak bylo třeba dávat bedlivý pozor, v rozevřeném stavu šel překlad mezi oběma polovinami displeje snadno nahmatat. Přes to všechno se jednalo o zařízení, které vyšlapalo cestu dalším skládačkám konkurenčních výrobců, které se později objevily na trhu.

 

 

Samsung Galaxy Z Flip a Z Flip 5G: retro véčka přicházejí

Loni v březnu uvedl Samsung na trh další zajímavé skládací zařízení Galaxy Z Flip, který odkazoval na dříve populární véčkovou konstrukci. Jenže tentokrát byl pant přímo součástí displeje. Telefon také přišel s úplně jinou koncepcí, už nešlo o to spojit telefon a tablet do jednoho celku, ale nabídnout zařízení s velkým displejem, které se při přeložení snadno vejde do kapsy. Galaxy Z Flip to splnil do puntíku, navrch přidal pant, který zastavíte v libovolné pozici, a také vrstvu ultratenkého skla (UTG), která vyztužila samotný skládací Dynamic AMOLED displej. Životnost skládacího displeje i nadále zůstala na metě 200 tisíc přeložení.

 

Z_Flip_A.jpg

 

 

Galaxy Z Flip se pyšní 6,7“ skládacím displejem s rozlišením 2 636 × 1 080 pix, do jehož průstřelu se dostala 10MPx selfie. Pant jde zastavit v libovolné pozici, což využijete u režimu Flex Mode. V něm dokáží vybrané aplikace v polorozevřeném stavu přeskupit prvky uživatelského rozhraní. Při focení selfíček tak např. spodní část telefonu posloužila jako stativ, samotný hledáček se přesunul do vrchní poloviny displeje. Ani v zavřeném stavu však nepřijdete o základní informace, protože se je dozvíte z drobného  vnějšího 1,1“ Super AMOLED displeje, který využívá rozlišení 300 × 112 pixelů. Vedle něj je ještě k dispozici duální fotoaparát (12 + 12 MPx) s přisvětlením.

 

Z_Flip_C.jpg

 

Skládací véčko poháněl Snapdragon 855+ s 8GB operační pamětí. Oproti souběžně nabízené řadě Galaxy S20 postavené na Exynosu 990 jste tak mohli v době uvedení čekat ještě vyšší výpočetní a herní výkon. Véčko se prodává jako Dual SIM s bohatou síťovou konektivitou, podpora 5G však dorazila až s lehce upraveným Galaxy Z Flip 5G. Ten dostal navíc do výbavy ještě výkonnější čipset Snapdragon 865+, a poznáte jej i podle dvou nových barevných variant – Mystic Gray (šedá) a Mystic Bronze (bronzová). Poznávacím znamení 4G verze Galaxy Z Flip je černá a fialová barevná varianta.

 

Z_Flip_B.jpg

 

Zatímco Galaxy Fold už místo na trhu přenechal svému nástupci, skládací véčka Galaxy Z Flip se v Česku nabízejí v obou variantách. LTE verze se doprodává za lákavých 24 990 Kč, což je cenové pásmo, v němž se běžně nabízejí  topmodely klasické konstrukce. 5G verze véčka je k dostání za 35 990 Kč. U obou modelů již v současné době najdeme nejnovější Android 11 a nadstavbu One UI 3.1.

 

 

Samsung Galaxy Z Fold2: skládačka dotažená k dokonalosti

Zatím nejnovější počin Samsungu na poli skládacích zařízení je Galaxy Z Fold2. Výrobce vzal koncepci z Galaxy Fold, obohatil ji o konstrukční změny z Galaxy Z Flip, a dal vzniknout nekompromisní skládačce nové generace. Mezi hlavní mezigenerační změny patřil větší vnější displej, který umožňuje daleko pohodlnější obsluhu základních funkcí. V zavřeném stavu tak Galaxy Z Fold2 daleko více připomíná klasický telefon, jen s o něco protaženým displejem. Do vnitřního panelu se dostalo skládací sklo UTG, masivní výřez nahradil drobný průstřel pro selfie. Pant je nově daleko odolnější vůči nečistotám a prachu, navíc jej můžete zastavit v libovolné pozici jako u véčka Galaxy Z Flip. I do Galaxy Z Fold2 se tedy dostal populární režim Flex Mode a spousta softwarových vylepšení a bonusů.

 

Z_Fold2_5G_a.jpg

 

7,6“ skládací displeje s rozlišením 2 208 × 1 768 pix je i nadále testován na 200 tisíc přeložení, panel podporuje adaptivní 120Hz obnovovací frekvenci, díky které je prostředí velmi plynulé bez zasekávání. Na displeji je navíc přímo od výroby umístěna fólie, kterou lze v případě poškrábání nechat v servisních centrech vyměnit na novou. Pocitově má vnitřní displej na dotyk už hodně blízko konvenčním sklům.

V polorozevřeném stavu poslouží polovina smartphonu jako stojánek při focení selfíček,  k natáčení v režimu Automatické rámečky (chodíte před foťákem, a telefon na vás neustále zaměřuje hledáček, přitom se telefon vůbec nehýbe) nebo můžete prohlížet fotky ve galerii prostřednictvím virtuálního „touchpadu“, který se zobrazí na druhé polovině displeje. Flex Mode je k dispozici i na vnějším displeji, na němž můžete sledovat např. streamovaná videa. A to tehdy, když je telefon na rovné podložce. A do hry se dostává i režim „stanu“ známý především z konvertibilních notebooků, který přijde zase vhod při sledování filmů v posteli. Při rozevření se vám aplikace z vnějšího displeje automaticky přepne na ten vnitřní (Samsung funkci nazývá AppContinuity), funguje to však i opačným způsobem. Jen toto chování musíte aplikacím ručně nastavit. Zavření hybridu doprovází velmi příjemné, možná až trochu návykové, cvaknutí.

 

Z_Fold2_5G_B.jpg

 

Toto špičkové komplexní skládací zařízení pohání Snapdragon 865+, který se mohl opřít o 12GB RAM a integrovaný 5G modem. Rychlá interní paměť typu UFS 3.1 nabídla kapacitu 256 GB, do výbavy se dostala i podpora eSIM. Kapacita dvou samostatně uložených baterií narostla na 4 500Ah, maximální dobíjecí výkon činí 25 Wattů. Galaxy Z Fold2 je možné nabíjet i bezdrátově, popř. můžete z jeho  zadní strany dobíjet nositelnou elektroniku

Fotoaparáty jsou na zádech celkem tři. Všechny mají rozlišení 12 MPx, jeden je určen jako hlavní snímač, druhý fotí ultraširokoúhlé fotografie, třetí pak slouží jako teleobjektiv s 2× optickým zoomem. Ke každému z displejů přísluší samostatná 10MPx selfie. V současné době v Galaxy Z Fold2 běží operační systém Android 11 s nejnovější  grafickou nadstavbou One UI 3.1. Telefon je určen pro ty nejnáročnější mobilní uživatele, kteří se nechtějí smířit s nudnými trendy, a místo toho chtějí používat unikátní zařízení aneb skládací hybrid 2v1. Skládačka se prodává v černé (Mystic Black) a také v bronzové (Mystic Bronze), která vzdáleně odkazuje na stejně barevně laděné modely Galaxy Z Flip 5G a Galaxy Note20 Ultra 5G.

 

Z_Fold2_5G_C.jpg

 

Samsung Galaxy Z Fold2 na českém trhu stojí 45 990 Kč. V době psaní článku jsou k dispozici dvě samostatné prodejní akce. Společně se skládačkou můžete pořídit Galaxy S20+ za poloviční cenu nebo vám Samsung k telefonu za 1 Kč přibalí 55“ QLED televizi s rozlišením 4K.

 

Jaký bude letošní vývoj skládaček od Samsungu? Kterým směrem se posunou skládací hybridy a skládací véčka? To vám zatím prozradit nemůžeme… tedy, až na malý detail. Máte se na co těšit!