Novinky a tipy o Samsung produktech
Mobilní telefony dnes dokáží splnit celou řadu úloh, nahradí kalendář, fotoaparát, kameru, televizi, počítač i herní konzoli. Jistě, musíte počítat s tím, že mobilní výkon je oproti počítačům trochu někde jinde, ovšem, abyste si mohli na smartphonu kvalitně zahrát a zabavit se, nemusíte si pořizovat herní smartphone. Zatímco jiní výrobci prodávají funkcemi nabušené herní mobily se softwarovými přídavky jako nadstandard, u Samsungu máte špičkový herní výkon již v základu. S doplňkovým gamepadem a službou Game Pass Ultimate si však můžete na displejů telefonů řady Galaxy dokonce zahrát i špičkové tituly, které znáte z počítače nebo z herních konzolí.
Herní rozcestník Game Launcher
Herní centrum se u smartphonů řady nazývá Game Launcher, a funkci si musíte aktivovat ručně v Nastavení – Rozšířené funkce – Game Launcher. Po aktivaci se vám v hlavní nabídce objeví ikona stejnojmenné aplikace, která otevře dveře ke gamingu u modelové řady Galaxy. Při prvním spuštění si můžete vybrat, zda chcete z hlavní nabídky všechny hry přesunout do Game Launcheru, nebo nechat vše tak, jak je. V herní aplikaci se vám samozřejmě zobrazují všechny nainstalované hry, posledních deset spuštěných her je k dispozici u horního okraje obrazovky pro rychlý přístup.
Uvítací obrazovka Game Launcheru, nastavení aplikace a herní notifikační centrum
U každého z vámi hraných titulů můžete vidět celkovou dobu hraní, která je v náhledu rozpočtena i na jednotlivé dny. O pár řádků níže se můžete podívat na to, kolik uživatelů se smartphony řady Galaxy hraje stejnou hru jako vy, podívat se můžete dokonce i na regionální žebříček, a inspirovat se, jaké hry aktuálně frčí v Česku. Zajímavé hry si můžete přes Game Launcher rovnou stáhnout, a to z Galaxy Storu nebo Google Play. K náhledu vybrané hry se přidávají i vybraná videa z YouTube, pokud vás tedy bude zajímat nějaké gameplay video, které vám hru představí detailněji, doklikáte se k němu prakticky hned.
Knihovna her, srovnání vašeho herního času s průměrem, v náhledu se dozvíte i počet dalších uživatelů řady Galaxy hrající stejnou hru
Rozhraní Game Launcheru může na první pohled vypadat složitě, ale v praxi se v něm zorientujete za pár minut. Ikony všech svých her můžete jednoduše vysunout ze spodní lišty displeje, na dashboardu si všímáme i tzv. okamžitých her. Pokud máte chvíli čas a chcete si zahrát nenáročnou oddychovku, můžete si spustit jednoduché hříčky bez jakékoliv instalace a bez stahování doplňkového souboru v řádu stovek MB.
Game Tools a šikovné herní pluginy
Rozložení her, statistiky a přehledy je věcí jednou, ovšem daleko zajímavěji a praktičtěji vypadají herní nástroje, tzv. nabídka Game Tools. Poznáte ji tak, že se vám při spuštění libovolné hry na kraje spodní lišty se systémovými ovladači Androidu přidají dvě užitečné ikonky.
A začněme tou pravou, kterou budete při hraním používat prakticky každý den. Jedním kliknutím totiž uzamknete dotyky na displej, ovšem oproti zamknutému stavu hra v telefonu stále běží na popředí. Jas displeje je výrazně ztlumen, a baterie se tak výrazně nevybíjí. A proč tuto funkci vůbec používat? Mnohé hry se při zamknutí displeje odhlásí z herního serveru nebo se po chvíli v zamknutém stavu samy ukončí. Pokud si potřebujete jen na chvíli odskočit, můžete počítat s tím, že budete za chvíli pokračovat tam, kde jste skončili, a navíc ještě ušetříte baterii, protože displej nebude zbytečně zářit do prostoru. Pokud však chcete, můžete tomuto pravému zástupci namapovat i jinou užitečnou funkci z Game Tools.
Základní okno aplikace Game Booster s nastavením a volbami pro mobilní hráče
Levý zástupce na boční liště vás vezme do nástrojové nabídky Game Booster, která je přeplněná užitečnými funkcemi pro hráče. V prvé řadě vidíte indikátory umělé inteligence, která na pozadí monitoruje teplotu procesoru a grafického čipsetu a také přidělenou paměť. Čím déle budete hry hrát, tím rychleji umělá inteligence optimalizuje herní výkon a také systémové zdroje. A tím se sníží zátěž na baterii a zefektivní využití interní a operační paměti. Nečekejte žádné kosmetické rozdíly. Při hraní se nám podařilo krátkodobě zvýšit životnost baterie u vybraných her až téměř o 20 % (ve srovnání s režimem bez optimalizace), což určitě stojí za to!
Lokální žebříčky her, nastavení nahrávání displeje a volba čtyř rychlých zástupců
Gameplay videa z mobilů už jsou v dnešní době absolutně běžnou záležitostí, streameři stále častěji volí mobilní hry, a Samsung se snaží nahrávání co možná nejvíce zjednodušit. Při spuštění záznamu obrazovky si vyberete, zda se mají nahrávat jen zvuky hry nebo k nim přidáte i svůj hlasový komentář. Stiskem jednoho tlačítka do videa přidáte i sebe sama v kruhovém náhledu selfie. A tento rychlý stream můžete následně uploadovat na vaše stávající kanály, např. na YouTube nebo Twitch. Herní režim však můžete spojit i se svým účtem na Discordu, takže budete se svými přáteli sdílet, co aktuálně hrajete, a to platí i obráceně. Moderní doba si žádá moderní přístupy, a Samsung s tím nemá problém.
Z dalších rychlých funkcí můžeme vypíchnout rychlý screenshot obrazovky, pokud chcete sdílet nějaký svůj nový achievement. Opakuje se zde také uzamknutí dotyků na displej nebo si můžete nechat zmizet spodní lištu s ovladači, která se objeví až po stisknutí krajního tlačítka. Není totiž nic příjemnějšího než to, že si v té nejhorší možné herní situaci nevědomky stisknete domovskou klávesu nebo zpětnou šipku!
Aktivace prioritního režimu
Druhou otravnou záležitostí mobilních hráčů jsou příchozí hovory „zrovna v tom nejlepším“. Už z pohledu základního principu mají hovory na telefonu samozřejmě přednost, takže vám hru překryje plovoucí okno s příchozím voláním. Pokud je však pro vás hraní na prvním místě (a protože čtete tento článek, takže by rozhodně alespoň „na bedně“ být mělo), oceníte stejně jako my Režim s prioritou. Ten zablokuje oznámení příchozích hovorů a oznámení, a současně ukončí aplikace na pozadí, aby byl pro online hry vyhrazen co největší datový tok. Pokud se nechcete nechat rozhodit nevyžádaným telefonátem při hraní, stačí vám k tomu jen dvě klepnutí na displej.
Nastavení Game Boosteru, detaily blokování v prioritním režimu a provázanost s Discordem
Další užitečnou záležitosti Game Boosteru je zbývající orientační čas hraní aktuálně spuštěné hry, který je vztažen k aktuální spotřebě energie a ke zbývající kapacitě baterie. V nastavení Game Boosteru můžete dokonce omezit snímkovací frekvence na 48 Hz, což se také promítne do vyšší výdrže na jedno nabití. Posledním drobným doplňkem je lišta čtyř rychlých zástupců, která se otevírá zhruba v polovině displeje. Namapovat si zde můžete jakékoliv hry či aplikace nainstalované v systému, a to dle libosti.
Šikovné herní pluginy prozradí i framerate
Výčet funkcí Game Boosteru byl sice zřejmě vyčerpávající, i tak ale ještě zdaleka nejsme na konci. V náhledovém okně Game Boosteru u vybraných modelů řady Galaxy najdete miniaturní tlačítko s ikonou puzzle, která skrývá velké věci. Jedná se o herní pluginy, kterých bylo ještě pár lety jen poskrovnu, nově zde naleznete až šest užitečných položek. Mezi nejdůležitější bychom mohli zařadit dva z nich – Game Booster Plus a Perf Z.
Nabídka aktuálně dostupných herních pluginů od Samsungu
První zmiňovaný Game Booster Plus vám umožní u každé z vašich her nastavit výkonový režim. Na výběr je režim pro úsporu baterie, vyvážený mód, režim pro maximální FPS, režim pro maximální grafickou kvalitu a pak tzv. Custom mode, v němž si můžete ručně natavit grafickou kvalitu, jas displeje nebo výkonový režim (úporný/vyvážený/maximální výkon). Pokud si u her přepnete na automatiku, je vždy upřednostňován režim Max FPS.
Plugin Game Booster Plus a nastavení výkonových režimů
Pod samotnou zkratkou FPS (Frame per second, aneb počet rámců za vteřinu) se skrývá snímkovací frekvence, která je po obnovovací frekvenci displeje druhým nejdůležitějším parametrem při hraní her. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší snímkovací frekvence, tím je hra plynulejší. Framerate je důležitým parametrem grafického výkonu, protože kvalitní grafické čipy dokáží dodávat stabilní framerate vyšších hodnot po delší dobu, samozřejmě ale také závisí na tom, jak je konkrétní hra naprogramována. Standardní framerate je u smartphonů 30 FPS, v případě vybraných titulů může být k dispozici mód se 60 - 120 FPS. Pokles frameratu je patrný zejména u náročných grafických animací v akčních či závodních hrách, např. výbuchů nebo při renderingu komplexních textur. Poklesu frameratu při hraní si samozřejmě povšimnete i vy, hra nemá tak rychlou odezvu a už na první pohled se při hraní obraz „trhá“ nebo občas „zasekává“.
Plovoucí ikona s rychlým nastavením pluginů, nastavení PerfZ a ukázkový box s FPS, využitím procesoru, CPU a s teplotou telefonu
A právě zmiňovaný framerate vám prozradí plugin Perf Z. Ten vám v miniaturním plovoucím boxíku přilepeném prozradí FPS v reálném čase, a k tomu přidá i využití procesoru, grafického čipu a teplotu zařízení. Boxík můžete přesunout kamkoliv potřebujete, po rozkliknutí se dovíte přesná čísla, v minimalizovaném stavu si vystačíte jen s grafickými ukazateli. Do telefonu tedy nemusíte instalovat software třetích stran na měření FPS, který stejně často bez rootu (tj. vynucení práv super-usera) nefunguje. A aplikace z Google Play, které „zaručeně fungují“, často jen náhodně přeblikávají mezi hodnotami 0, 30 a 60 FPS. A tato informace je vám skutečně k ničemu.
Nastavení pluginu Daily Limits
Plugin Daily Limits vám umožní nastavit časová omezení pro jednotlivé hry, a to buď globálně, nebo pro jednotlivé hry zvlášť. A pokud vám vyprší čas, zobrazí se varovné okno, v němž můžete hru ukončit nebo si hraní ještě o 10 minut prodloužit. Pokud jsou nějaké herní akce vázané na čas (např. otevření lootboxu každých několik hodin), může vám s tím u podporovaných her pomoci plugin Game Clock. Alternativně v něm můžete nastavit i vlastní časové upozornění.
Plugin Gif Creator, nahrávání aplikace a detailní nastavení prioritního režimu
Plugin Gif Creator vám umožní zachytit GIF animaci po dobu až šesti vteřin, a to od spuštění nahrávání pomocí plovoucího tlačítka. Plugin Priority Mode nabízí pro prioritní režim další užitečné volby. Při spuštění her si můžete natavit automatické promazání paměti nebo Frame Booster, který se postará o plynulejší přechody mezi jednotlivými rámci, tj. o zvýšení a stabilizaci frameratu. Jistě, herní pluginy nejsou pro každého, ale pokud to myslíte s hraním u řady Galaxy opravdu vážně, rozhodně byste je neměli opomíjet.
Profesionální gamepad a konzolové hry
Samsung ke smartphonům řady Galaxy nabízí přímo na svém webu i kompatibilní herní ovladač PowerA MOGA XP5-X Plus, na němž můžete plnohodnotně ovládat streamované hry. Jedná se o gamepad s certifikací „Designed for Samsung“, který dokáže plnohodnotně nahradit a současně navodit pocit plnohodnotného konzolového ovladače.
Gamepad PowerA MOGA XP5-X Plus s vloženým Galaxy Note20 Ultra 5G
Na těle ovladače najdete dva joysticky, herní tlačítka A, B, X, Y, kurzorový kříž i zadní triggery. Do univerzálního stojánku umístíte smartphone, který s ovladačem spojíte bezdrátově přes Bluetooth nebo kabelem. Gamepad sice nabíjíte starším microUSB konektorem, v případě nouze jej však můžete využit jako powerbanku se zabudovanou 3 000mAh baterií.
Aplikace Xbox Game Pass
A největší výhoda gamepadu MOGA XP5-X Plus? Rozhodně to, že si na mobilu můžete zahrát ty nejlepší konzolové herní pecky. Ovladač je primárně navržen pro službu Xbox Game Pass Ultimate, v rámci které dostanete přístup k více než 100 hrám původně určených pro PC a Xbox. Samotná hra běží v cloudu, takže prakticky neřešíte hardware telefonu, důležité je jen stabilní internetové připojení, u něhož je preferována 5GHz Wi-Fi. Na mobilu si tak můžete spustit, a díky ovladači i ovládat stejně jako na Xboxu, např. The Witcher III: Wild Hunt, Forza Horizon 4, Sea of Thieves, Gears 5, Injustice 2 a další. Předplatné služby činí 339 Kč za měsíc (první měsíc zaplatíte 25,90 Kč).
Streamovací aplikace GeForce Now
Gamepad však funguje i u cloudových her ze služby GeForce Now. Jenže už nemůžete spoléhat na přesné rozvržení ovladačů, na spoustu herních akcí musíte přejít metodou „pokus – omyl“. Funkčnost ovladače můžeme potvrdit např. při hraní Kingdom Come Deliverance. A zatímco u streamovací služby od Microsoftu máte přístup ke spoustě her, u GeForce Now se vám zobrazí jen ty, které už v jiných herních obchodech (např. Steam, Epic, apod.) pod svým propojeným účtem fyzicky vlastníte. Streamování funguje i v bezplatném režimu, jenže se dost načekáte. Členství Priority, které omezí čekání na minimum, vychází na 269 Kč za měsíc.
Kingdom Come Deliverance na Galaxy S20 Ultra přes službu GeForce Now. Některé streamované hry vám dokonce poběží i s dotykovým ovládáním na displeji, které emuluje gamepad
S gamepadem si poradí i hry určené přímo pro Android, ovšem jen ty, které jsou přímo kompatibilní s herními ovladači. Jako první se nabízí populární Fortnite, další kompatibilní hry si však budete muset dohledat sami. Žádný ucelený seznam s podporovanými hrami v současné době neexistuje. Pokud chcete mobilnímu hraní vdechnout druhý život, a zahrát si konzolové hry na smartphonu, bude ovladač MOGA XP5-X Plus důležitým doplňkem. V Česku jej seženete v prodeji za 1 990 Kč.
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.