Novinky a tipy o Samsung produktech
Ahoj Community!
Dne 19. srpna tomu bude už 184 let od doby, kdy byl světu poprvé představen reálně použitelný fotografický proces. Vynalezl jej a po sobě pojmenoval francouzský vědec Louis Daguerre, který strávil vývojem postupu celých 23 let.
Daguerrotypie není vůbec jednoduchý proces. Na začátku bylo třeba připravit destičku ze stříbra nebo postříbřené mědi. Ta musela být dokonale hladká a leštěná do vysokého lesku. Destička se poté vložila do nádoby s krystaly jódu bez přístupu světla. Zde postupně reagovalo stříbro s párami jódu a vznikal jodid stříbrný, který je citlivý na světlo.
Pojem expozice známe například z mých článků, ale tehdy se neměřila zlomkem sekundy, ale spíše v minutách až hodinách. Vzniklý jodid se působením světla rozpadal zpět na stříbro, které je v této formě černé.
Po expozici bylo třeba obraz vyvolat. Na osvětlenou destičku se nechaly (opět ve tmě) působit páry rtuti. Ty vytváří se stříbrem amalgám bílé barvy.
Dále se musel vyvolaný obraz ustálit, aby se dalším působením světla nerozkládal jodid stříbrný, který zbyl na neexponovaných místech. Nakonec se obraz po opatrném osušení umístil pod skleněnou destičku, protože i sebemenší dotek by setřel amalgámovou vrstvičku a obraz by byl zničený.
Když si představíte tu spoustu práce, jak ukrytou ve vývoji procesu, tak v každé jedné fotografii, skoro se nechce věřit, že se daguerrotypie stala úspěšnou. Navíc byli tehdejší fotografové vystaveni jedovatým výparům rtuti! Dokazuje to ale touhu lidí zaznamenat obraz, mít památku na své blízké a v neposlední řadě i tvořit umění a vyvolávat emoce.
Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837
Velmi rychle pak přišly další postupy, které řešily nedostatky daguerrotypie; ta se přesto používala v astronomii až do 80. let 19. století.
Galaxy Z Flip5
Dnešní fotografové žijí v úplně jiném světě. Postupně přišly černobílé a pak i barevné negativní filmy, následované prvními digitálními fotoaparáty, ať už kompakty či digitálními zrcadlovkami a v dnešní řadě bezzrcadlovkami. Fotografové dostávají více a více nástrojů, které jim ulehčují život a zjednodušují proces vzniku fotografie. Začalo to expozimetrem, který ulehčil správné nastavení expozice, mnohem později přišlo automatické ostření. Současné digitální přístroje už dokonce navrhují kompozici, jak si můžete sami vyzkoušet například v řadě Galaxy.
Samsung SCH-V200
Velice nečekaným milníkem na vývoji fotografie se staly mobilní telefony. Když přišel Samsung v roce 2000 s modelem SCH-V200, který umožňoval zachycení snímků v rozlišení 0.35 Mpx (srovnejme s 200 Mpx u Galaxy S23 Ultra), málokterý fotograf bral mobily jako vážnou konkurenci jejich drahým přístrojům. Stačilo ale pouhých 20 let a i já, jakožto opravdu zapálený fotograf, jsem si na své cesty do USA na Unpacked nebo do Koreje na Members Connect nebral fotoaparát, ale mobil a fotografie mám víc než dobré.
Ano, profi přístroje dělají lepší fotky, ale důležité je, že máte díky mobilům možnost zachytit vzpomínku, vyvolat emoci a v neposlední řadě pořízený snímek nebo dokonce video okamžitě sdílet! Je fascinující, když jsem 10 000 km daleko od svých přátel a přesto s nimi mohu sdílet zážitky z cesty prakticky okamžitě, víceméně na pár dotyků na displeji.
Navíc s Galaxy Z Flip5 nebo Fold5 nepotřebujete ani stativ, stačí využít možnosti jejich ohebných konstrukcí!
Aby to nebyla jen nudná historie, připravil jsem si pro vás pokus, při kterém si můžete zahrát na první fotografy. I když budeme trochu podvádět, protože použijeme moderní negativní film. Pokud jste z mé generace, možná budete mít někde doma vyvolané negativy, vy mladší můžete poprosit rodiče nebo známé, jestli by vám nějaký méně důležitý nepůjčili.
vyvolaný negativní film
Jak si pamatujeme ze školy, když na zelené rostliny svítí světlo, přeměňuje se v listech oxid uhličitý a voda na škrob. A jak si už určitě nepamatuje skoro nikdo, škrob reaguje s jódem za vzniku tmavého barviva – to se používalo k dokazování přítomnosti škrobu.
My to můžeme využít v následujícím pokusu:
Jdete do toho? Pochlubte se svými výtvory! Já to zkoušel před 30 lety, když mě ještě hrozně bavila chemie. Dnes bohužel nemám ve velkoměstě (Pražáci se přestanou smát…) prostor, kde bych takový pokus prováděl.
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.