Zatvoriť

What are you looking for?

zrušiť
Zobrazujú sa výsledky pre 
Namiesto toho hľadať pre 
Mali ste na mysli: 

Community blog

Novinky a tipy o produktoch Samsung

zrušiť
Zobrazujú sa výsledky pre 
Namiesto toho hľadať pre 
Mali ste na mysli: 

Dokonalé bezpečie: Nastavenie zabezpečenia na vašom zariadení Samsung

Natálie Luxová
Troubleshooter
Možnosti

Vedeli ste, že platiť mobilným telefónom je bezpečnejšie než platiť plastovou kartou? Tá obvykle máva odomknuté platby do určitej čiastky (spravidla 20 Eur) bez zadania PINu, takže kým ju zablokujete alebo pokým systém „raz za čas“ požiada o kód, môže si zlodej kúpiť pár obedov. Mobil v porovnaní s tým musí byť odomknutý – a verte nám, že ten len tak niekto nehackne.

V dnešnom článku vám predstavíme niektoré z bezpečnostných riešení, ktoré nájdete na našich smartfónoch, a skúsime vás inšpirovať, aby ste začali využívať niektoré z pokročilých bezpečnostných funkcií.

 

Všadeprítomný Samsung Knox 

Základom takmer všetkých riešení je robustná platforma Samsung Knox, ktorá chráni vaše zariadenie pred malvérom a ďalšími druhmi útokov, a to už na úrovni hardvéru. Váš telefón je chránený od prvého zapnutia – Knox kontroluje aj to, či operačný systém nebol neautorizovane upravený. 

NatlieLuxov_0-1692200547808.jpegChráni tiež aplikácie a ich dáta, napríklad potenciálne citlivé zdravotné údaje, ktoré zdieľate so Samsung Health. (A mimochodom ide rovnako o podnikové riešenie, ktoré ponúka pokročilú vzdialenú správu, hromadné prispôsobenie firemných zariadení a ďalšie funkcie, ktoré využívajú aj tak veľké korporácie ako sú napríklad Kia alebo americký Walmart.) 

Riešenie Knox je všeobecne považované za kvalitné a účinné, ocenili ho nezávislé i vládne organizácie a výskumy. Aj keď o ňom teda možno ani neviete, je dobre, že telefón stráži vo dne v noci. 

 

 

 

 



Zabezpečený priečinok

Existuje množstvo legitímnych dôvodov, prečo by ste na telefóne mohli chcieť uchovávať citlivé dáta. Môže ísť o firemné dokumenty, kópiu osobných dokladov (aby ste mali aspoň niečo, keby ste na dovolenke prišli o originály), fotografie či akékoľvek iné dáta, ktoré vyžadujú obzvlášť dôslednú ochranu. 

NatlieLuxov_3-1692200680194.png

Využite Zabezpečený priečinok. Môžete do neho presunúť nielen súbory, ktoré sme vymenovali vyššie, ale pokojne tiež kontakty alebo celé aplikácie, ktoré následne môžete používať s alternatívnym používateľským účtom. 

To všetko za ďalšou pomyselnou hradbou, ktorá pochopiteľne opäť stavia na riešení Knox. 

 






Biometrické odomknutie

NatlieLuxov_4-1692200730094.png

Telefón by ste určite mali vhodným spôsobom zamknúť, pričom najvýhodnejšie riešenie z hľadiska komfortu a úrovne zabezpečenia je biometria, menovito odtlačok prsta. Či už má váš model smartfónu Galaxy čítačku schovanú v displeji, alebo v tlačidle uzamykania na boku, je odomknutie bleskové. 

Zároveň sa takto môžete prihlasovať do bankových aplikácií (či schvaľovať platby), do rôznych elektronických peňaženiek, do vyššie uvedeného Zabezpečeného priečinka alebo pri vyplňovaní hesiel prostredníctvom Samsung Pass (hneď ďalšia podkapitola). 

Dodávame, že biometrické dáta sú uložené len v telefóne (na špeciálnom zabezpečenom mieste, opäť chránenom Samsung Knox), neposielame ich do Kórey ani nikam inam. 



Samsung Pass

NatlieLuxov_5-1692200787801.png

Inteligentný a bezpečný správca hesiel – to je Samsung Pass. Uloží vaše prihlasovacie meno a heslo a následne ich za vás môže automaticky vyplňovať, keď sa overíte (odtlačkom prsta). 

Do aplikácie môžete ukladať nielen už zadané mená a heslá (podobne ako vám to pravdepodobne ponúka internetový prehliadač), ale tiež ho môžete pridávať ručne. Uložiť si môžete tiež kreditné karty, adresy či poznámky – Pass v tú chvíľu slúži ako alternatíva k Zabezpečenému priečinku. 



Súkromné zdieľanie Private Share 

Už od série Galaxy S21 ponúkame u niektorých modelov funkciu Private Share. Nedávno sme vám v článku predstavovali bežné zdieľanie Quick Share, ale súkromný variant, ako prezrádza už samotný názov, ponúka unikátnu možnosť, ako môžete svoje dáta chrániť. 

NatlieLuxov_6-1692200834199.png

Môžete napríklad odstrániť metadáta z fotografií, obmedziť dobu, počas ktorej má príjemca k dátam prístup, zabrániť ich ďalšiemu zdieľaniu (nastaviť oprávnenie len na čítanie), zabrániť vytvoreniu screenshotu alebo zdieľanie súboru kedykoľvek zrušiť. Prenosy sú pochopiteľne šifrované. 

Funkcia je dostupná len na vybraných zariadeniach Galaxy, ktoré v tomto prípade musia mať obe strany, odosielateľ i príjemca. 




Zabezpečená Wi-Fi

Funkcia Zabezpečená Wi-Fi (Secure Wi-Fi) nevyužijete doma, ale hodí sa v prípadoch, kedy sa chcete pripojiť k neznámej, nedôveryhodnej alebo nezabezpečenej verejnej Wi-Fi sieti. Šifruje pripojenie (požiadavky DNS), aby bol váš telefón chránený. 

U modelov s Android 12 a vyšším takto môžete „prefiltrovať“ až 1 024 GB dát mesačne, čo pri ceste MHD, návšteve reštaurácie či podobného podniku stačí ako na kontrolu e-mailov, tak na prácu. 



Nájdite svoj telefón (alebo ho vymažte) 

NatlieLuxov_7-1692200886488.png

Súčasťou aplikácie SmartThings je tiež jedna z najužitočnejších funkcií: SmartThings Find. Keď v Nastavení > Zabezpečenie a súkromie nastavíte a povolíte voľbu Nájsť moje mobilné zariadenie, budete ho môcť vypátrať napríklad cez počítač alebo iný telefón (pochopiteľne po overení prihlásenia). 

V ideálnom prípade túto funkciu využijete len vo chvíli, keď telefón stratíte niekde doma – samozrejme s vypnutým vyzváňaním, takže nepomôže ani to, keď vám niekto zavolá. V tom prípade ho pomocou SmartThings Find navzdory momentálnemu nastaveniu nahlas rozzvoníte a hneď vypátrate. 

Čo, keď telefón držíte v ruke, ale jednoducho si nespomeniete na heslo? Buď môžete mobil celý vymazať... alebo ho prostredníctvom SmartThings Find na diaľku odomknúť. 

A čo robiť v prípade, že ste ho skutočne definitívne stratili alebo ho niekto ukradol? Môžete ho na diaľku zamknúť, diaľkovo zálohovať, nechať si poslať jeho polohu, načítať hovory a správy... a keď nemáte inú možnosť – celý ho vymazať. 



Majte prehľad o oprávnení aplikácií 

V nastavení Súkromie (Nastavenie > Zabezpečenie a súkromie) môžete pokojne i plošne vypnúť prístup aplikácií k mikrofónu a fotoaparátu. My sme ale chceli pripomenúť štandardného Správcu oprávnenia. 

NatlieLuxov_8-1692200937308.png

Namiesto toho, aby ste u každej aplikácie zvlášť kontrolovali, k čomu má prístup, môžete sa pozrieť práve do Správcu, kde naopak podľa oprávnenia zobrazíte príslušné aplikácie. Uvidíte tak napríklad, že k vašim kontaktom má prístup 34 aplikácií z 93, môžete ich zobraziť a prípadne im prístup odobrať. 

Smartfón tiež dokáže automaticky upozorniť na prípady, kedy je aplikácia dlho nevyužívaná, a ponúkne, že ju oprávnene odoberie. Nemyslíme, že by ste museli byť vyslovene paranoidný, keď ide o overené aplikácie z nášho Galaxy Store alebo Obchodu Play, ale vyplatí sa mať prehľad. (A z druhého súdka pripomíname, že nie vždy sú oprávnenia na prvý pohľad logické, a napriek tomu môžu mať odôvodnenie. Príkladom je svetlo, ktoré kvôli ovládaniu blesku potrebuje prístup k fotoaparátu).  












Pravidelné aktualizácie 

Predposledný bod nášho článku sa týka dobrých používateľských návykov (aj keď si dovolíme i trochu samochvály). 

Udržujte aktuálne aplikácie i systém – je úplne bežné, že vývojári pravidelne nielen pridávajú a opravujú funkcie, ale tiež „zaplátavajú“ bezpečnostné chyby. Avizovaná samochvála sa týka softvérovej podpory, na ktorú sme u našich telefónov veľmi hrdí. 

Napríklad naše tohtoročné modely Galaxy S23 dostanú 4 veľké aktualizácie celého operačného systému (myslené Android 14, Android 15 atď.). Pravidelné bezpečnostné aktualizácie (spravidla mesačné) potom budete dostávať prinajmenšom po dobu piatich rokov. 

S trochou šťastia vás nečaká žiadny skutočný útok, takže tieto malé aktualizácie budú niečím, čo si vôbec nebudete uvedomovať, ale z hľadiska bezpečnosti je to veľká konkurenčná výhoda. (A čo sa týka hlavných verzií Androidu, tam naopak obvykle pribúdajú viditeľné, lákavé zmeny – čisto ako ilustráciu ponúkame dnes už starší článok o One UI 5 a Androide 13. 



Neustále číhame na hrozby a inovujeme 

Práca súvisiaca s kybernetickou bezpečnosťou nikdy nekončí. Útočníci neustále hľadajú slabé miesta, ktoré vývojári priebežne opravujú, a tiež prichádzajú s inovatívnymi druhmi útokov. Chcete príklad? Nedávno sa objavila hrozba, kedy útočník môže napadnúť váš telefón „bez nutnosti kliknutia“, len tak, že vám pošle obrázok, ktorý sa zobrazí na displeji. Nebezpečie teda číhalo aj na používateľov, ktorí vedia, že nemajú otvárať neznáme odkazy a podozrivé súbory. 

Riešenie, v túto chvíľu dostupné pre sériu Galaxy S23, predstavuje Message Guard – virtuálna karanténa, obmedzené prostredie, v ktorom sa podozrivá správa otvorí. Hrozba sa teda nedostane k zvyšku telefónu, aj keby bola veľmi ničivá. 

Aj to je príklad toho, ako neustále pracujeme na zvýšení a udržaní bezpečnosti všetkých našich mobilných zariadení. 

 

Dúfame, že ste sa dozvedeli niečo nového a zaujímavého, a určite odporúčame, aby ste si prešli všetky položky už v zmieňovanom menu Nastavenie > Zabezpečenie a súkromie. Pár minút obetovaných preventívnemu zabezpečeniu sa vyplatí. 

2 komentáre