Închide

What are you looking for?

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Subiect inițial:

Galaxy AI - "Compunere" mesaj (One UI 6.1.1)

(Subiect creat la: joi)
192 Vizualizări
AlphaBlue
Samsung Members Star ★★
Opțiuni


 În One UI 6.1.1 a fost introdusă în tastatura Samsung o nouă funcție bazată pe AI. Cu ajutorul ei puteți compune un mesaj sau un email doar prin câteva cuvinte, explicându-i AI-ului ce doriți să conțină acesta.
 Pentru activarea funcției, deschidem tastatura Samsung și atingem simbolul "Galaxy AI"

image


Apoi alegem "Compunere" din lista de opțiuni:

image


 Se deschide o fereastră de dialog în care putem scrie ce mesaj dorim să fie generat.

image


 După ce am descris cerințele, alegem tipul de mesaj pe care îl dorim (standard, email, rețele sociale, comentariu) și stilul în care acesta să fie redactat (profesionist, relaxat, politicos).

image
image


 După ce dăm generare, mesajul este generat, iar în partea de sus, în dreapta, avem un simbol prin care putem alege lungimea mesajului (standard, detaliat).

image


image


Dacă alegem detaliat, mesajul este mai lung, dar arată ceva mai bine:

image


 Textul generat poate fi și editat de către noi, dacă e cazul.
 În partea de jos, de la "Actualizare" putem genera din nou mesajul dacă am modificat ceva în text.
 După ce am terminat și suntem mulțumiți de text, putem copia textul, sau îl putem introduce direct în aplicația în care am deschis tastatura. (Copiați, Introduceți).
 
 Dar funcția "Compunere" nu doar generează mesaje, ci poate și să răspundă la întrebări exact ca și Copilot, ChatGPT, sau... Gemini (și chiar este Gemini în spate ei, personalizat probabil de către Samsung).

 Am întrebat ce se poate face dacă telefonul se încălzește:
image
image


 Răspunsul este în stilul caracteristic AI-ului, foarte asemănător cu cel generat de Copilot.
 Am vrut să văd apoi cum răspunde la o întrebare la care nu există un răspuns clar: când apare One UI 7. Aici mi-a dat răspunsul la care mă așteptam (din nou ca și Copilot), dar... doar din a doua încercare:

image
image


 La prima încercare s-a întâmplat ceva ciudat, ce nu am văzut niciodată la Copilot. Nu știu dacă problema vine din implementarea făcută de către Samsung, sau direct din Gemini, sau dacă am făcut prea multe teste într-un timp scurt, sau dacă pur și simplu s-a supărat pe mine Gemini, dar primul răspuns a fost acesta:

image


 Este un amestec de cuvinte din mai multe limbi (majoritatea în franceză, dar cred că și invenții proprii), iar singura frază cât de cât coerentă e cea de la sfârșit care arată că e supărat tare pe mine.

 Am încercat de curiozitate o traducere cu Circle to Search

image


 Trebuie să recunosc că expresia "culorile e ca muzica, dă imagini în țesătură" este sublimă. :smiling-face:

 Acest răspuns arată că este greu de implementat un pachet lingvistic în AI, și că apar probleme multe, și probabil aceasta este și cauza întârzierii lansării pachetului în limba română pentru traduceri.

5 Răspunsuri
EmilianN
Community Manager
Opțiuni

Prea ai spus totul, nu mai are lumea ce să comenteze! 😃

AlphaBlue
Samsung Members Star ★★
Opțiuni

Parerea mea e ca, cu cat stii mai multe despre o unealta (cum e facuta, la ce foloseste, cum functioneaza), cu atat poti sa o folosesti mai bine, si chiar sa ii gasesti si alte intrebuintari pentru care nu a fost proiectata.

ŞtefanMircea
Voyager
Opțiuni
Salut și felicitări @AlphaBlue pentru aceasta, trecere în temă, cu Galaxy AI și modul de "Compunere". Foarte utilă această informație și chiar am incercat și eu acest mod și se descurcă de minune.
TanakaSenshin
Voyager
Opțiuni
Felicitări! Un articol util. Cât despre AI ramura compunere este încă un pas către îndobitocirea omului. Imediat nu o să mai fim în stare să formulăm tradiționala propozitie " Ana are mere" fără să apelăm la AI.
AlphaBlue
Samsung Members Star ★★
Opțiuni
Asta depinde de fiecare din noi, dar din păcate așa este. Mulți văd în AI răspunsul la orice problemă și mai rău e că generația actuală de copii nu este ghidată deloc în era digitală, școala fiind tot la nivel de secol 20.