Închide

What are you looking for?

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sfaturi & Articole explicative

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum se face back-up cu ajutorul aplicației Samsung Smart Switch

ElfStone
Samsung Members Star ★★
Opțiuni

Salutare comunitate,

 

Dacă tot ne-a pregătit @EmilianN un loc special unde a adunat articolele utile care ne ajută și ne învață cum să facem anumite lucruri, pe care îl puteți găși aici: Ghiduri utile 'How To' pentru folosirea produselor și serviciilor Samsung , am decis să pregătesc și eu un scurt tutorial.
O să vedeți acolo deja articole foarte interesante scrise de către @RapierXDA și @EmilianN  și sunt sigur că vor mai urma și altele, la fel de utile. 

 

Nu de puține ori am făcut recomandarea de a reseta telefonul la valorile din fabrică cu mențiunea „fă-ți un backup înainte”.

În următoarele rânduri o să va explic cea mai ușoară metodă pe care ne-a pus-o Samsung la dispoziție și anume back-up prin aplicația Smart Switch.

 

Aplicația Smart Switch are o grămadă de întrebuințări, nu doar cea pe care urmează să o prezint.
Se pot instala actualizări software direct prin intermediul acesteia (de multe ori actualizările sunt disponibile înainte de a le primi OTA – over the air, direct pe telefon). Ce e de menționat aici este că actualizarea se descarcă integral și nu incremental așa cum vine OTA. Asta înseamnă că se descarcă tot pachetul.
Tot din Smart Switch, se poate face o „reparare de urgență” a software-ului telefonului în cazul în care este corupt sau este ceva în neregulă. Nu funcționează în orice situație, însă pe mine m-a salvat de vreo două ori.

ElfStone_0-1644265004861.png

Aplicația se descarcă de aici: https://www.samsung.com/ro/apps/smart-switch/

Se merge în josul paginii și se alege sistemul de operare dorit. Se poate instala pe Windows, MAC și chiar și pe Android.

Cu ajutorul aplicației pe Android, se poate face transfer de pe un telefon pe altul, extrem de ușor.

ElfStone_1-1644265004871.png

 

O dată descărcată și instalată se poate conecta telefonul cu ajutorul cablului USB.

ElfStone_2-1644265004872.png

În prima fereastră care apare după conectare, aplicația va caută actualizări pentru telefonul conectat. Dacă găsește una disponibilă, această se va putea deja descarcă direct din aplicație.

ElfStone_3-1644265004874.png

Trecem peste partea prin care putem actualiza dispozitivul și o să vorbim despre cum facem backup și restore.

 

O dată apăsat butonul de Backup, aplicată afișează următoarea fereastră de unde putem alege la ce dorim să facă back-up. Desigur, fiecare își poate alege ce dorește, dar recomandat ar fi să se facă un backup total.

Ce trebuie să reținem este că, este posibil că anumite aplicații să nu funcționeze corect (în funcție de versiune de software pe care se face restore). Se reinstalează aplicația după restore dacă nu funcționează corect.

ElfStone_4-1644265004875.png

În funcție de câte date aveți pe telefon și de portul în care este introdus, procedura poate dura destul de mult timp așa că asigurați-va că aveți suficientă baterie și răbdare pentru a finaliza procesul.

ElfStone_5-1644265004878.png

După finalizare, se va afișa umatoare fereastră. Categoria cu probleme (sau atenționări), va avea un X în dreptul ei și la apăsarea afișează informații detaliate.

 

Pentru a face restore, se apasă butonul „Restore” și apare fereastră următoare unde avem două opțiuni.Una de „Restore now” care va restaura tot conținutul exact așa cum l-am salvat inițial sau cea de-a două, „Select your backup data" care ne da opțiunea să alegem conținutul pe care dorim să îl restaurăm, în funcție de categoria din care face parte.

ElfStone_7-1644265004885.png

 

ElfStone_8-1644265004886.png

După selecție, se apasă OK și în fereastră următoarea se apasă „Restore now”.

 

Recomand Samsung Smart Switch pentru back-up periodic, atunci când se dorește o resetare generală, înainte de a trimite telefonul în service sau atunci când facem upgrade și ne cumpărăm S22 Ultra, spre exemplu 😆

Chiar dacă aveți totul salvat într-un „norișor”, backup-ul în cloud are limitările lui. Nu se poate face back-up la absolut tot conținutul de pe telefon așa cum se poate face prin Smart Switch și chiar trebuie să recunosc că eu cel puțin, mă simt mult mai sigur pe un back-up făcut local pe PC / laptop decât undeva departe, pe serverele cuiva.

 

Dacă sunt întrebări sau nelămuriri, întrebați și cu siguranță cineva va va ajuta, cel puțin cu o părerea sau un sfat. De asta suntem o comunitate, nu? 🤗

Acest articol face parte dintr-o inițiativă editorială la nivelul comunității Samsung, prin intermediul căreia încercăm să venim în ajutorul utilizatorilor de produse și servicii Samsung cu informații practice de tip ”how to”. Dacă ai și tu o idee despre un astfel de articol sau îți dorești să afli cum se face ceva anume, lasă aici un comentariu și fără îndoială vom ține cont de opinia ta.

Articolele de tip ”how to” pot fi consultate aici: https://eu.community.samsung.com/t5/%C8%99tiri-%C8%99i-nout%C4%83%C8%9Bi/ghiduri-utile-how-to-pentru...

 

Etichete (1)
13 Comentarii