Wsparcie

Open search

Gear S3 problem z GPS i pulsometrem

Highlighted
Apprentice

Witam 

Od grudnia 2017 używam zegarka Gear S3 i muszę stwierdzić, że z każdą aktualizacją jest coraz gorzej....

Moje problemy to:

1. Przy połączeniu z telefonem przez BT zegarek nie może w żaden sposób ustalić pozycji GPS (niezależnie jak długo mam uruchomioną aplikację). Problem występuje zarówno podczas używania Shealth na zegarku jak i Endomondo. Zauważyłem, że jeżeli przed włączeniem aplikacji sportowej (wymienione wcześniej) rozłączę BT w telefonie (wyłączając BT) to zegarek po kilkunastu sekundach ładnie ustala pozycję GPS. Włączenie połączenia Bluetooth w telefonie i połączenie z zegarkiem powoduje, że zegarek momentalnie głupieje i traci lokalizację GPS. 

 

2. Podczas używania aplikacji Endomondo puls jest prawidłowo zapisywany w historii trasy ze sporą dokładnością, natomiast uruchomienie treningu w widżecie / aplikacji SHealth powoduje, że zapis pojawia się na kilka minut po czym zawiesza się na przypadkowej wysokości - raz jest to 90, 126, 142 itd. i trwa tak "zawieszony" na losowych wartościach do końca treningu.  Porównując dokładność wskazań (zmiany w jednostce czasu) z Endomondo widać, że pomiar jest zupełnie nieprecyzyjny - w Endomondo widać zmiany nawet w ciągu minuty, gdy shealth twierdzi, że przez 5min miałem tętno 92 jadąc pod górę.  Sprawdziłem metodą prób i błędów, że podczas używania sHealth gdy pomiar pulsu się zawiesi ( na ekranie aplikacji zamiast wartości liczbowych w pomiarze pulsu są dwie kreseczki  -- ) pulsometr normalnie mruga, ale jak widać nie zapisuje tego co bada. Co ciekawe, kliknięcie przycisku HOME i przejście do widżetu  "pomiar pulsu" i uruchomienie go powoduje: pomiar trwa i zwykle wywala błąd, że zegarek nie może zmierzyć pulsu (7/10 prób) a po powrocie do treningu uruchomionego w shealth na zegarku UWAGA!!! pomiar pulsu się "odwiesza" i zaczyna normalnie pokazywać wartości liczbowe.

 

Normalnie loteria. :smileymad:

 

Uprzedzając podpowiedzi, zegarek resetowałem do ustawień fabrycznych już kilkukrotnie, problem moim zdaniem leży w oprogramowaniu zegarka. Zarówno w zegarku jak i w telefonie (Mate 10 Pro) mam zainstalowane najnowsze aktualizacje, w aplikacjach przyznane wszystkie zezwolenia itp.

Dziś w sklepie spotkałem chłopaka, który też miał S3 Frontier.  Po krótkiej rozmowie (zegarek miał 2tyg) okazuje się, że ma dokładnie te same problemy (z GPS i pulsometrem) co dowodzi tego, że wyżej wymienione problemy wynikają tylko i wyłącznie z pisanego na kolanie oprogramowania.  Jak go kupiłem , zegarek miał Tizen 2.x.x.x. i tam wszystko działało rewelacyjnie... Odechciewa mi się już dłubać, chociaż lubię ten zegarek, ale chyba następnego od Samsunga już nie kupię.

41 ODPOW. 41
DamianK Moderator
Moderator

Zastanawiam się, czy fakt sparowania telefonu Huawei (Samsung nie gwarantuje pełnej kompatybilności z urządzeniami innych producentów) nie ma na to przypadkiem jakiegoś wpływu. Przynajmniej w kwestii GPS.

Tak czy siak, przekazałem Twoje zgłoszenie do działu odpowiedzialnego za rozwój oprogramowania w Samsung. Dam znać w tym temacie, jak tylko otrzymam odpowiedź.

 

 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

 

Zajrzyj na nasz dział wideo! | Spotkanie Społeczności Samsung | Relacja z IFA2018
Apprentice
Też to sprawdziłem. Używałem przez kilka dni S8 mojej żony (dla wykluczenia problemu z telefonem) i efekt był ten sam. Człowiek z którym rozmawiałem i miał podobne problemy używał iPhone , więc problem nie występuje na jednej marce telefonu. Jutro zaniosę zegarek do serwisu, choć ciężko mi z niego zrezygnować bo sporo jeżdżę na rowerze i biegam ...
DamianK Moderator
Moderator

@mesiavsh

 

Słusznie. Serwis zweryfikuje stan modułów GPS oraz sensora odpowiedzialnego za mierzenie pulsu.
Tak jak wspomniałem, przekazałem też zapytanie do odpowiedniego działu w Samsung, przetestują urządzenie pod tym kątem. 

 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

 

Zajrzyj na nasz dział wideo! | Spotkanie Społeczności Samsung | Relacja z IFA2018
Apprentice

Witam, 

Mam identyczne problemy jeśli chodzi o pulsometr. Potwierdzam dla 2 urządzeń. Jeden komplet Gear S3 Frontier oraz S7 z Oreo. Drugi to Gear S3 Frontier oraz S9+. Brak poprawności przy używaniu S Health. Zauważyłem, że problem występuje przy bieganiu lub jeździe na rowerze. Przy treningu stacjonarnym na orbitreku pulsometr się nie zawiesił. Był przywracany do ustawień fabrycznych i przed tym pulsometr działał poprawnie przez około 15 minut. Teraz umiera po 4. Jakieś sugerowane rozwiązanie?

DamianK Moderator
Moderator

@mesiavsh

 

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Sprawdź proszę, czy masz włączone oszczędzanie baterii w telefonie, a jeżeli tak, dodaj do wyjątków aplikacje Samsung Gear oraz Samsung Health. Sprawdź proszę, czy to zadziała i daj znać.

@Petero86 W Twoim przypadku proszę o sprawdzenie tej kwestii tylko dla S Health.

 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

 

Zajrzyj na nasz dział wideo! | Spotkanie Społeczności Samsung | Relacja z IFA2018
Apprentice
Wszystkie aplikacje Samsunga, shealth, SGear, przesyłanie itp mają wyłączoną optymalizację baterii. Wcześniej używałem J5 2017 i pomimo że telefon ze stajni Samsunga było dokładnie tak samo.
Apprentice
Masz cały czas zainstalowane na zegarku Endomondo?
Apprentice

Tak. Po tym jak Shealth zaczął po aktualizacji do Tizen 3.x.x.x wariować i pomiar pulsu się zawieszał , zainstalowałem Endomondo. Osobiście wolę Shealth bo pokazuje więcej statystyk, ale cóż... jak nie działa 😏
Swoją drogą to jak to się mówi: jak nie kijem to pałą... : Endomondo powinno w teorii zapisywać treningi do Shealth, ale jak sobie połączę obie aplikacje to w Endomondo mam komunikat: Połączenie z Shealth jest niedostępne 🤨
I tak oto ten cudowny zbieg okoliczności nie pozwala mi na używanie lubianego przeze mnie Shealth 😒 do pomiaru aktywności, zegarka do prowadzenia rozmów podczas jazdy rowerem i zmusza do ciągłego włączania i wyłączania Bluetooth żeby móc cokolwiek zmierzyć (bieganie, rower itp).

Apprentice

Póki co testowałem na sucho, ale... Po zrobieniu tego o co prosił Mod (mimo, że nie miałem włączonego oszczędzania energii) dla obu aplikacji i w różnych konfiguracjach testy na rowerze wskazały, że nie pomogło... To jest problem z aplikacją na zegarku lub oprogramowaniem, bo bez podłączenia do telefonu też wisi. 

 

Usunąłem z zegarka Endomondo i jakby działa, ale sprawdzam siedząc w domu. Wyłączyłem tylko automatyczne wstrzymywanie,więc albo to albo Endomondo. Jutro dam znać jak wyszły testy na rowerze i sprawdzę druga parę.

Autorzy z największą liczbą like