Podpora

Open search

Tizen nebo Wear OS? Uživatelský pokus :)

Highlighted
Superuser I
Superuser I

Chytré hodinky používám už dlouho. Moje první byly Sony MN2, ty jsem vrátil za pár dní, nebyly použitelné. Sony SW2 jsem už používal hodně dlouho, vlastně než se rozbily. Tou dobou zrovna nastupoval tehdejší Android Wear a byly dostupné Sony SW3. Byly to na svou dobu výborné hodinky a dlouho jsem s nimi byl spokojený - až na ten design... Pak jsem v rychlém sledu vystřídal několik už kulatých hodinek, jak s Wear OS tak od Samsungu (Frontier, Classic).

Nyní mám Samsung Galaxy Watch, ale nedalo mi to a rozhodl jsem se zkusit, jak to vypadá u konkurence.

 

Výběr hodinek

Zatímco u Samsungu je to poměrně snadné (rozhodují finanční možnosti a valikost zápěstí) u Wear OS je situace výrazně komplikovanější. Je třeba brát v potaz široké spektrum cen, výrobců, funkcí - některé hodinky nemají NFC, některé senzor tepu apod. Nakonec jsem zvolil doporučované Ticwatch Pro, které se i vzhledově docela podobají Samsungům. OK, objednáno v pátek, dorazily ve středu, poštovné zdarma.

Takže hurá ke srovnání!

20190117_083441.jpg

Na Samsungu (vlevo) je nasazený neoriginální řemínek a oboje hodinky mají nastavený shodný ciferník vytvořený ve Watchmakeru podle ciferníku Tomcat z Galaxy Watch.

 

20190119_103620.jpg

Pro úplnost dodám, že Ticwatch Pro má ještě druhý displej, který se aktivuje v ambient módu, a který šetří energii.

 

 Srovnání základních parametrů:

 

Galaxy Watch

Ticwatch Pro

Displej

1.3" Super AMOLED 360x360

1.39” AMOLED 400 x 400

Paměť

768 MB

512 MB

CPU

Exynos 9110 Dual core 1.15GHz

Qualcomm® Snapdragon Wear™ 2100

Baterie [mAH]

472

415

Operační systém

Tizen

Wear OS

 

Tak a teď pojďme postupně:

 

Displej

Teoreticky tedy vede Ticwatch Pro, jenže už na první pohled je vidět, že Ticwatch Pro má mnohem hůře řešený antireflex, takže je obraz špatně čitelný ve srovnání s Galaxy Watch.

Ticwatch Pro mají navíc druhý displej typu LCD. Ten je dobře čitelný na slunci (teda měl by, já během testování sluníčkomoc nezažil), ale o to hůř je čitelný v šeru, např. v kanceláři nebo rpostě doma. Zatímco při aktivním displeji je obraz čitelný i při silném naklonění (zvláště u Galaxy Watch), tak tento LCD je k ničemu.

 

Paměť

Galaxy Watch mají o  polovinu větší paměť. Když k tomu připočteme lepší optimalizaci, drtivě vedou.

 

CPU

Ticwatch Pro mají bohužel zastaralý čipset, to se projevuje mimo jiné na výdrži.

 

Baterie

Galaxy Watch mají o trochu vyšší kapacitu baterie. Navíc mají bezdrátové nabíjení, což může někomu vyhovovat víc, než kontaktní, které je ale rychlejší.

 

Operační systém

Toto je vlastně hlavní rozdíl a také důvod, proč jsem si Ticwatch Pro koupil. Co si budeme nalhávat, Tizen je sice výborně optimalizovaný, ale aplikací v něm zase tak moc není a jeho možnosti jsou omezené. Namátkou mně chybí rozumná aplikace s poznámkami (Keep), plná podpora Watchmakeru (u Galaxy Watch nefungují animace, někdy se chybně načítají některé informace a celkově je to celé takové trhanější) a hlavně podpora češtiny u hlasového vstupu.

 

Wear OS:

  • podpora hlasového vstupu s rozpoznáním češtiny
  • široká paleta aplikací
  • celkově lepší podpora ČR
  • aplikace se instalují v hodinkách

Tizen:

  • výborná optimalizace na výkon i výdrž baterie
  • provázání s mobily Samsung
  • aplikace se instalují buď v mobilu nebo v hodinkách

Reálné zkušenosti

Výdrž

Na rovinu musím přiznat, že Galaxy Watch mám asi 4 měsíce, zatímco Ticwatch Pro jen 3 dny a nyní čekají na odeslání zpět. Proč? Protože mě nebavilo stresovat se, jestli hodinky s proklamovanou "dvoudenní výdrží" přežijí aspoň do večeře. Zatímco u Galaxy Watch není problém se spolehnout, že vydrží víc než jeden den, u Wear OS hodinek je bohužel maximálně jednodenní výdrž spíše pravidlem.

Uvidíme, co přijde s rozšířením nového čipsetu pro chytré hodinky a také s aktualizací Wear OS H, která slibuje využití nových úsporných funkcí, ale podle dosavadních reakcí to moc dobře nevidím.

To, že zrovna tyto hodinky měly horší displej, než Galaxy Watch, nemusí být pravidlo. Ale dokud Google výrazně nezapracuje na optimalizaci, nemá to cenu zkoušet. A Google na to kašle už dlouhé roky, takže si můžeme maximálně tak vsadit, jestli se dřív dožijeme Bixby v češtině nebo optimalizace od Google... :(

 

Monitor health funkcí

(Napadá někoho lepší název?) Oboje hodinky mají základní senzory a obojí ukládají data do svých vlastních aplikací. To mrzí, protože přestože je Samsung Health lepší, než Google Fit, ten má výbornou vlastnost, a to přístup k datům přes web. U aplikace pro Ticwatch Pro ani nevím, tam jsem věděl, že jim data nedám. Jenže je tu problém, že trvalé měření tepu nelze aktivovat v Google Fit, i když ten je v Ticwatch Pro instalován, jediné řešení je přídavná aplikace, která měří tep jednou za 15 minut a data posílá do Google Fit. Aneb škrabání se pravou rukou za levým uchem.

Ohledně přesnosti měření nechci soudit, nemám k dispozici žádný dostatečně přesný přístroj, se kterým bych to mohl srovnávat.

 

Aplikace

Tady vede jednoznačně Ticwatch Pro. Aplikací je k dispozici víc, jsou kvalitnější a smysluplnější. Např. věrnostní karty fungovaly výborně napoprvé, zatímco u Galaxy Watch jsem ještě nic nerozchodil. Platbu hodinkami jsem nezkoušel, nechtělo se mi to nastavovat, když už bylo jasné, že si je nenechám, ale podle dřívějších zkušeností nečekám výraznější problémy.

 

Používání

Oboje hodinky mají od výrobce řemínek, který je silikonový (Ticwatch Pro jen z vnitřní strany) a způsoboval mně alergickou reakci. Naštěstí jsou oba řemínky snadno výměnné, takže nebyl problém používat koženný.

U Galaxy Watch se mi stává v současných chladnějších dnech, že než se k nim přes rukáv bundy a svetru dostanu, pootočím lunetou a tím aktivuju jinou obrazovku a nevidím pak kolik je hodin. To lze ale vypnout, takže pokud by mně to moc vadilo, řešení existuje.

U Ticwatch Pro byl už zmíněný problém v lesklém displeji. Navíc hodinky hůře reagují na hodně světlé i hodně tmavá místa, např. při sledování TV jsem si všimnul, že světlé oblasti kolem datumovky mihotají, zatímco u Galaxy Watch jsou stabilní. To může, ale nemusí, být problém Watchmakeru, ale já jsme na něho zvyklý a nehodlám to menit

 

Závěr

Hodinky s Wear OS jsem zkusil, bohužel po velkém zklamání hlavně v oblasti výdrže je vracím. Musím pochválit podporu výrobce, který nechtěl nic ani za poslání hodinek do ČR, ani za odeslání zpět (poslal předvyplnený dokument, který umožní hodinky odevzdat na poště a o zbytek se nestarat). Zatím nevím, jak dlouho bude trvat vrácení peněz, ale doteď jsem na žádný problém nenarazil, takže snad to bude OK.

Kdyby se podařilo trochu optimalizovat výdrž, nebyly by třeba experimenty s více displeji a byly by to fajn hodinky. Takto je to jen pro lidi, kterým nevadí nabíjení během dne...

 

P.S. Ticwatch Pro se chlubí až 30 denní výdrží v essential módu. To je speciální mód, kdy se vypnou všechny chytré funkce a je aktivní jen sekundární displej. Vzhledem k tomu, že si nekupujeme chytré hodinky, abychom z nich pak udělali hloupé, tento režim neberu vážně, a proto se mu ani nevěnuju. Ostatně podobné režimy, byť bez onoho druhého displeje, mají i jiné hodinky včetně Galaxy Watch.

 


3 ODPOVĚDI/ODPOVĚDÍ 3
Superuser I
Superuser I

Občas prostě není špatné zkusit něco konkurenčního, aby člověk zjistitl, jak perfektně se mu žije s jeho Samsung zařízeními

Superuser I
Superuser I

Jo jo, přesně tak.


Superuser I
Superuser I

Pěkné srovnání. Díky

Autoři s nejvíce přijatými like