Wsparcie

Open search

Problem z telewizorem

First Poster

Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z aplikacja youtube na TV UE65KS9590. Po uruchomieniu, miniaturki filmow nachodzą na siebie i dopiero po wskazaniu ich i przyciśnięciu przycisku w bok, sie rozwijają. Podczas odtwarzania caly czas w prawym rogu wyświetla sie strzałka z napisem "powrót do góry". Po wejściu w "Ustawienia", nie można nic wybrać/zmienić. Reset SmartHub pomaga tylko na krotki czas. Oprogramowanie aktualne. Proszę o radę co z tym zrobić.

4 ODPOW. 4
Pathfinder
cześć, a próbowałeś dodatkowo przywrócić ustawienia fabryczne/przeinstalować samą aplikację YouTube?

♫♪ to co się dzieje, naprawdę nie istnieje ♫♪
First Poster

Restart do ustawień fabrycznych nie pomaga. Samej aplikacji Youtube chyba nie da sie przeinstalować, gdyż jest to aplikacja zainstalowana fabrycznie a tych nie da sie odinstalowywać.

Poniżej zdjęcie jak to wygląda.

Youtube.jpg

Highlighted
Pathfinder
rzeczywiście dziwne...to w takim razie chyba nie mam pomysłu co to może być, ktoś coś?

♫♪ to co się dzieje, naprawdę nie istnieje ♫♪
Pathfinder

Hej @Adik

 

Podany model nie jest oferowany na rynku Polskim stąd może być inne oprogramowanie, które może w sobie posiadać jakieś błędy, sprawdź czy jest dostępna aktualizacja dla Twojego TV w Menu>Pomoc Techniczna>Aktualizacja oprogramowania>Akt. teraz. Jeśli TV nie zaktualizuje się to wtedy polecam skontaktować się z Youtube gdyż oni odpowiadają za aplikację i jej błędne działanie adres kontaktowy jest w aplikacji YT, czyli youtubetv-help@google.com.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij kudo!
Autorzy z największą liczbą like