Wsparcie

Open search

Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce, zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2019 - WAŻNE

First Poster

UWAGA

Od 1 grudnia 2019 roku wchodzi w życie nowe ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.

Najważniejsze w nim to: DVB-T2, HEVC, AC-4, HbbTV 2.0.2

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/2125/D2019000212501.pdf

Przed zakupem nowego telewizora sprawdzić czy ma wszystko to co w ustawie wymienione !

Na nowy standard nadawania naziemnego przejdziemy w Polsce ok. 2022 roku.

Jak się dowiedziałem, Samsung implementuje na Polskę starą wersję HbbTV 1.0 z 2010, na której np. Polsat News z kanałów Polsatu na MUX-2 nie działa, bo potrzebuje wersji min. 1.5

Proszę o przypięcie tego ważnego tematu, tak by osoby kupujące nowy telewizor dowiedziały się o nim.

56 ODPOW. 56
Legend

Tak z ciekawości przejrzałem się dwóm marką, jak Sony czy Philips, jaką mają wersje HbbTV  i o dziwo nie  podają.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja

First Poster

Nikt już chyba na Polske nie daje tak starej wersji HbbTV 1.0 jak tylko Samsung, na moje pytanie czy podniosą dostałem odpowiedź taką:

"Obecnie HbbTV jest w wersji 1.0, nie jest planowana aktualizacja do HbbTV 2.0."

Z tego co się dowiedziałem LG na Polske daje wersję HbbTV 2.0.1, TCL w nowych 2.0.

https://hbbtv.pl/2019/09/20/polsat-news-w-hbbtv/

https://hbbtv.pl/2019/10/30/nowy-telewizor-tylko-z-hbbtv-2-0-2/

Legend

@Krasnoludek Jeszcze raz przeczytaj, to jest tam napisane z pierwszego linku, który podałeś. Poza tym nowe modele Samsunga pojawią się kwiecień/maj 2020 roku  Kanał Polsat News HD jest dostępny z anteny DVB-T na kanale 81 i Polsat News na kanale 101.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja

First Poster

Od 1 grudnia 2019 nie wolno będzie w Polsce sprzedawać telewizorów niespełniających pozyżej wspomnianego rozoprządzenia, każdy klient co taki produkt niezgodny kupi będzie mógł go reklamować z tego tytułu. Co zrobi Samsung zobaczymy 1 grudnia, powinien aktualizacjąoprogramowania dostosować się.

Kolega coś nierozumie w sprawie HbbTV, w MUX-2 na kanałach z grupy Polsat czyli Polsat, TV4, TV6, Super Polsat nadaje w HbbTV kanał Polsat News, w Samsungu nic nie wyskakuje bo ma starą archaiczną wersję HbbTV 1.0 !, a potrzebna jest do obsługi PN minimum 1.5, proszę sobie przeczytać: https://hbbtv.pl/2019/09/20/polsat-news-w-hbbtv/

IMG_20190920_181443-1024x576.jpg

Zestawienie wersji HbbTV wraz z oznaczeniami:

• HbbTV 2.0.2  (TS 102 796 V1.5.1) – październik 2018
  • HbbTV 2.0.1 (TS 102 796 V1.4.1) – kwiecień 2016
  • HbbTV 2.0   (TS 102 796 V1.3.1) – październik 2015
  • HbbTV 1.5   (TS 102 796 V1.2.1) – marzec 2012
  • HbbTV 1.0   (TS 102 796 V1.1.1) – czerwiec 2010

Powtarzam, w nowych telewizorach Samsunga kupionych w 2019 roku jest stara wersja HbbTV 1.0 z 2010 roku !, pytanie co z tym zrobią po wejściu w życie nowego rozporządzenia?

Legend

@Krasnoludek  napisał(a):

Od 1 grudnia 2019 nie wolno będzie w Polsce sprzedawać telewizorów niespełniających pozyżej wspomnianego rozoprządzenia, każdy klient co taki produkt niezgodny kupi będzie mógł go reklamować z tego tytułu. 

Dlaczego tak uważasz, że nie wolno sprzedawać telewizorów w Polsce ? HbbTV to dodatkowa opcja i wiele osób o tym nie wie, do czego to służy, a testy już trwają długo. 

First Poster

Ale nie mówimy tylko o HbbTV, który jest jednym z kilku punktów podanym w rozporządzeniu do spełnienia, by odbiornik był zgodny z tym rozporządzeniem, najważniejsze do spełnienia to: DVB-T2, HEVC, AC-4, HBBTV 2.0.2

Przecież nie będę tutaj go całego wklejał tylko jeszcze raz podaje do niego linka: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/2125/D2019000212501.pdf

Jeszcze napisze że kilki z konsultantów usilnie przekonywało mnie że telewizor Samsung 55RU7172 nie ma obsługi kodeka dźwięku AC-4, bo na str. 158 nie jest wymieniony, patrzę niżej na str. 160 i widzę AC-4

IMG-20191031-WA0001.jpgIMG-20191031-WA0000.jpg

Owszem sprzedawać po 1 grudnia 2019 nadal można będzie sprzedawać sprzęt niezgodny z wymaganiami podanymi w rozporządzeniu pod warunkiem że klient podpisze odpowiednie oświadczenie że wie że kupuje sprzęt niezgodny, tak jak to jest obecnie też można sorzedawać telewizory z DVB-T MPEG2 pod warunkiem podpisania oświadczenia.

Legend

@Krasnoludek  Jak widziałem, na innym forum twój temat  jest, wałkowany od 23.12.2014 więc nie wiem, co chcesz nam udowodnić ? Czy przeczytałeś, odpowiedz z dnia 9.11.2019  godzina 19.46 z forum emitel ?

First Poster

Oczywiście że przeczytałem i co tam takiego pisze że zawiesili wprowadzenie rozporządzenia?

Ten temat od dawna był poruszany ale dopiero po opublikowaniu w dniu 4 listopada w dzienniku ustaw nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie 1 grudnia daje nam podstawy do respektowania sapisanych w nim postanowień.

Dlaczego nie chcesz przyjąć do wiadomości że wszystkich producentów to rozporządzenie dotyczy i muszą się do niego dostosować.

Chcesz by Samsung był traktowany inaczej niż inni czy co bo nierozumię?

Legend

@Krasnoludek  Już dawno były testy 4K w HbbTV i zapadała cisza od 2014 roku czy wiesz może dlaczego ? 

Autorzy z największą liczbą like