Wsparcie

Open search

KS9000 - wadliwe matryce

First Poster

Cześć

 

Jestem nieszczęsnym posiadaczem telewizora Samsung 55KS9000, który jest juz po 4 reklamacjach z czego 3 są uznane:

1. po zakupie zauważyłem clouding, nie był jakiś bardzo wyraż\źny ale zareklamowałem - reklamacja nie została uznana z powodu, że to taki ficzer

2. pojawiła się plama na matrycy - reklamacja uznana, wymiana matrycy

3. po zawieszeniu pękły zatrzaski - reklamacja uznana, wymiana plecków

4. pojawiła sie plama na matrycy - reklamacja uznana, wymiana matrycy

 

Ku mojemu zdziwieniu najnowsza, trzecia juz matryca, świeci o wiele mocniej niż poprzednie, wygląda to bardzo ładnie w dzień jak słońce świeci na TV, niestety wystarczy minimalnie mniej słoneczny dzień albo pochmurny i clouding jest tak mocny, że zasłania części obrazu tak mocno, że nie widać co w tym miejscu w filmie się znajduje.

 

Moje pytanie do Samsunga, mimo nieopłacalnej drugiej wymiany matrycy do 55 calowego TV, przewyższającej już po wszystkich reklamacjach koszt całego TV, dostałem teraz matrycę z ficzerem nie pozwalającym na komfortowe oglądanie filmów gdy śłońce nie świeci tak mocno, że wypala oczy, zastanawiam się czy jest sens to tym razem reklamować i usłyszeć, że to taki ficzer? Czekać aż pojawią się kolejne plamy na matrycy i wtedy dopiero?

 

Pomijam fakt, że w TV klasy premium za ponad 5000 tysięcy złotych taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, zamieszczam zdjęcia jak to wygląda.

Bleed-1bleed-2

3 ODPOW. 3
Hotshot

Cześć @Tenebricus,

Przykro mi z powodu niedogodności, z którymi zmagasz się po zakupie telewizora.

 

Na forum nie mamy narzędzi do technicznej weryfikacji usterki. Zachęcam do wysłania zdjęć przez formularz na stronie internetowej Samsung. Technicy podejmą decyzję o dalszym losie tego telewizora. Oto bezpośredni link do formularza e-mail: https://e-contactus.samsung.com/pl/m/erms/init

 

Zajrzyj w kartę gwarancyjną i sprawdź warunki wymiany telewizora na nowy przy powtarzających się usterkach. Dodatkowo w treści wiadomości podaj listę napraw.

 

Możesz również ominąć Biuro Obsługi Technicznej i zareklamować naprawę bezpośrednio w serwisie, który dokonał naprawy, jeśli nie minęło 3 miesiące.

 

Koniecznie napisz jak sprawa się zakończy.


Editor7.gif

 

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?


Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!


GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Explorer

Potwierdzam, coś w tym jest ja kupiłem UE65KS9000 po 3 miesiącach matryca po bokach zaczęła zamiast koloru siwego pokazywać różowy, reklamacja i wymiana matrycy, po kolejnych dwóch miesiacach kolejne rózowości, ponownie wymiana matrycy, po kolejnym pół roku znowu rózowo zaczęło się robić..... kolejna wymiana. Za czwartm razem otrzymałem pismo że mam iść do sklepu i wybrać sobie nowy tv w cenie zakupu poprzednika. Ówcześnie w mój TV kosztował ponad 10000 zł, poszedłem w Oled LG i nie żałuje. 

EwaK Moderator
Moderator

@ktosik przykro mi, że musiałeś tyle się nachodzić ze swoim urządzeniem :( Mam nadzieję, że to odosobniony przypadek.


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like