Wsparcie

Open search

Technologia 5G, z czym to się je? A90 5G, S10 5G oraz Note 10 5G.

KrzysiekK Moderator
Moderator

5G.png

 

Cześć forumowicze!

 

Dzisiaj chcę poruszyć temat coraz bliższej przyszłości. Porozmawiajmy o technologii 5G

 

Na pewno wszyscy słyszeliście już o nadchodzącym przełomie w sieciach komórkowych i transmisji danych.

Pojawiły się już nawet pierwsze niezależne testy przeprowadzone na kilku udostępnionych publicznie nadajnikach.

 

Pierwsze co przykuwa uwagę, kiedy mówimy o technologii 5G to oczywiście prędkość połączenia. Już teraz, w początkowej fazie wdrażania standardu są to wartości przekraczające 1Gbps  

Możliwość pobrania całego sezonu serialu w kilka minut - to porusza wyobraźnię. 

 

5G to nie tylko prędkość. Równie ważnym czynnikiem jest również czas odpowiedzi, który ma utrzymywać się na poziomie 1 ms. Ta cecha przykuje uwagę zwłaszcza osób grających w gry multiplayer. Połączenie pozwalające na kompetytywną rozgrywkę w ramach internetu mobilnego to dzisiaj bardzo rzadka sytuacja.

 

Tak wydajne połączenie otwiera nowe możliwości dla treści dostarczanych nam przez internet, jak również dla tak zwanego internetu rzeczy, gdzie niemal wszystkie urządzenia otrzymają finalnie połączenie z siecią.

 

Firma Samsung aktywnie uczestniczy w rewolucji 5G. Już teraz na rynku dostępne są telefony przystosowane do działania w technologii jutra.

 

Modem 5G znajdziemy w modelach Galaxy A90, S10+ oraz Note 10+, a także w powracającym Galaxy Fold.

 

Galaxy-A90-5G_White_L.jpg    10.png     Galaxy-Fold_main1.jpg

 

Sieć 5G ma również pewne braki, które muszą zostać wyeliminowane w przyszłości. Obecnie zasięg z pojedynczej stacji jest bardzo niewielki, wystarczy wycieczka za najbliższy budynek i już można zaobserwować spadki prędkości nawet o 50 %. Wymusza to pokrycie miasta bardzo gęstą siecią nadajników, co oczywiście wiąże się z ogromnymi kosztami po stronie operatorów komórkowych. Potrzebne są zatem kolejne kroki w rozwoju technologii lub znaczące obniżenie kosztów jej wytwarzania. Drugi aspekt to upload, w przeprowadzonych do tej pory publicznych testach nie różnił się on bardzo od tego uzyskiwanego w sieci LTE. Mam jednak wrażenie, że w tej kwestii dostawcy nie odkryli jeszcze wszystkich kart.

 

Polscy operatorzy również zaczęli już pierwsze testy nowego standardu. Mimo, że do realnego wdrożenia 5G na naszym rynku zapewne minie jeszcze kilka lat, to wierzę, że wszyscy skorzystamy na nowych rozwiązaniach i będziemy mogli cieszyć się wciąż rozwijającą się technologią.

 

Jaki Wy widzicie zastosowania dla sieci 5G? Jak oceniacie jej potencjał? ile Waszym zdaniem poczekamy na dostęp do 5G w Polsce?

Czekam na Wasze opinie

 


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like