Wsparcie

Open search

SM-A300FU Problem z GPS po aktualizacji.

New Member

Po aktualizacji do Androida 6.0.1 zaczęły się moje problemy z GPS. Wygląda to tak że zazwyczaj nie działa niezależnie od aplikacji. Jeżeli zdarzy już mu się działać to często się zamraża. Wiem że nie jest to pojedynczy przypadek. Jest na to jakieś rozwiązanie?

5 ODPOW. 5
Voyager
A po aktualizacji przywracałeś ustawienia fabryczne? Jak tak i dalej nie działa to udaj się do serwisu, albo spróbuj zaktualizować oprogramowanie układowe.
First Poster

Zauważyłem u siebie równiez zauważyłem ten sam problem. Automapa szybko i prawidłowo łapie sygnał gps. Niestety później czesto wystepuje cykl ciagłego gubienia sygnału i zawieszania się aplikacji (dokładfnie nawigacji). Próbowałem wielu sposobów: GPS Status do przyspieszenia łapania sygnału - nie pomaga; GPS lock - do zablokowania działania GPS - nie pomaga na długo; ustawienie trybu "tylko GPS" - czasem nieco pomaga, ale nie na długo; przełączenie w tryb samolotowy - czasem nieco pomaga, ale nie na długo.  Co ciekawe na nawigacji google  wszystko działa dobrze. Ale czemu inne programy (Automapa, Locus) maja problem z GPS??? Wydaje mi się, że problem leży po stronie systemu Android.

Telefon oddałem na gwarancję, oczywiście serwis nie widzi problemu. Fakt sygnał łapie szybko, ale problemy pojawiaja się podczas nawigacji, wiec ciężko jest cokolwiek udowodnić.

Jezeli ktoś zna rozwiazanie problemu to proszę o pomoc.

First Poster

Ja też mam ten sam problem. Nie tego czy da rady naprawić się ten problem przez pobranie i zainstalowanie świeżego romu.

Superuser II
Superuser II
Możesz spróbować "świeżej" instalacji.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna kliknij  LIKE. Gdy rozwiązała problem skorzystaj z przycisku
Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - oto kilka dobrych praktyk!
Zanim zadasz pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki, sprawdź czy ktoś podobnego już nie zadał.
Nie twórz nowego, dopisz się w już istniejącym, podobnym lub takim samym temacie.
New Member

Kiedyś miałem taki problem i dzwoniłem w tej sprawie na infolinię Samsunga. Doradzono mi przywrócić ustawienia fabryczne. O dziwo pomogło. Teraz, po roku, mam ten sam problem. Zobaczymy czy pomoże raz jeszcze.

Autorzy z największą liczbą like