Wsparcie

Open search

S7 edge brak lte

First Poster

Witam od tygodnia nie mam łączności lte w sieci Tmobile wszystko zresetowane powinno grać ale nie, reset i ponowny przesył ustawień nic nie dał karta sprawdzona na innym telefonie działa poprawnie, wyświetla mi tylko 3G lub HSDPA, pakiety internetowe na full pełne. Dodam tylko że taki kwiatek wyskoczył mi po zmianie w romingu na Tmobile.cz

1 ODPOWIEDŹ 1
Highlighted
Voyager
Cześć Sylwek. Opisana przez Ciebie sytacja nie wygląda na prawidłową i nie powinna występować. Przyczyną może być błąd oprogramowania jak i usterka sprzętowa. W takim przypadku zalecam wykonać kopię danych zapisanych w urządzeniu. Dane można skopiować na komputer z pośrednictwem programu Smart Switch PC.

Program ten możesz pobrać ze strony firmy Samsung, adres podaję poniżej:

http://www.samsung.com/global/download/smartswitchwin/

Dane zapisane w karcie SIM i SD są bezpieczne. Następnie przywróć ustawienia fabryczne urządzenia, funkcja ta znajduje się tutaj:

USTAWIENIA > ZARZĄDZANIE OGÓLNE > WYZERUJ > USTAWIENIA FABRYCZNE

Jeżeli działania, które podałem nie przyniosą wymiernych efektów polecam skorzystać z usług autoryzowanego punktu serwisowego. Tam technik przeprowadzi diagnostykę sprzętu i będzie w stanie wykryć występujące w nim nieprawidłowości.

Spis punktów autoryzowanych serwisów na terenie całego kraju znajdziesz na poniższych stronach internetowych:

http://www.ccsonline.pl
http://www.ctdipolska.pl

Na stronach tych możesz również pozyskać informacje na temat darmowej wysyłki kurierem urządzenia do jednego z centrów serwisowych pod Warszawą w ramach gwarancji.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!
Autorzy z największą liczbą like