Wsparcie

Open search

Połączenie smartfona z urządzeniami Bluetooth

Highlighted
DamianK Moderator
Moderator

Witajcie

 

Dziś chciałbym w skrócie opisać kilka zagadnień, związanych z potencjalnymi trudnościami w połączeniach naszych telefonów z urządzeniami Bluetooth. Na początek rzecz może oczywista, ale prawdopodobnie części użytkowników może się ona przydać - sam proces parowania urządzeń.

 

Każde urządzenie, które daje możliwość połączenia z telefonem przez technologię Bluetooth, należy wprowadzić w tryb parowania. Nie ma tu uniwersalnej metody, jak ten tryb włączyć - w każdym z tych urządzeń ten tryb uruchamia się inaczej, dlatego też najlepiej zapoznać się z instrukcją tego urządzenia, gdzie proces ten z pewnością jest opisany.

 

Gdy akcesorium jest już w trybie parowania, łączenie urządzeń z poziomu telefonu jest bardzo proste:

 

 

Screenshot_20181122-131156_Settings.jpgUstawienia > Połączenia  Screenshot_20181122-131202_Settings.jpgWybieramy Bluetooth  Screenshot_20181122-131521_Settings.jpgWybieramy urządzenie, z listy  Screenshot_20181122-131528_Settings.jpgNastępuje parowanie urządzeń.

 

Czasami, przy próbie parowania pojawi się prośba o wprowadzenie kodu parowania. W przypadku akcesoriów, które nie posiadają wyświetlacza, na którym ta informacja mogłaby się pojawić, kod podany jest w instrukcji obsługi.

 

Gdy urządzenia sparują się, pojawiają nam się dodatkowe opcje dla połączonego akcesorium.

Są one dostępne pod przyciskiem koła zębatego (1).

 

Screenshot_20181122-131539_Settings.jpg

 

 

W tym miejscu  (na zdjęciu poniżej) możemy na przykład ustawić, czy przez sparowane urządzenie mają być prowadzone rozmowy telefoniczne (2). Ta funkcja (z oczywistych względów) dostępna jest dla urządzeń posiadających zarówno głośnik, jak i mikrofon.

 

Można tu również włączyć udostępnianie przez sparowane urządzenie dźwięku pochądzącego z usług streamingu audio i video (3) . W praktyce oznacza to, że włączenie tej funkcji umożliwi odtwarzanie muzyki z telefonu z wszelkich aplikacji, które do tego służą, a także odtwarzanie dźwięku z wszelkiego rodzaju filmików, odtwarzanych zarówno offline, jak i online.

 

 

Opcja 'Anuluj powiązanie' (4) rozłączy nam sparowane urządzenia. W wielu przypadkach skorzystanie z tej opcji jest konieczne, gdy chcemy sparować akcesorium z innym urządzeniem.

 

W tym miejscu może być jeszcze dodatkowa opcja opisana jako 'Dostęp do kontaktów'. Zazwyczaj pojawia się ona po sparowaniu z zestawem samochodowym, lub innym urządzeniem, które korzysta z protokołu Bluetooth nazwanego rSAP (a co za tym idzie, jest w stanie odczytywać nazwę kontaktu przypisanego do osoby dzwoniącej).

 

Screenshot_20181122-131725_Settings.jpg

 

 

Co jeśli telefon nie wyszukuje urządzeń Bluetooth bądź nie łączy się z nimi?

 

1) Zazwyczaj jest to związane z faktem powiązania tego urządzenia z innym telefonem. Dlatego też w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy akcesorium, z którym nie można nawiązać połączenia da się zresetować. Oczywiście takie informacje również znajdują się w instrukcji danego urządzenia. W wielu z nich natomiast reset urządzenia jest równoznaczny z wprowadzeniem w tryb parowania.

 

2) Oczywiście warto uprzednio rozłączyć akcesorium z poziomu telefonu, z którym wcześniej było ono połączone - w telefonach Samsung następuje to po wybraniu opcji nr 4 z powyższego zdjęcia.

 

3) Jeżeli pomimo to sparowanie lub wyszukanie akcesorium nie jest możliwe, warto spróbować opcji zerowania ustawień sieciowych, dostępnej z poziomu ustawień:

 

Screenshot_20181122-133327_Settings.jpgUstawienia > Zarządzanie ogólne  Screenshot_20181122-133331_Settings.jpgWybieramy 'Resetowanie'  Screenshot_20181122-133335_Settings.jpgResetowanie ustawień sieciowych  Screenshot_20181122-133338_Settings.jpgA następnie 'Zeruj ustawienia'

UWAGA

 

Zerowanie ustawień sieciowych nie usuwa danych prywatnych z pamięci wewnętrznej, ale czyszczone są zapamiętane hasła do sieci Wi-Fi, zapamiętane urządzenia Bluetooth, a także zerowane są ustawienia APN operatora do wartości domyślnych.

 

 

Na koniec chciałbym wspomnieć o tym, że niektóre urządzenia Bluetooth posiadają własną, dedykowaną aplikację do obsługi, która umożliwia zarządzanie wszystkimi funkcjami lub ich większą częścią. Dobrze jest zasięgnąć informacji, czy producent akcesorium takową stworzył, ponieważ dopiero wtedy wykorzystamy tak naprawdę wszystkie możliwości, jakie dane urządzenie nam daje.

 

Dla przykładu, w przypadku urządzeń Samsung, dedykowanymi aplikacjami są Galaxy Wearable (urządzenia noszone - opaski/smartwatche) oraz Samsung Level (dla słuchawek serii Level).

 

Screenshot_20181122-150406_Google Play Store.jpgSamsung LevelScreenshot_20181122-150423_Google Play Store.jpgGalaxy Wearable

 

Jeżeli macie jakieś pytania co do łączenia urządzeń Bluetooth z telefonami Samsung, zadawajcie je poniżej.

 

 


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like