Wsparcie

Open search

[PORADNIK] Wysoka temperatura smarfona - co zrobić, aby jej uniknąć?

Highlighted
DamianK Moderator
Moderator

high temp.png

 

Cześć!

 

W ostatnim czasie lato nieco męczy nas (lub rozpieszcza, co kto lubi ) sporymi upałami, które poza niebezpieczeństwem dla zdrowia, negatywnie wpływają również na nasze urządzenia mobilne. Czy jest się czym martwić? Co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji?

 

Zacznijmy oficjalnie. Instrukcja bezpieczeństwa określa graniczne temperatury dla urządzeń Samsung. Znajduje się tam następujący zapis:

 

Urządzenia można używać w temperaturze otoczenia w zakresie od 0°C do 35°C. Można je przechowywać w temperaturze otoczenia w zakresie -20°C do 50°C. Używanie urządzenia lub jego przechowywanie w temperaturze wykraczającej poza te zakresy może spowodować uszkodzenie urządzenia lub skrócenie okresu eksploatacji baterii.

 

Co powyższy tekst oznacza w praktyce? Dopóki mamy włączony telefon, temperatura otoczenia w granicach od 0°C do 35°C nie stanowi zagrożenia dla baterii oraz pozostałych podzespołów urządzenia. Miejmy jednak na uwadze, że dotyczy to właściwie temperatury w cieniu. Urządzenie pozostawione na słońcu będzie fizycznie narażone na temperaturę o wiele większą, niż temperatura otoczenia.

 

Dalej mamy następujące informacje:

 

- Nie należy trzymać urządzenia w miejscach bardzo rozgrzanych, jak samochód w porze letniej. Może to spowodować wadliwe działanie ekranu, uszkodzenie urządzenia lub wybuch baterii.
- Nie wystawiać urządzenia na długotrwałe, bezpośrednie działanie światła słonecznego (na przykład na desce rozdzielczej samochodu).

 

Przegrzewanie-urzadzenia.png

 

W skrócie - jeżeli to tylko możliwe, nie narażajmy naszych urządzeń na potencjalne nagrzanie się powyżej wspomnianych wcześniej zakresów. O ile drugi punkt z powyższego cytatu nie będzie miał zastosowania zimą (pozostawienie urządzenia w bezpośrednim świetle słonecznym nie przegrzeje wtedy urządzenia), o tyle podczas upalnych dni jest to naprawdę istotne. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której faktycznie musimy pozostawić urządzenie w miejscu o bardzo wysokiej temperaturze lub w słońcu - wyłączmy je na ten czas. Pozwoli to na uniknięcie lub chociaż zminimalizowanie potencjalnego ryzyka uszkodzenia lub utraty żywotności baterii. 

 

Oczywiście jeżeli temperatura urządzenia będzie zbyt wysoka, pojawi się stosowny komunikat (zdjęcie obok). W celu pomniejszenia temperatury urządzenia, zmniejszona może być jasność ekranu oraz prędkość przetwarzania danych. Używane aplikacje, również mogą zostać wyłączone. Do momentu wyrównania się temperatury, jedyną dostępną funkcją są połączenia alarmowe.

Mechanizm ten pozwala utrzymać wewnętrzne komponenty urządzenia w dobrym stanie.

 

 

 

Tyle z czynników zewnętrznych.

Powiedzmy sobie teraz trochę o wpływie różnych aspektów użytkowania telefonu w kontekście jego temperatury. Jej wzrost może być skutkiem dwóch rzeczy: 

- ładowania 

- zwiększenia użycia zasobów urządzenia

 

Ladowanie-wstrzymane-Temperatura-baterii-zbyt-wysoka.png

 

 

Pierwsza kwestia jest dosyć oczywista. W uproszczeniu - ładowanie wszelkiego rodzaju akumulatorów, w tym również litowo-jonowych, znajdujących się w naszych urządzeniach,  inicjuje pewne reakcje chemiczne, których efektem ubocznym jest wytwarzanie ciepła. 

 

Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku wysokiej temperatury urządzenia, ładowanie zostanie zatrzymane (lub prąd ładowania zostanie znacznie zmniejszony). Jest to forma zabezpieczenia przed uszkodzeniami baterii, mogącymi spowodować jej rozszczelnienie.

 

Jeżeli ładowanie zostanie zatrzymane z tego powodu, na urządzeniu pojawi się stosowne powiadomienie, taki jak ten zaprezentowany po lewej stronie. Zazwyczaj temperatura graniczna dla takiego komunikatu oscyluje w granicach 45 stopni Celsjusza. Ładowanie zostanie wznowione, gdy urządzenie ochłodzi się.

 

 

 

 

Druga kwestia została ujęta dosyć ogólnie, ale obejmuje właściwie wszystkie aspekty, mogące zwiększać temperaturę smartfona. Przez zwiększenie użycia zasobów urządzenia można w tym przypadku rozumieć:

- korzystanie z urządzenia z maksymalną lub bardzo dużą jasnością ekranu

- używanie 'zasobożernych' aplikacji (na przykład gier, odtwarzaczy wideo, niektórych aplikacji społecznościowych)

- aktywne działanie aplikacji w tle (na przykład takich, które stale synchronizują informacje poprzez internet lub korzystają z sensorów telefonu)

- aktywność funkcji takich jak Wi-Fi, bluetooth, usługi lokalizacji, NFC, hotspot Wi-Fi

 

Wszystkie powyżej wymienione rzeczy w mniejszym lub większym stopniu powodują zwiększenie się temperatury urządzenia, z uwagi na konieczność przetworzenia danych przez procesor oraz inne podzespoły, a także dostarczenia wymaganej ilości zasilania, podtrzymującego ich pracę.

 

Dlatego też, podczas doskwierających upałów, starajmy się nie eksploatować zbytnio naszych urządzeń oraz nie narażać ich zbytnio na kontakt ze źródłami wysokich temperatur. Pamiętajcie również, że wszelkie 'kumulacje' czynników mogących powodować przegrzanie urządzenia, będą tym bardziej niekorzystne dla smartfona. Przykładem może być sytuacja, w której korzystamy z nawigacji w trakcie ładowania telefonu, podczas gdy słońce świeci nieustannie na tylną pokrywę urządzenia.

 

Myślę, że każdemu z nas zależy na tym, żeby nasze smartfony posłużyły nam jak najdłużej, dlatego też warto zwracać uwagę na takie aspekty.  


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like