Wsparcie

Open search

[PORADNIK] Połączenia w głuszy, czyli VoWiFi i WiFi Calling

Navigator

1.jpg

Cześć,

Zastanawialiście się kiedyś, czy bez zasięgu sieci GSM jest możliwość wykonania połączenia po sieci Wi-Fi ?

Odpowiedź nie jest tak prosta, jakby się wydawało.

Za tego typu połączenia odpowiada VoWiFI (Voice over WiFi), WiFi Calling  oraz VoIP (Voice over IP).

Nazewnictwo można stosować zamiennie, a mimo tego między powyższymi funkcjami występują różnice: J Opcja VoWiFi jest natywna (czyli wbudowana w system Android), a WiFi Calling/VoIP wgrywana jako aplikacja zewnętrzna.

Teraz rozszyfrujmy - jak działają powyższe funkcje? Czym się różnią?

Już tłumaczę!

VoWiFi - Jeżeli operator udostępnia tę funkcję, to wystarczy, że w ustawieniach połączeń mamy zaznaczoną odpowiednią opcję.

Oto ścieżka:
Zielona słuchawka > 3 kropki w prawym górnym rogu > Ustawienia > Połączenie przez Wi-Fi

2.jpg

WiFi Calling - tutaj mam mieszane uczucia, ponieważ analizując sposób działania, to większość aplikacji nie ma zbyt wiele wspólnego z VoWiFi, oprócz nazwy. Jest to połączenie typu VoIP realizowane z numerem komórkowym, zatem wymaga autoryzacji, przynajmniej podczas pierwszego uruchomienia.  Operatorzy odchodzą powoli od aplikacji typu WiFi Calling na rzecz VoWiFi, mimo tego niektóre w dalszym ciągu są dostępne w Sklep Play:

3.jpg4.jpg

VoIP – funkcja znana już wcześniej niż VoWiFi czy WiFi Calling. Polega na wykonywaniu połączeń poprzez aplikację, identyfikując się numerem, który nas interesuje (do którego mamy dostęp).

Uwaga: wielu operatorów posiada aplikację VoIP dla numerów stacjonarnych. Przykład poniżej:

5.jpg

Ok, wracając do meritum, skupię się na tym, co mamy w naszych smartfonach, czyli VoWiFi. Warto mieć na uwadze, że nowsze telefony nie wymagają instalowania dodatkowych aplikacji, by wykonać połączenie za pośrednictwem sieci WiFi.

Dlaczego opcja VoWiFi (Połączenie przez WiFi) nie działa lub nie jest widoczna:

1. Nie mamy tej funkcji w telefonie/telefon nie obsługuje VoWiFi.
  2. Operator nie udostępnia tej funkcji. Może być to zależne od planu taryfowego.
  3. Jesteśmy w roamingu. Tutaj jest szansa, że wszystko będzie ok, ale ponownie operator, a również operator roamingowy może nie udostępniać takiej funkcji. Dodatkowo operatorzy bardzo często uzależniają możliwość wykonania połączenia po VoWiFi w roamingu od planu taryfowego.
  4. Opcja nie jest uruchomiona w ustawieniach aplikacji „Telefon”.
  5. Nie jesteśmy w zasięgu sieci WiFi.
  6. Połączenie WiFi jest za słabe.
  7. Oprogramowanie telefonu kierowane dla jednego operatora (brand) będzie ograniczać VoWiFi dla innego.
  8. Telefon jest z innego rynku/kraju. Analogicznie do punktu 7.

W menu „Ustawienia” > Połączenia >Połączenie przez Wi-Fi pojawia się opcja preferowanego połączenia:   

6.jpg

Co się stanie jak stracę zasięg WiFi?

Tylko i wyłącznie sieć LTE pozwoli na kontynuowanie połączenia. W innym przypadku zostanie ono zerwane.

Czy połączenia przez WiFi są dodatkowo płatne?

Większość operatorów nie rozlicza dodatkowo za VoWiFi w kraju, a również nie pobiera dodatkowej opłaty za tego typu połączenie w roamingu. Mimo tego warto wcześniej uściślić te kwestie z operatorem.

Korzystacie z powyższych funkcji? Jak się sprawują? Zauważacie, że jakość połączeń jest lepsza?

Pomogłem? Zaakceptuj jako rozwiązanie.

„Musimy nauczyć się uzyskiwać potrzebną nam energię bez zużywania surowców.“ Nikola Tesla

14 ODPOW. 14
Superuser I
Superuser I

@PawełN, bardzo dokładny poradnik. Mam jednak dwie drobne uwagi. Pierwsza dotyczy momentu, w którym stracimy łączność Wi-Fi w przypadku połączenia VoWiFi. Podejrzewam, że aby połączenie mogło być kontynuowane przez sieć LTE to konieczne jest włączenie funkcji VoLTE, która znajduje się w ustawieniach (Ustawienia > Połączenia > Sieci komórkowe > Połączenia VoLTE). Druga sprawa dotyczy ścieżki dotyczącej włączania połączeń przez Wi-Fi. W systemie Android Pie opcję można znaleźć wyłącznie w aplikacji Telefon przechodząc kolejno do: trzy kropki > Ustawienia > Połączenie przez Wi-Fi). Być może powyższe różnice wynikają z wersji systemu Android.

Doceniaj i bądź doceniany. Doceniaj innych klikając w przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.

Pochodzenie ma znaczenie. Wybieraj telefony od oficjalnych partnerów handlowych firmy Samsung.

Navigator

Cześć @nismo,

LTE masz rację, pominąłem to ze względu na potrzebę rozwoju tematu. Jak widać zadziałało.
A tak całkowicie na poważnie. Ustawienia sprawdzałem na Note 8, S8+ z 8.0 i S10e z Pie. Jedyna różnica pojawiała się przy domyślnej sieci (ostatni screen).

Pomogłem? Zaakceptuj jako rozwiązanie.

„Musimy nauczyć się uzyskiwać potrzebną nam energię bez zużywania surowców.“ Nikola Tesla

Superuser II
Superuser II

@PawełN@nismo, tak się zastanawiam, gdzie tkwi problem z waszej dyskusji? Podajecie dokładnie tą samą siężekę do ustawień. Zielona słuchawka = aplikacja telefon, więc? 

S11 A MOŻE S20? PLOTKI, PRZECIEKI, INFORMACJE - czyli co już wiemy o nadchodzącym flagowcu!!!Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
Legend

U mnie znajdują się w jednym miescu w Pie 

Screenshot_20190615-115229_Phone.jpg

Superuser I
Superuser I

@PawełN, trochę mnie zmyliłeś ponieważ w poradniku podajesz dwukrotnie ściężkę do ustawień związanych z połączeniami przez Wi-Fi. Pierwsza ścieżka jest w porządku:

Zielona słuchawka > 3 kropki w prawym górnym rogu > Ustawienia > Połączenie przez Wi-Fi

Natomiast druga ścieżka do tej samej funkcji wygląda już nieco inaczej:

W menu „Ustawienia” > Połączenia >Połączenie przez Wi-Fi pojawia się opcja preferowanego połączenia:

Stąd też wynikła moja wątpliwość.

@Szewcu72, patrz powyżej.

Doceniaj i bądź doceniany. Doceniaj innych klikając w przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.

Pochodzenie ma znaczenie. Wybieraj telefony od oficjalnych partnerów handlowych firmy Samsung.

Superuser II
Superuser II

@nismo i nadal nie rozumiem, bo obie są poprawne. 😎

S11 A MOŻE S20? PLOTKI, PRZECIEKI, INFORMACJE - czyli co już wiemy o nadchodzącym flagowcu!!!Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
Superuser I
Superuser I

@Szewcu72, dziwne. U mnie tylko pierwsza ścieżka jest poprawna. Jak wchodzę przez ustawienia telefonu to nie ma tej opcji (Ustawienia > Połączenia).

Screenshot_20190615-134306_Settings.jpg

Legend

@nismo  A jak już jesteś na połączenia i klikniesz  sieci komórkowe ?  

Superuser I
Superuser I

@vdsl2, przejrzałem wszystkie ustawienia. Nie mam nigdzie tej opcji. Jest dostępna wyłącznie z poziomu aplikacji Telefon.

Screenshot_20190615-135219_Phone.jpgSieci komórkowe

Autorzy z największą liczbą like