Wsparcie

Open search

Konfiguracja urządzania, aktywacja funkcji i opcji ułatwiających samodzielne naprawy.

Highlighted
Superuser II
Superuser II

Ten wątek pragnę poświęcić tematyce związanej samodzielnymi naprawami software'owymi możliwymi do samodzielnego wykonania w domowym zaciszu. A precyzując to, do odpowiedniego skonfigurowania, zmiany ustawień w urządzeniu mobilnym, mających nam te naprawy umożliwić i ułatwić. W tym również uzyskania możliwości zresetowania/usunięcia haseł i PINów założonych na urządzenie, po tym jak nasza pamięć zawiedzie i okaże się, ze nie byliśmy na tyle przezorni, aby sobie je gdzieś zapisać. Lub w tedy, gdy schowaliśmy karteczkę z zapisanymi hasłami w takim miejscu, aby nam nie zginęła, a teraz nie możemy jej znaleźć, bo nie pamiętamy.

 

Od czego zaczniemy? Od początku!

 

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników jest, nie zapisanie sobie adresu mailowego i hasła do konta Google, po tym jak zachłyśniemy się szczęściem po zakupie nowego cacuszka = urządzenia mobilnego. 

Jeżeli macie problemy z pamięcią, jest to czynność obowiązkowa! Nawet gdy nie macie sklerozy    również. Dane ten warto zapisać/umieścić w kilku lokalizacjach. Będziemy mieli w przyszłości szansę znalezienia ich/odzyskania.

A do czego jest to potrzebne, zapytacie. Ano do chociażby ponownego uruchomienia waszego urządzenia, po tym jak w skutek jakieś awarii, po przeczytaniu gdzieś na internetowych stronach o takiej możliwości, wgrania domowym sposobem aktualnej wersji systemu, w celu naprawy urządzenia, które sypie Wam błędami lub według Was nadmiernie zużywa baterię. Przyda się jeszcze do zdalnego zarzadzania urządzeniem z konta google, lokalizacją po zagubieniu lub usunięciem z konta, gdy przyjdzie Wam ochota jego odsprzedaży, w celu nieutrudniania życia nowemu nabywcy.

 

Drugim, poważnym i najczęściej popełnianym błędem jest pominięcie założenia konta Samsung. Powiecie, po co te wszystkie firmy mają wszystko wiedzieć o mnie? Odpowiem. W dobie tak zaawansowanej cyfryzacji i tak wiedzą. A założenie takiego konta tylko ułatwi życie.

Podobnie jak w przypadku konta Google, tak i na koncie Samsung mamy możliwość zarządzania naszym urządzeniem, jego lokalizacją oraz wykonywaniem zdalnej kopii naszych danych z poziomu komputera.

A co najważniejsze! Usunięcia wszystkich blokad, które założyliśmy w celu zabezpieczenia urządzenia, a później zapomnieliśmy wzór odblokowania, zapomnieliśmy  PINu i nie możemy skorzystać z telefonu lub tabletu.

Poniżej zamieszczam grafiki ze strony Find My Mobile, które obrazują jakie cudeńka możemy zrobić zdalnie z i na naszym urządzeniu.

fmm.PNG

 

fmm2.PNG

 

fmm3.PNG

 

fmm4 a.PNG

 

fmm4 b.PNG

 

fmm4 c.PNG

 

fmm4 d.PNG

 

fmm4 e.PNG

 

fmm5.PNG

 

fmm6.PNG

 

fmm7.PNG

 

fmm8.PNG

 

Załóżcie sobie zatem to konto, jego dane zapiszcie, również w kilku lokalizacjach, aby wam nie zginęły i były łatwe do odnalezienia (oczywiście tylko przez was).

 

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić z naszym urządzeniem, jest odblokowanie i uzyskanie dostępu do podmenu dla deweloperów. A w nim aktywowania funkcji „Odblokowanie OEM” i „Debugowanie USB”. Dlaczego na samym początku? Ano dla tego, że jak przez nasze „zabawy” coś „posujemy”, to takiej możliwości już nie będziemy mieli, bo np. telefon będzie startował tylko do logo lub nie będzie go można wprowadzić, kombinacją klawiszy, w tryb recovery lub download mode.

Myślicie, że niepotrzebne? Potrzebne i to bardzo. Czasami wystarczy wymusić w recovery factory reset i telefon działa jak nowy. Ale co jeżeli telefon nie chce wejść w ten tryb, bo nie przyjmuje poleceń przycisków? Wtedy podpinamy go kabelkiem do komputera, uruchamiamy konsolę ADB, której działanie opisałem już na forum w temacie ukrywania pasków nawigacyjnych, i w konsoli wydajemy polecenie aby telefon uruchomił się w danym trybie. Później już tylko z górki. Ale, żeby konsola zadziała, „zobaczyła” nasz telefon, musimy zrobić to co opisałem powyżej. Warto? Warto! Tym bardziej, że nie przeszkadza to w normalnym użytkowaniu telefonu, ani nie wpływa na jego funkcjonalność.

 

Gdzie znaleźć opisane funkcje i jak je aktywować? Możecie to zobaczyć na poniższych grafikach. A dodatkowo wypunktuję to łopatologicznie. 😉

op1.png

 

op2.png

 

op3.png

 

op4.png

 

op5.png

 

op6.png

 

op7.png

 

  1. Wchodzimy w Ustawienia
  2. Telefon - Informacje
  3. Informacje o oprogramowaniu
  4. Numer wersji – klikamy kilka (5) razy – pojawi się informacja o odblokowaniu „trybu programisty”
  5. Wracamy do Ustawień – widzimy, że pojawiła się nowa opcja w menu – Opcje programisty
  6. Wchodzimy w Opcje programisty i aktywujemy opcję „Odblokowanie OEM” oraz „Debugowanie USB”.

 

Nie będę się rozpisywał dokładnie do czego to służy, o tym napiszemy przy okazji, gdy będziemy potrzebować tych opcji.

 

 

A teraz chyba najważniejsze. I od tego powinienem zacząć. STEROWNIKI.

To one pozwalają na pełną komunikację naszego telefonu z komputerem.

 

Jeżeli chcecie, możecie zainstalować same sterowniki, które pobierzecie z tego linku - http://developer.samsung.com/common/download/check.do?actId=698.

Można też uzyskać ten sam efekt instalując program Smart Switch - http://www.samsung.com/global/download/smartswitchwin/.

W przypadku instalacji programu uzyskujemy możliwość wykonywania kopii danych z telefonu oraz co dość ważne, opcję naprawy oprogramowania układowego, czyli przywrócenie na telefonie właściwej wersji systemu, zgodnej z numerem IMEI. Pamiętajcie, aby po istalacji sterowników, podłączyć telefon, we wszystkich trybach: normalnej pracy, download i recovery.

 

I właśnie teraz, na sam koniec warto wspomnieć o magicznych kombinacjach przycisków, które pozwalają uruchomić te tryby, czyli download i recovery.

W pierwszy z nich w chodzimy kombinacją: Volume Down + Home (seria S8 - Bixby) + Power,

w drugi kombinacją: Volume Up + Home (seria S8 - Bixby) + Power. Grafika poniżej.

 

phone.png

 

 

Mam nadzieję, że poradnik ten przyda się zarówno nowym użytkownikom dopiero zaczynającym przygadę z urządzaniami  napędzanymi system z zielonym robocikiem, jak i tym starszym, którzy posiadają swoje urzadzenia od dłuższego czasu, ale nie korzystali do tej pory z tych opcji i funkcji.

 

Gdybyście uważali, że warto jeszcze coś napisać, coś dodać - piszcie i pytajcie.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna kliknij  LIKE. Gdy rozwiązała problem skorzystaj z przycisku
Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - oto kilka dobrych praktyk!
Zanim zadasz pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki, sprawdź czy ktoś podobnego już nie zadał.
Nie twórz nowego, dopisz się w już istniejącym, podobnym lub takim samym temacie.
Autorzy z największą liczbą like