Wsparcie

Open search

Galaxy S8+ problem z balansem bieli na krawędziach

Apprentice

Witam. Od 2 miesięcy posiadam s8+ i od początku obcowania z telefonem miałem problem z ustawieniem balansu koloru na ekranie krawedziowym. Po dojściu do 100% przy ustawianiu balansu telefon resetował się i pojawiało się niebieskie tło, które dwa razy mignęło i znowu resetował telefon. Po tym zabiegu balans nie zmienił się, jednak po wejściu w opcję balansu bieli na krawędzi mam informację " Wystąpił błąd podczas ostatniej regulacji balansu koloru. Spróbuj ponownie". Ruszając suwakiem widze, że kolor na krawędziach się zmienia jednak telefon nie potrafi tego zastosować. Miałem ten problem na androidzie 7.0 jednak po aktualizacji na 8.0 problem nie ustąpił. Z 3 razy robiłem ustawienia fabryczne, próbowałem ustawić również w trybie "safe mode" jednak bez skutku. Z góry dzięki jeżeli ktoś ma sposób na ustawienie balansu na krawędziach

4 ODPOW. 4
DamianK Moderator
Moderator

Cześć @BlueZxw

 

W takiej sytuacji zachęcam Cię do przesłania zgłoszenia wraz z logami systemowymi, w ten sposób jest możliwość zweryfikowania przyczyny problemu.

W tym celu przejdź do aplikacji Samsung Members-> Wsparcie->Wyślij opinię-> Raporty o błędach -> [Wybór kategorii] -> Zaznacz opcję ‘Wyślij dane raportu systemu’ i opisz problem.

Zgłoszenie zrób koniecznie bezpośrednio po wywołaniu problemu, także przed jego przesłaniem postaraj się zreprodukować błąd.

Przyznam szczerze, że Twój problem jest dość nietypowy i trudno tu cokolwiek poradzić, gdy telefon był kilkukrotnie resetowany.

Ostatecznością jest oczywiście serwis, jednakże osoby analizujące logi systemu potrafią zdziałać cuda, dlatego warto takie zgłoszenie przesłać.


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Apprentice

Dziękuję za chęć pomocy   Raport został wysłany przez Samsung Members. Na chwilę obecną dostałem tydzień temu odpowiedź, że raport został przesłany do dalszej analizy i na razie brak odpowiedzi. No nic.. poczekam jeszcze tydzień i najwyżej przejde się do autoryzowanego serwisu Samsunga co i tak będzie konieczne bo zauważyłem, że na rogu za szkłem tak jakby mam ślady kleju na przodzie i tyle telefonu :(

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Superuser II
Superuser II
Czas oczekiwania zależy od zgłoszonego problemu. Ja na odpowiedź czekałem ok 2 tygodni. Ale nie zostałem bez odpowiedzi. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Odpowiedź na pewno dostaniesz.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna kliknij  LIKE. Gdy rozwiązała problem skorzystaj z przycisku
Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - oto kilka dobrych praktyk!
Zanim zadasz pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki, sprawdź czy ktoś podobnego już nie zadał.
Nie twórz nowego, dopisz się w już istniejącym, podobnym lub takim samym temacie.
Apprentice

Z racji tego, że telefon i tak chciałem oddać do serwisu z powodu widocznego kleju na rogach postanowiłem i napisać o problemie z balansem. Serwisanci bardzo szybko uporali się z problemem i wymienili mi wyświetlacz, płytę główną, baterię i tylne szkło. Najwidoczniej nie dało się rozwiązać problemu skoro wymienili płytę ;p 

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

Autorzy z największą liczbą like