Wsparcie

Open search

Dlaczego smartfon nie jest wykrywany przez komputer?

Highlighted
Hotshot

Cześć!

 

W tym poradniku przedstawię kilka wskazówek, jak rozwiązać komplikację wynikającą z niewykrywania telefonu przez komputer po podłączeniu kablem USB.

 

Z doświadczenia wiem, że 80% przypadków jest związanych z uszkodzonym przewodem USB. W oplocie znajdują się 4 żyły: dwie z nich odpowiada za transmisję danych, jedna ładowanie i ostatnia GND (masa). Mimo poprawnego ładowania telefonu żyła odpowiedzialna za przesyłanie danych może być załamana. W tym miejscu wspomnę, że warto również sprawdzić inny port USB, a w przypadku komputerów PC zalecam podłączyć telefon z tyłu obudowy.

 

Telefon po podłączeniu do komputera czasem automatyczni ustawi tryb „ładowania”. Zweryfikujmy to wysuwając górną belkę. Z „Naładuj ten telefon” przełączamy na „Prześlij pliki”.

 

1.jpgPołączenie w trybie przesyłania plików

 

Może zdarzyć się, że po podłączeniu kabla w górnej belce nie będzie możliwości przełączenia z ładowania na transfer plików . Do powyższych opcji mamy dostęp również poprzez kod serwisowy: *#0808#. Na podłączonym do komputera telefonie wybieramy opcję „MTP + ADB”. Oznacza to, że ustawiamy telefon w połączenie za pomocą sterownika „Media Transfer Protocol" (przesyłanie plików multimedialnych) i "Android Debug Bridge” (interfejs służący do komunikacji i zarządzania urządzeniem z Androidem).

 

222.jpg

 

Aby telefon został wykryty potrzebujemy odpowiednich sterowników. W większości przypadków Windows sam radzi sobie z wykryciem telefonu i instalacją odpowiedniego pakietu. Jeśli tak się nie dzieje, zalecam pobranie oprogramowania „Smart Switch” czyli programu, który pozwala wykonać kopię zapasową danych, a jednocześnie doinstaluje odpowiednie sterowniki.

 

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani Smart Switch, zachęcam do pobrania sterowników bezpośrednio ze strony:

https://developer.samsung.com/galaxy/others/android-usb-driver-for-windows

 

W przypadku gdy komputer nadal nie widzi telefonu rozwiązaniem może być chwilowe włączenie Debugowania USB. Jest to tryb przeznaczony dla programistów, który pozwala zarządzać urządzeniem z poziomu konsoli.  Bardzo często system Windows rozpoznaje telefon podłączony w tym trybie.

 

Ścieżka włączenia trybu  Debugowania:

Kilkamy kilkukrotnie „Numer wersji” w „Informacje o oprogramowaniu” aż pojawi się komunikat „Zostałeś programistą”.

 

33333.jpgWłączenie trybu programisty

 

W głównej karcie „Ustawienia” na dole pojawi się zakładka „Opcje programisty”, zaznaczamy w niej „Debugownie USB”.

 

Screenshot_20181221-092728_Settings.jpgWłączenie debugowania USB

 

Po procedurze zgrania danych zalecam wyłączenie trybu debugowania i opcji programisty poprzez kliknięcie przesunięcie zakładki na samej górze menu:

 

Screenshot_20181221-093328_Settings.jpg

 

W sytuacji, gdy pomimo zastosowania powyższych wskazówek telefon w dalszym ciągu nie łączy się z komputerem wskazuje to na:

  1. Sprzętową usterkę portu USB. Gniazdo w telefonie może być zanieczyszczone.
  2. Błędy w oprogramowaniu Android. Zachęcam do wykonania kopii zapasowej i przywrócenia ustawień fabrycznych.
  3. Nieprawidłowe działanie systemu Windows. Warto zweryfikować połączenie z innym komputerem/laptopem.

 

Zachęcam do dyskusji. Może może macie inne pomysły, w jaki sposób przywrócić połączenie z komputerem?

 

Czy ktoś z was borykał się z opisanym w tym temacie problemem? Jak poradziliście sobie z tą usterką?


Editor7.gif

 

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?


Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!


GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

3 ODPOW. 3
Superuser II
Superuser II

To może ja zwrócę uwagę na jeszcze jeden przypadek nie wykrywania telefonu przez komputer.

Z nam go z autopsji, nie tak może osobistej, że mnie to się przytrafiło, tylko że mnie przypadło w udziale rozwiązywanie problemu. 

Problemem jest sam kabel, i co ciekawe kabel nie jest w cale uszkodzony. Nówka sztuka prosto ze sklepu. Telefon ładuje się jak szalony a zdjęć, czy dźwięków nie można przesłać bo komputer go nie widzi. Oczywiście znajomy mi tłumaczy, że na starym kablu nie było problemów, ale musiał kupić nowy bo stary miał już przerwany oplot i raz łapał raz nie. Przy okazji znajomy dumny z zakupu, bo wyrwał kabelek po taniości.

Oglądam kabelek, widać że nowy bo jeszcze się nie rozprostował po wyjęciu z pudełka, ale fakt komputer go nie widzi. Podłączam swój telefon, w komputerze cisza, nic nie pykło. Mojego też nie widzi. Jednym słowem kabel, bo mój telefon, jeszcze 20 minut temu był podpięty u mnie w domu pod kompa i wszystko było ok.

Mówię do znajomego, pokaż opakowanie od tego magicznego kabla. Przyniósł, wiecie co? Wielkimi wołami na kartoniku stoi "charge only".

To było rok, czy półtora temu, ale przyjrzałem się tym tańszym kablom USB dostępnym w sklepach i faktycznie na niektórych widniały napisy charge only lub power only. Kabelki tylko do ładowania.

Nie  wiem czy takie są jeszcze w sprzedaży, bo dawno nie sprawdzałem, ale temat poruszony  przez @RadekK przypomniał mi o tych zdarzeniach. 

Pomyślałem więc, ze napiszę, tak ku przestrodze. 


Jeśli moja odpowiedź była pomocna kliknij  LIKE. Gdy rozwiązała problem skorzystaj z przycisku
Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - oto kilka dobrych praktyk!
Zanim zadasz pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki, sprawdź czy ktoś podobnego już nie zadał.
Nie twórz nowego, dopisz się w już istniejącym, podobnym lub takim samym temacie.
Hotshot

Wow! @Szewcu72, cenna wskazówka. Nie spotkałem się z kablem, który obsługuje jedynie ładowanie. Zwrócę uwagę, gdy kolejnym razem będę w sklepie RTV. Dla mnie zaskoczenie


Editor7.gif

 

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?


Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!


GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Legend

@RadekKJuż miałem kilka takich przypadków z kablami które działały tylko ładowanie.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja
Autorzy z największą liczbą like