Wsparcie

Open search

Czytanie ekranu czyli TalkBack oraz Voice Assistant

Highlighted
Navigator

Cześć,

 

Postanowiłem się przywitać bardzo nietypowo, albowiem za pomocą artykułu, który mam nadzieję pomoże wam zrozumieć, dlaczego telefon „wszedł w dziwny tryb i do was mówi".

 

Mianowicie: poruszę kwestię TalkBack oraz Voice Assistant. Funkcje te włączone przypadkowo sprawiają pewne komplikacje, ale po zapoznaniu się z tym postem mam nadzieję, że spojrzycie na nie bardziej łaskawym wzrokiem.

 

Przydługi ten wstęp, zaczynajmy!

 

Niezależnie czy funkcja będzie się nazywać na naszym urządzeniu TalkBack, czy Voice Assistant - ma na celu pomóc w obsłudze telefonu użytkownikom z wadą wzroku lub różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

 

TalkBack możemy spotkać na wielu urządzeniach - nawet tych starszego typu. Voice Assistant natomiast jest preinstalowany dla nowszych urządzeń wyższej półki.

 

Różnica między tymi funkcjami to głównie możliwości konfiguracji.

 

W Voice Assistant jak i TalkBack są dostępne podstawowe opcje takie jak:

-podwójne kliknięcie – funkcja sprawia, że na ekranie nie da się nic wybrać przez przypadek

-podświetlenie aktualnie wybranego elementu

-czytanie z ekranu

-informowanie co się pojawia na ekranie / aktualnie pod palcem

-obsługa gestami – ułatwienia interakcji użytkownika

 

TalkBack nie udało mi się zmienić ustawień kursora, włączyć odczytu powiadomień przy wyłączonym ekranie, bądź ustawić monitu dźwiękowego przy przesuwaniu ekranu.

 

Na pierwszy plan zatem pokażę jak zmienić język, ponieważ domyślnie jest angielski.

 

WAŻNE: do pobrania lektora potrzebny jest dostęp do internetu.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg

 

Do pełni szczęścia jeszcze może się przydać wpisywanie głosowe, aktualnie ta funkcja w języku polskim występuje tylko przez usługi Google.

 

8.jpg9.jpg

 

Jak włączyć oraz wyłączyć funkcję Voice Assistant, oraz TalkBack podczas pierwszego uruchomienia telefonu?

 

Uruchomienie:

Mimo iż nie mamy dostępu do ustawień, to wystarczy prosty skrót klawiszowy. Podczas pierwszego uruchamiania na dowolnym ekranie (konfiguracyjnym) naciskamy: zasilanie + głośność góra. Analogicznie, jeżeli chcemy wyłączyć funkcję.

 

Wyłączenie:

Ostatnia kwestia to jak wyłączyć te funkcje już podczas standardowej pracy:

Jest to dość proste, o ile uświadomimy sobie sposób poruszania się po telefonie. Najprościej mówiąc, jeżeli chcesz coś zrobić, to zrób to dwa razy Oznacza to, że jeżeli chcemy przesunąć element ekranu, to używamy dwóch palców. Jeżeli chcemy coś włączyć/wyłączyć to klikamy bądź najeżdżamy (funkcja nam to podświetli) następnie dwukrotnie klikamy w ekran w dowolnym miejscu.

 

Ścieżka dostępu:

Voice Assistant: Menu „Ustawienia” > Dostępność > Widoczność > Voice Assistant

Talk Back: Menu „Ustawienia” > Dostępność > TalkBack

 

Oczywiście funkcje te są wciąż rozwijane i mogą być w pewnym stopniu modyfikowane.

 

Jak na pierwszy tekst to strasznie dużo tego wyszło, więc jestem pod wrażeniem, że to czytasz

 

Mam nadzieję, że pomogłem, jeżeli masz pytania bądź sugestie to będę wdzięczny.

 

 

 


Pomogłem? Zaakceptuj jako rozwiązanie.

„Musimy nauczyć się uzyskiwać potrzebną nam energię bez zużywania surowców.“ Nikola Tesla

22 ODPOW. 22
MonikaK Moderator
Moderator

@PawełN, poradnik szyty na miarę! Czekamy na więcej

 

@Szewcu72, @nismo, @vdsl2, @kamil40013, @PrzemekM zajrzyjcie i oceńcie swoim wprawnym okiem

Legend

@MonikaK Wczoraj zaglądałem i po przeczytaniu tego poradnika coś się zemną, stało, że zacząłem, bawić się jak dzieciak telefonem jest pod wrażeniem.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacjaHotshot

@MonikaK Bardzo przydatny poradnik. 

Superuser I
Superuser I

Witaj @PawełN. Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować włożonej pracy. Co prawda nie korzystam z tych funkcji, ale w razie czego będę wiedział gdzie szukać


Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - oto kilka dobrych praktyk!
Doceniaj i bądź doceniany. Kliknij w przycisk polubienie lub rozwiązanie tematu, aby docenić innych!
Big Cheese

Doskonały artykuł  Osobiście nie korzystam z funkcji głosowych, ale na pewno jest to świetna opcja dla osób starszych.

 


@PawełN  napisał(a):

TalkBack nie udało mi się zmienić ustawień kursora, włączyć odczytu powiadomień przy wyłączonym ekranie, bądź ustawić monitu dźwiękowego przy przesuwaniu ekranu.


Kiedyś na Samsungu S Advance miałem skonfigurowane odczytywanie na głos wybranych informacji, np. kto dzwoni, kto napisał sms, która jest godzina, itd. Wszystko to było jeszcze na Androidzie Gingerbread. Poniżej jako ciekawostkę zamieszczam kilka zdjęć z tych funkcji, które kiedyś były dostępne.

 

20190514_164453.jpg20190514_164502.jpg20190514_164505.jpg

Superuser II
Superuser II

Osobiście korzystam w połączeniach audio po BT do odczytu powiadomień i informacji o płączeniach.

@PawełN tutek super. Pewnie wielu osobom się przyda, a wielu uświadomi jakie możliwości drzemią w naszych telefonach.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna kliknij  LIKE. Gdy rozwiązała problem skorzystaj z przycisku
Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - oto kilka dobrych praktyk!
Zanim zadasz pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki, sprawdź czy ktoś podobnego już nie zadał.
Nie twórz nowego, dopisz się w już istniejącym, podobnym lub takim samym temacie.
Explorer
Witam.
Jestem tutaj nowy, jestem osobą niewidomą.
Posiadam telefon Samsung Galaxy S8, zakupiłem go ze względu na Voice Assistant. Zakupiłem z androidem 8 i wszystko pięknie śmigało, brakowało powiadomień głosowych kto dzwoni w trakcie prowadzonej rozmowy, po aktualizacji do androida 9 zostało to poprawione, ale za to ktoś zepsuł inne elementy przydatne.
Po aktualizacji został usunięty gest podgłaśniania Voice Assistanta, ktoś powie, że można go podgłaśniać przyciskami głośności, owszem tak, ale jest to znacznie wolniejsze, przede wszystkim to działa tak, że gadaczka musi zagadać, żeby podgłaśniało właśnie Voice Assistanta w przeciwnym razie podgłośni multimedia. Działa to z opóźnieniem i po każdym takim podgłaśnianiu pasek podgłaśniania wisi przez kilka sekunt utrudniając nawigację po ekranie, trzeba czekać aż zniknie, do tego jest komunikat "głośność dostępności 80%", jak zniknie "pasek głośności dostępności zamknięty"
Bez sensu. Gest do podgłaśniania to był jeden palec góra dół, bardzo szybko można było przyciszyć lub zgłośnić. Nie wiem komu to przeszkadzało tym bardziej, że w tzw. skróconym menu można było odfajkować tą pozycję i już nie było gestu jeśli komuś przeszkadzał. Pozostawiono inne bezsensowne pozycje, a tą bardzo przydatną usunięto.
Zostały min. Włącz ciemny ekran, również można to zrobić przyciskiem zasilania, a jednak gest pozostał, grube obramowanie raczej rzadko używane, a wcale przez osoby niewidome, kolor wskaźnika fokusu, Powiadomienie, to jest że gestem otwieramy pasek powiadomień, ale najpierw muszimy przesunąć trzema palcami lewo prawo i tutaj wybrać pozycję "powiadomienie" i palcem góra i się otwiera pasek powiadomień, a to zupełnie bez sensu bo bez tego dwoma palcami w dół i również otwieramy pasek powiadomień.
Nie rozumiem tego.
Kolejna sprawa to sms i ustawienia, była opcja "słowo SPAM, można było tutaj dodać słowo po którym były filtrowane wiadomości, jeśłi dodane słowo pojawiło się w treści lub nadawcy wiadomość była blokowana, idealne narzędize na smsy typu "Bakn PKO, BIGA i inne wiadomości, które nie posiadają numeru telefonu tylko przedstawiają się jako nazwa, po aktualizacji do androida 9 ta opcja zniknęła, nie da się tych smsów zablokować.

Następna sprawa, kontakty i zakładka "ostatnio używane", prawie pół ekranu, po aktualizacji do dziewiątki jest puste, niewykorzystane, poprzednio, przed aktualizacją było pole wyszukiwania na samej górze, teraz jest pusta przestrzeń przez pół ekranu.

Kolejna sprawa - kalendarz, synchronizuje się z kontaktami i jeśli mamy imieniny czy urodziny w kontaktach to są dodane do kalendarza i super, ale dodane są jako całodzienne wydarzenie i nie informuje nas to w żaden sposób, nie ma możliwości ustawienia alarmu, powiadomienia.

Są inne irytujące rozwiązania, ale nie są aż tak wykorzystywane jak powyższe.
Nie wiem gzie to można zgłosić, napisałem tutaj na forum, może ktoś się tym zajmie.
Navigator

Cześć Numernabis,
Duże aktualizacje zawsze są kwestia sporną między użytkownikami.
Wszystkie Twoje sugestie są bardzo cenne i trafne. Sprawdziłem elementy, które poruszasz. Opcji „słowo SPAM” w aplikacji wiadomości wcześniej nie znałem.
Ze swojej strony, w Twoim imieniu przekażę sugestie w odpowiednie miejsce. Systemy operacyjne są przecież budowane na postawie sugestii użytkowników.


Pomogłem? Zaakceptuj jako rozwiązanie.

„Musimy nauczyć się uzyskiwać potrzebną nam energię bez zużywania surowców.“ Nikola Tesla

Explorer

Dziękuję za zainteresowanie.

Dodam jeszcze, skoro jest tutaj chętna osoba do zgłoszenia gdzie trzeba, że aplikacja budzik (samsungowa) oraz Samsung Music nie przewijają listy automatycznie kiedy flikujemy po ekranie (flikowanie to smyranie palcem po ekranie lewo prawo i takie pojedyncze smyranie powoduje przechodzenie po elementach po kolei) i tak flikując lista w budziku nie przewija się, przechodzimy po elementach widocznych, np. po trzech zdefiniowancych alarmach i wchodzimy na zakładki na dole, pomijając niewidoczne pozostałe alrarmy, w ósemce tak nie yło, tak samo w aplikacji Samsung Music lista nie przewija się automatycznie, musimy ręcznie przewinąć dwoma palcami, aby przejść do pozostałych niewidocznych katalogów/plików.

Autorzy z największą liczbą like