Wsparcie

Open search

Blokady telefonu – jak działają, jak je zdjąć?

KrzysiekK Moderator
Moderator

Cześć!

W tym temacie chciałbym Wam opisać rodzaje blokad telefonu, sposób ich działania, wyłączenia oraz co zrobić, jeżeli nie wiesz, jaki jest kod/hasło odblokowania.

 

Blokada ekranu

typ blokady.png

Standardowe blokady ekranu sprowadzają się do takich, jak przeciągnięcie, symbol (wzór), kod PIN, lub hasło. Bardziej zaawansowane modele telefonów posiadają również możliwość odblokowywania za pomocą rozpoznawania twarzy, odcisku palca, czy też zapamiętanej tęczówki oka, czyli tak zwanych zabezpieczeń biometrycznych.

Ustawienie jednej z powyższych blokad ekranu umożliwia otrzymywanie powiadomień na ekranie blokady. Logicznie rzecz biorąc, nie działają one, gdy jako typ blokady ekranu wybraliśmy "Brak".

 

Spośród powyższych blokad, symbol jest najpopularniejszą metodą blokowania urządzenia.

Co ciekawe, badania przeprowadzone (w roku 2015) przez  Marte Løge, absolwenta norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii wskazują, że 77% spośród sprawdzonych w badaniu wzorów blokowania rozpoczynała się od jednego z rogów. Natomiast wzór blokady rozpoczynający się od lewego górnego rogu ustawiany był przez aż 44% badanych.

 

Należy pamiętać, że smugi pozostawione na ekranie przez nasze palce w bardzo łatwy sposób mogą umożliwić osobom postronnym, znajdującym się w pobliżu odgadnięcie wzoru, czy też kodu odblokowania.

Nowe badania pokazują, że 64% osób podglądających fakt odblokowywania urządzenia (z odległości niecałych 2 metrów) było w stanie odtworzyć wzór blokady.

Nie licząc zabezpieczeń biometrycznych, jako najbezpieczniejszą formą blokady według badań okazał się 6-cyfrowy PIN - prawdopodobieństwo odgadnięcia sposobu odblokowania spadł wtedy do poziomu 10%

Zabezpieczenia biometryczne również nie są najbezpieczniejsze. Pamiętajmy, że osoba o podobnym wyglądzie może odblokować telefon zabezpieczony rozpoznawaniem twarzy.

Zabezpieczenie telefonu odciskiem palca również nie jest w pełni bezpieczne. Osoba trzecia mogłaby odblokować urządzenie, gdy na przykład śpisz lub (gorszy scenariusz) w przypadku napaści, czego oczywiście nikomu nie życzę.

 

Wracając do kwestii technicznych – ustawienie zabezpieczenia biometrycznego (odcisk palca, rozpoznawanie twarzy lub tęczówki) wymaga ustawienia zapasowej blokady ekranu. W tym przypadku należy wybrać jedną z podstawowych, czyli PIN, wzór, czy też hasło.

Bardzo ważne jest zapamiętanie ustawionej zapasowej blokady. Każde ponowne uruchomienie telefonu będzie wiązało się z koniecznością jego jednorazowego wprowadzenia.

 

Na tym etapie warto wspomnieć  o funkcji bezpiecznego uruchamiania. Włączenie tej funkcji wymusi konieczność wprowadzenia PINu jeszcze przed uruchomieniem Androida. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które uniemożliwia połączenie telefonu z internetem i otrzymanie powiadomień, które mogłaby odczytać osoba postronna.

bezpieczne uruchamianie.png

Jeżeli zapomnisz swój podstawowy kod blokady telefonu (PIN/hasło/wzór), konieczne jest zresetowanie telefonu do ustawień fabrycznych za pomocą tak zwanego hard resetu. Niestety, spowoduje to usunięcie danych z pamięci wewnętrznej telefonu.  Instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz w tym temacie: https://eu.community.samsung.com/t5/Urz%C4%85dzenia-Mobilne/Soft-Hard-Reset-oraz-Tryb-bezpieczny/m-p...

Telefon prawdopodobnie przy próbie wyłączenia urządzenia będzie prosił o kod blokady, w związku z tym należy wybrać opcję "Uruchom ponownie", a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami w powyższym temacie.

UWAGA – Jeżeli w telefonie zalogowane było wcześniej konto Google, będziesz proszony o wprowadzenie danych logowania do tego konta w trakcie pierwszej konfiguracji telefonu po resecie.

Jeżeli możesz odblokować urządzenie za pomocą blokady biometrycznej, a nie znasz podstawowego kodu blokady, skonfiguruj usługę Find My Mobile i skorzystaj z opcji zdjęcia blokad telefonu za pomocą konta Samsung. Instrukcję znajdziesz w tym temacie: https://eu.community.samsung.com/t5/Urz%C4%85dzenia-Mobilne/Find-My-Mobile-opis-funkcji/m-p/401940#M...

 

 

Smart Lock

smart lock.png

Podobną funkcją jest ta dostarczona przez Google – Smart Lock. Tak jak w przypadku blokad biometrycznych, jego aktywacja wymaga ustawienia zapasowej blokady ekranu.

 

Smart lock dostarcza kilka metod blokowania:

1. Wykrywanie kontaktu z ciałem – działa na podstawie przechowywania danych z wbudowanego w telefonie akcelerometru. Funkcja ta "uczy się" sposobu chodzenia i dopóki mamy urządzenie w kieszeni, pozostanie odblokowane. Telefon blokuje się automatycznie w ciągu minuty, jeżeli zostanie odłożone (np. na stół) lub gdy wykryje on inny sposób chodzenia. W przypadku gdy wsiądziesz do samochodu/autobusu/pociągu, blokada standardowo włącza się w ciągu 5-10 minut.

2. Zaufane miejsce – funkcja ta działa najbardziej optymalnie przy połączeniu Wi-Fi. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie pozostanie odblokowane, dopóki przebywasz w konkretnej lokalizacji. Warto wspomnieć, że najlepszy efekt da tutaj włączenie wysokiej dokładności lokalizacji. Jednakże, nawet pomimo tego urządzenie może pozostać odblokowane nawet w promieniu 80 metrów od wybranej lokalizacji.

3. Zaufane urządzenie – telefon w tym przypadku pozostanie odblokowany, dopóki jest sparowany z urządzeniem Bluetooth, dodanym jako zaufane – zegarek, słuchawki BT, zestaw głośnomówiący. Warto tu pamiętać, że zasięg łączności Bluetooth jest zmienny w zależności od panujących w danej sytuacji warunków. Nie jest zalecane dodawanie jako zaufanych urządzeń, które masz zawsze przy sobie i są włączone przez większość czasu.

4. Voice Match – ta funkcja powiązana jest z wyszukiwaniem głosowym „OK Google”. Po rozpoznaniu Twojego modelu głosu możesz wydawać polecenia głosowe bez konieczności ręcznego odblokowywania urządzenia.

Z uwagi na charakterystykę działania, jeżeli Smart Lock nie funkcjonuje poprawnie, telefon standardowo może być odblokowany jednym z podstawowych zabezpieczeń.

 

Blokada regionalna

Jest to jedna z blokad, która wyglądem może nieco przypominać blokadę simlock. Jej funkcjonowanie i sposób odblkowania opisał @ŁukaszG w swoim temacie:
https://eu.community.samsung.com/t5/Urz%C4%85dzenia-Mobilne/Przydatne-porady-dla-u%C5%BCytkownik%C3%...

 

Karta pamięci – szyfrowanie

Nie jest to jako tako blokada telefonu, ale warto wspomnieć o jednej dosyć istotnej kwestii.
Telefony Samsung dają możliwość zaszyfrowania danych na karcie pamięci. Klucz szyfrowania przechowywany jest w pamięci urządzenia, dlatego też bardzo istotne jest, żeby odszyfrować kartę pamięci przed zresetowaniem telefonu do ustawień fabrycznych, ponieważ wspomniany klucz szyfrowania zostanie usunięty i odszyfrowanie karty będzie niemożliwe. Taka sytuacja może się zdarzyć również podczas aktualizacji oprogramowania – dlatego też ważne jest odszyfrowanie karty pamięci przed aktualizacją lub resetem telefonu.

 


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

2 ODPOW. 2
Legend

Super poradnik myślę, że powinno być na pierwszej stronie, bo wiele osób ma mniejsze lub większe problem.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacjaKrzysiekK Moderator
Moderator

@vdsl2

Temat jest na pierwszej stronie

blokada.png

 


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like