Wsparcie

Open search

Bateria w smartfonie - jak dbać, by posłużyła jak najdłużej?

DamianK Moderator
Moderator

battery.jpg

 

 

Cześć!

 

Dzięki pomysłowi kilku naszych userów oraz dzięki ich sugestiom, postanowiłem stworzyć poradnik, dzięki któremu użytkownicy będą mogli sprawić, że bateria w ich urządzeniu zachowa swoje właściwości zauważalnie dłużej. 

 

@przemaser  @nismo @kamil40013 @swoosh26 @Szewcu72  - dzięki Wam wielkie za inspirację i wsparcie!

 

Na wstępie zachęcam do wstawiania swoich pomysłów i sugestii, jeżeli jakichś zabraknie w moim poradniku. Postaram się w ten sposób aktualizować pierwszy post tak, by informacje były kompletne

 

Wszelkie aspekty wpływające na żywotność baterii lub długość działania urządzenia na jednym naładowaniu postanowiłem podzielić na kategorie. Dodatkowo na podstawie własnych doświadczeń kolorami oznaczyłem priorytety w następujący sposób:

 

Czerwony - istotny wpływ na żywotność baterii lub działanie telefonu na jednym naładowaniu

Pomarańczowy - zauważalny wpływ na powyższe kwestie

Zielony - nieznaczny wpływ na baterię

 

 

 

apps_members_icon_setting.png

Ustawienia/aplikacje/system

 

Optymalizacja aplikacji

 

Jeżeli w telefonie zainstalowaną mamy dużą ilość aplikacji, gdzie mamy pewność, że część z nich używana jest sporadycznie, warto zastanowić się nad włączeniem funkcji baterii adaptacyjnej. Dzięki tej funkcji aktywność w tle rzadko używanych aplikacji jest optymalizowana na podstawie skryptów oprogramowania urządzenia, analizujących sposób użytkowania telefonu. Bardziej ma ona wpływ na działanie na jednym naładowaniu, niż na stan baterii na przestrzeni czasu.

 

 

Funkcję tę znajdziemy w sekcji Ustawienia > Pielęgnacja urządzenia > Bateria > menu > Ustawienia > Bateria adaptacyjna

 

Oszczędzanie energii

 

Funkcja oszczędzania energii pozwala na częściowe ograniczenie wydajności i funkcjonalności urządzenia, celem wydłużenia działania telefonu na jednym naładowaniu. Według mnie nie ma ona większego znaczenia w kontekście żywotności akumulatora na przestrzeni czasu.

Opcja ta dostępna jest w sekcji Ustawienia > Pielęgnacja urządzenia > Bateria > Tryb zasilania

 

Domyślnie wybrana jest opcja 'Optymalizacja', która nie podbija, ani nie obniża wydajności telefonu. Najbardziej rozsądnym wyborem jest  'Średnie oszczędzanie energii' - tryb ten ogranicza dane w tle, wyłącza funkcję Always On Display, ogranicza prędkość procesora do 70%, zmniejsza jasność ekranu o 10%, a rozdzielczość ekranu jest zmieniana na Full HD. 

 

Trzeba wspomnieć, że w tym trybie powiadomienia mogą docierać z opóźnieniem, a działanie w tle kilku wymagających aplikacji plus korzystanie z innej na pierwszym planie może spowodować zauważalne spadki wydajności telefonu z uwagi na ograniczenie prędkości procesora. 

 

Uśpienie aplikacji

 

Podobnie jak w przypadku optymalizacji aplikacji, funkcja ta daje możliwość optymalizacji tych nieużywanych, z tym że tutaj aplikacje te są całkowicie dezaktywowane aż do momentu ich ponownego uruchomienia. Uniemożliwia to jakąkolwiek aktywność uśpionych aplikacji w tle. 

 

Aplikacje możemy ustawić jako uśpione ręcznie:

Ustawienia > Pielęgnacja urządzenia > Bateria > menu > Ustawienia > Uśpione aplikacje

 

...jak i automatycznie:

Ustawienia > Pielęgnacja urządzenia > Bateria > menu > Ustawienia > Wprowadź nieużywane aplikacje w tryb uśpienia

 

 

'Zasobożerność' aplikacji

 

Długie korzystanie z aplikacji wymagających znaczącej ilości zasobów urządzenia (procesora, czy pamięci RAM), to książkowy przepis na szybki drenaż baterii. Zdecydowana większość gier, czy też te najbardziej znane aplikacje społecznościowe, takie jak Facebook, Messenger, Snapchat, Instagram, Youtube, to jedne z tych, których użytkowanie przez długi czas sprawi, że bateria znika w oczach. Część tych aplikacji ma swoje alternatywne wersje dostępne do pobrania, które mają ograniczoną funkcjonalność i mniej wpłyną na użycie baterii, natomiast w tej sytuacji zwyczajnie zalecam rozwagę w ich użytkowaniu.

 

 

Aktualizacja oprogramowania

 

Jeżeli zauważasz zwiększone zużycie baterii po aktualizacji oprogramowania, warto wykonać kopię zapasową jedynie najważniejszych rzeczy (historia połączeń, sms, zdjęcia, filmy, muzyka), przywrócić telefon do ustawień fabrycznych z poziomu recovery i sprawdzić, jak sytuacja będzie wyglądać po wykonaniu tej czynności. Informacje, jak wykonać reset w recovery znajdziesz w tym temacie.

 

 

NA30K7750_wifi_101416.png

Sieć i łączność

 

Usługi lokalizacji

 

O ile włączona na stałe lokalizacja sama w sobie nie jest jeszcze aż tak istotna dla stanu baterii na co dzień, to wiele zależy od tego, jak często aplikacje żądają dostępu do lokalizacji urządzenia na pierwszym planie i w tle. Z pewnością użytkowanie nawigacji na pierwszym planie będzie drenowało baterię, natomiast z doświadczenia oraz wielokrotnej możliwości zapoznania się z logami urządzenia w takich sytuacjach wiem, jak często aplikacje potrafią wybudzać urządzenie w tle, żądając dostępu do lokalizacji. Często są to aplikacje społecznościowe. Jeżeli używamy lokalizacji na stałe, warto sprawdzić jakie aplikacje mają uprawnienia do GPS i wyłączyć je tym apkom, które w naszej opinii zupełnie tego nie wymagają. 

 

Uprawnienia można zmienić wchodząc w Ustawienia > Aplikacje > menu > Uprawnienia aplikacji > Lokalizacja.

 

 

Sieć komórkowa

 

Słaby zasięg, zwłaszcza podczas korzystania z internetu mobilnego, będzie odczuwalny podczas użytkowania urządzenia. Telefon w przypadku słabych warunków zasięgowych będzie próbował szukać silniejszego źródła sygnału, co wpływa na użycie baterii. 

 

Również fakt użytkowania internetu z sieci komórkowej wpłynie na większe zużycie, niż gdybyśmy korzystali z internetu z sieci Wi-Fi. Korzystanie z internetu od operatora to proces, składający się z nieco większej ilości złożonych etapów, w porównaniu do Wi-Fi, dlatego też im częściej jesteśmy w zasięgu naszego routera, tym lepiej dla baterii.

 

Bluetooth

 

Jeżeli chcemy jak najdłużej móc korzystać ze smartfona, Bluetooth powinniśmy włączać tylko wtedy, gdy faktycznie jest on nam potrzebny. Oczywiście podtrzymanie połączenia przez BT z innym urządzeniem również wymagać będzie nieco energii. Jeżeli natomiast nie korzystamy z żadnego akcesorium, warto wyłączyć tę funkcję, tak aby Bluetooth nie było wzbudzane przez aplikacje, inne urządzenia, czy też usługi lokalizacji.

 

Adaptive Wi-Fi

 

Funkcja ta pozwala na włączanie sieci bezprzewodowej w miejscach, gdzie jest ona najczęściej użytkowana. Odpowiedni skrypt pozwala urządzeniu 'nauczyć się', do jakich sieci logujemy się regularnie i aktywować Wi-Fi wtedy, gdy jesteśmy w ich zasiegu. Funkcja ta może być oczywiście wygodna, natomiast jej włączenie spowoduje, że Wi-Fi nigdy nie będzie w pełni nieaktywne, a telefon będzie w tle uruchamiał procesy podtrzymujące skanowanie sieci bezprzewodowych. 

Warto wyłączyć tę funkcję celem zaoszczędzenia baterii: Ustawienia > Połączenia > Wi-Fi > menu > Zaawansowane > Włącz Wi-Fi automatycznie.

screen.png

Wyświetlacz

 

Jasność ekranu

 

Jest to jeden z ważniejszych czynników wpływających na drenaż baterii. Rzadko kiedy użytkujemy smartfona w sposób, który nie wymaga podświetlenia ekranu, dlatego też stopnień jego podświetlenia jest podstawowym ustawieniem, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Rodzi się tu pytanie: jakiego trybu w takim razie używać, automatycznego, czy ręcznego?

Według mnie obu jednocześnie. W jaki sposób? Zaznaczając tryb automatyczny i dostosowując jego podświetlenie suwakiem w sytuacjach, gdy na przykład telefon podświetla ekran jaśniej, niż tak naprawdę tego potrzebujemy. Dzięki temu funkcja automatycznej jasności wyręczy nas w większości sytuacji, a my możemy w razie czego skorygować jasność ekranu. Osobiście używam telefonu właśnie w ten sposób od dłuższego czasu, choć często zdarza mi się przestawiać na tryb ręczny, gdzie zazwyczaj jasność ekranu nie przekracza 50%. Jeżeli macie swoje metody co do jasności ekranu, podzielcie się nimi

 

Zastosowany motyw

 

Jeżeli chodzi o motyw ustawiony w urządzeniu, tu zasada jest tylko jedna - im więcej czarnego koloru, tym lepiej. Ekrany OLED mają to do siebie, że ekran nie bierze czynnego udziału w wyświetlaniu czerni - piksele te są po prostu nieaktywne, a co za tym idzie, ekran zużywa mniej energii potrzebnej do wyświetlania zawartości.

W Android Pie dostępna jest funkcja trybu nocnego, która w zupełności wystarczy do zaoszczędzenia baterii. Jest ona dostępna w sekcji Ustawienia > Wyświetlacz > Tryb nocny  lub z poziomu szybkich ustawień. 

W Androidzie Oreo konieczne jest ustawienie ciemnego motywu z poziomu Samsung Themes.

 

Always On Display

 

W przypadku smartfonów, które posiadają tę funkcję, warto zwrócić uwagę na aktywność tej funkcji. AOD włączone na stałe zużywa około 1-1,3% baterii na godzinę. W perspektywie całego dnia, może to być od kilku do kilkunastu procent.

 

W Android Pie mamy możliwość włączenia opcji, która pozwala na uaktywnianie Always On Display na 30 sekund za pomocą dotknięcia ekranu. Dzięki temu mamy kompromis między oszczędnością baterii, a zachowaniem funkcjonalności.  Można ją włączyć wchodząc w Ustawienia > Ekran blokady > Always On Display > Tryb wyświetlacza > Dotknij, aby pokazać. Trzeba jednak pamiętać, że włączenie tej opcji wciąż podtrzymywać będzie aktywność całego panelu dotykowego. Dlatego też jeżeli chcemy jeszcze bardziej wydłużyć czas pracy na baterii, wyłączenie AOD będzie z pewnością pomocne.

 

Długość podświetlenia

 

Tak jak w przypadku jasności ekranu, czas jego wygaszania ma pewien wpływ na to, ile po naładowaniu wytrzyma nasza bateria. Czasem sprawdzamy coś na urządzeniu i kładziemy telefon na biurku z podświetlonym ekranem. Oczywiście mamy świadomość, że ekran sam się wygasi po jakimś czasie. Ale jeżeli nie potrzebujemy, nie ma sensu ustawiać czasu wygaszania ekranu na więcej, niż 30 sekund. Szkoda 'procentów'.

 

Rozdzielczość ekranu

 

W mojej ocenie nie ma ona dużego wpływu na zapotrzebowanie na energię, jednakże większa ilość detali wyświetlanych na ekranie, będzie obciążać nieco bardziej GPU, wymagając tym samym większej ilości energii. Jeżeli na oko nie widzisz różnicy po ustawieniu wyższej rozdzielczości, śmiało możesz zostawić niższą.

 

charging.pngBateria/ładowanie

 

Procent naładowania

 

Akumulatory litowo-jonowe, wykorzystywane w smartfonach różnią się od tych baterii, które były używane w telefonach parę lat temu. O ile kiedyś zalecane było rozładowywanie telefonu do końca, teraz takie działania mogą mieć odwrotny skutek. Dlatego też najlepiej nie rozładowywać urządzenia poniżej 15-20% i już w tym momencie podłączyć telefon do ładowarki. Notoryczne pełne rozładowywanie baterii będzie miało istotny wpływ na żywotność akumulatora na przestrzeni czasu. 

 

Temperatura urządzenia podczas ładowania

 

O ile czynnik ten jest istotny w kontekście żywotności baterii, został przeze mnie oznaczony kolorem zielonym z prostej przyczyny - raczej mało prawdopodobne, że ktoś ładuje urządzenie w innych temperaturach, niż jest to zalecane, czyli w przedziale 10-40 stopni Celsjusza. Tutaj polecam jedynie zwracać uwagę na to, by latem ładowane urządzenie nie leżało na słońcu. 

 

Długie użycie w zimnie lub cieple

 

Skrajne temperatury również nie są przyjazne dla naszych baterii i mogą przyczynić się do jej szybszego zużycia.

Dlatego też nie jest zalecane ciągłe użytkowanie telefonu w takich sytuacjach.

 

Cykle ładowania

 

Żywotność baterii określana jest na około 500 pełnych cykli ładowań. Dopóki akumulator nie jest mocno eksploatowany, możemy być pewni, że zachowa swoje właściwości na co najmniej wspomniane 500 cykli. Należy pamiętać, że mowa tu wyłącznie o PEŁNYCH cyklach. Co za tym idzie, naładowanie telefonu od 20% do 100% nie jest pełnym cyklem. Jeżeli macie wątpliwości co do tego, jaki 'staż' mają Wasze akumulatory, tę kwestię można zweryfikować w autoryzowanym serwisie Samsung. Istnieją zapewne aplikacje, które to umożliwiają, jednakże pomiary nie są w tym przypadku pewne. 

 

Ładowarka - tylko oficjalna

 

Pomijając fakt, że zazwyczaj jest to powodem wydłużonego ładowania telefonu, ładowarki, które nie są oryginalne, mogą negatywnie wpływać na żywotność akumulatora. Zaleca się, by korzystać wyłącznie z ładowarek wyprodukowanych przez Samsung. 

 

 

To wszystko!

 

 

Chciałbym napisać, że tak w skrócie wyglądają wszystkie aspekty, mogące wpływać na działanie baterii, ale informacji wyszło naprawdę sporo. Mam nadzieję, że dla wielu z Was okażą się przydatne i pomogą Wam sprawić, że będziecie cieszyć się na co dzień swoimi smartfonami jeszcze dłużej.

Oczywiście zachęcam do przekazywania również swoich pomysłów i sugestii!


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

17 ODPOW. 17
Apprentice

Nic tak nie oszczędza baterii jak odinstalowanie z telefonu całego bloatware, nieużywanych aplikacji i dublujących się serwisów Googla i Samsunga  przez adb a jak ktoś nie ogarnia klikania komend to można je zamrozić dedykowana aplikacja pod Samsungi (niestety płatna)

W moim przypadku zmiana jest kolosalna 

 

Big Cheese

A jak tam z aplikacją Facebook,  nadal jest taka prądożerna? 

Apprentice
Ta która jest preinstalowana na telefonie tak (to pierwsza rzecz jaką odinstalowałem przez adb)
Jest w sklepie Facebook Lite dużo mniej zasobożerna i nie woła tylu uprawnień
Navigator

Cześć,
Ja mam Messenger i Facebook a w najwiecej prądu pobiera usługa Facebook Services.
Czy jak odinstaluje Facebook i zainstaluje Facebook Lite, to ta usługa nie pojawi się ?
Obecnie w aplikacjach mam Facebook, Facebook App Installer, Facebook App Manager, Facebook Services, Messenger.

Navigator

Dodam jeszcze od siebie, że Włączanie Automatycznej Synchronizacji też powoduje szybsze zużycie baterii.

Legend

@przemaser  Nie ma możliwości odinstalowania Facebook tylko wyłączenie.

Screenshot_20190318-102450_Settings.jpg

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja
Superuser I
Superuser I

@przemaser, nie we wszystkich telefonach można odinstalować aplikację Facebook. Nie miałem takiej możliwości w Note9 i nie mam teraz w przypadku S10+. Spróbuj wyłączyć aplikację Facebook z poziomu ustawień (Ustawienia > Aplikacje > Facebook > Wyłącz). Sprawdź czy po tym zabiegu powiązane aplikacje będa w dalszym ciągu zużywać baterię. Jeżeli nie to zainstaluj wersję Lite i ponownie sprawdź jaki wpływ na baterię ma nowa aplikacja.

 

Screenshot_20190318-103246_Settings.jpg


Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - Oto kilka dobrych praktyk!Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
Apprentice

@vdsl2  napisał(a):

@przemaser  Nie ma możliwości odinstalowania Facebook tylko wyłączenie.

Screenshot_20190318-102450_Settings.jpg


oczywiście że można odinstalować wszystkie paczki Facebooka  przez ADB

 

Superuser I
Superuser I

@przemaser  napisał(a):

Czy jak odinstaluje Facebook i zainstaluje Facebook Lite, to ta usługa nie pojawi się ?
Obecnie w aplikacjach mam Facebook, Facebook App Installer, Facebook App Manager, Facebook Services, Messenger.


Możesz wyłączyć wszystkie wymienione aplikacje. Zainstalowanie wersji Facebook Lite nie sprawi, że zostaną one ponownie włączone.

Bez problemu możesz wyłączyć też te trzy aplikacje mając zainstalowanego pełnego kienta Facebook, ale nie jestem pewny jak wpłynie, to na działanie aplikacji. Przez chwilę, to testowałem i nic się nie zmieniło. App Installer oraz App Manager odpowiadają za automatyczne aktualizowanie aplikacji Facebook.

 


@Wojtek83  napisał(a):
oczywiście że można odinstalować wszystkie paczki Facebooka  przez ADB

Tak też można, ale nie jest to oficjalny sposób. Samo wyłączenie aplikacji z poziomu menadżera aplikacja jest wystarczające dla większości użytkowników.


 


Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - Oto kilka dobrych praktyk!Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
Autorzy z największą liczbą like