Wsparcie

Open search

Samsung 970 EVO Plus - jeszcze większa wydajność!

Highlighted
RadekK Moderator
Moderator

970evoplus.jpgSSD 970 EVO Plus - grafika podglądowa

W październiku 2018r. podczas Samsung Tech Day po raz pierwszy usłyszeliśmy o planowanym Samsung 970 EVO Plus, który miał zostać następcą popularnego Samsung 970 Evo. W ostatnich dniach została ujawniona specyfikacja, a egzemplarze testowe już dotarły do redakcji wielu portali technologicznych.

Czym tym razem zaskoczył nas Samsung, a jakie parametry się nie zmieniły?

Największą nowością jest zastąpienie pamięci 64-warstowywch piątą generację układów V-NAND zbudowanych z 96 warstw. To rozwiązanie spowodowało znaczący wzrost prędkości zapisu oraz energooszczędność. Technologia V-NAND umożliwia układanie komórek pamięci w bloku jedna na drugiej. Pozwala to zwiększyć rozmiar jednej pojedynczej kości w porównaniu do konstrukcji innych producentów, gdzie komórki umieszczone są w jednej płaszczyźnie.

abc.jpgStruktura kości pamięci wykonanej w technologii V-NAND

Materiały reklamowe mówią o nawet 53-procentowym skoku wydajności przy zapisie w porównaniu z poprzednią wersją 970 EVO! Wynik jest oszałamiający i nie są to tylko i wyłącznie cyfry. Testy niezależnych portali potwierdzają, że dysk świetnie radzi sobie podczas domowych zastosowań, a jednocześnie jest idealny dla specjalistów z branży IT i profesjonalnych graczy.

Większość specyfikacji pokrywa się z poprzednikiem. Dysk jest obsługiwany przez sprawdzony kontroler Phoenix odświeżony poprzez optymalizację oprogramowania, a technologia TurboWire rozszerza pamięć podręczną SLC o dodatkową wirtualną przestrzeń co przekłada się na wydajność. Za połączenie dysku odpowiada złącze PCIe 3.0 x4 NVMe, czyli będzie kompatybilny z każdą płytą główna z gniazdem M.2.

Producent tak jak w poprzednim modelu udziela ograniczonej 5-letniej gwarancji. Limit odnosi się do maksymalnej ilości zapisów, jednak w przypadku domowych przekroczenie parametru TBW (Total Bytes Written) jest wręcz niemożliwe 

Poniżej przedstawiam dokładną specyfikację:

970evoplusspec.jpg970 EVO Plus - specyfikacja

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
3 ODPOW. 3
Big Cheese

@RadekKWiadomo może coś na temat jego temperatur pracy podczas ciągłego zapisu/odczytu ?

RadekK Moderator
Moderator

@kamil40013,

Zgodnie ze specyfikacją temperatura pracy to 70 stopni, natomiast testy na portalach technologicznych mówią, że dysk może rozgrzać się znacznie bardziej i tutaj podawane są różne wartości nawet ponad 85 stopni. W zasadzie wszystko zależy od tego, czy zamontowany jest dodatkowy nawiew.

Maksymalna temperatura robocza tego dysku to 83 stopnie, po dojściu do tej granicznej oprogramowanie powoduje zwolnienie pracy dysku. Czytałem, że z uwagi na poprawienie rozprowadzenia ciepła wersja z Plusem może zapisać o 86% więcej danych niż poprzednik 970EVO, zanim zostanie zdławiony.

Tak czy inaczej, płyta główna z chłodzeniem złącza M.2 będzie przydatna

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
Big Cheese

Właśnie tego się obawiałem. U mnie złącze M.2 znajduje się pomiędzy kartą graficzną a procesorem. Nie posiada też żadnego chłodzenia. Więc dysk miałby nieprzyjemne warunki do pracy. Póki co zostanę jeszcze na zwykłym SSD SATA

Autorzy z największą liczbą like