Wsparcie

Open search

Błąd stylu partycji przy instalacji systemu operacyjnego

Expert

Dysk twardy może zostać sformatowany w dwóch stylach GPT i MBR. Posiadają one różne sposoby na zarządzanie danymi i możliwości podziału partycji. Style te nie są odgórnie narzucone i mogą być zmieniane. W przypadku GPT istnieje jedno ograniczenie – jeżeli płyta główna nie posiada obsługi UEFI system Windows nie może zostać zainstalowany. Przestrzeń dyskowa oczywiście będzie wykrywana, jednakże może być przeznaczona na jedynie jako magazyn plików poza systemowych.

W przypadku gdy w instalatorze Windows pojawia się informacja, że system nie może zostać zainstalowany, ponieważ partycja posiada styl GPT oznacza to, że należy włączyć obsługę UEFI bądź skonwertować dysk na MBR.

Ustawienia UEFI są zależne od producenta płyty głównej, zazwyczaj, aby dostać się do tego menu, wystarczy po włączeniu komputera nacisnąć klawisz F2. Następnie odszukać sekcję BOOT i wybrać w niej BOOT mode jako UEFI.

Konwersji stylu partycji na MBR można dokonać w trakcie instalacji Windows, niestety wiąże się ona z utratą danych z dysku. W tym celu potrzebny jest instalator starszej wersji systemu niż Windows 10. W oknie odpowiedzialnym za wybór miejsca instalacji systemu należy usunąć wszystkie partycje, tak by przestrzeń dyskowa pozostała nieprzydzielona.

 

1.jpg

 

 

Nie przydzieloną przestrzeń dyskową należy wybrać i kliknąć Dalej – instalator wykona odpowiednie formatowanie samodzielnie w stylu MBR, utworzy partycję systemową i zainstaluje system.

2.png

 

 

 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
Autorzy z największą liczbą like