Wsparcie

Open search

Przyczyny wydłużania się czasu prania

Highlighted
EwaK Moderator
Moderator

Cześć, dziś rozpiszę się lekko o problemie wydłużania czasu prania.

Problem potrafi się pojawić, niezależnie ile czasu używamy już urządzenie. Żeby znaleźć rozwiązanie, musimy jeszcze rozróżnić, co dokładnie się dzieje. Czas się wydłuża faktycznie, przeskakując np. Z 1:40 na 2:10? Czy może zatrzymuje się na 9/7 minucie do końca? Od odpowiedzi oczywiście zależy rozwiązanie sprawy.

 

Zajmijmy się na początku wydłużaniem. Możliwe przyczyny:

- Załadunek – urządzenia na części programów automatycznie dostosowują długość cyklu, jak i ilość wody potrzebnej do prania.

- Kalibracja – jest to automatyczny program, pozwalający na wyważanie bębna. Pomaga on odpowiednio ustawić sam bęben oraz wspomaga urządzenie w prawidłowym odczycie wagi prania.

- Nierówno rozłożone pranie – jeżeli pranie się zbiło w kulkę lub jeżeli wrzucamy tylko jedną rzecz, która powoduje obciążenie wyłącznie na jedną część bębna, nie mając żadnej przeciwwagi, również może dojść do wydłużenia cyklu, ponieważ urządzenie nie będzie potrafiło prawidłowo ani prania rozłożyć, ani odczytać jego wagi.

- Poziomowanie – jeżeli pralka nie jest dobrze ustawiona z poziomicą, a jej nóżki maksymalnie dokręcone, może pojawić się dokładnie to samo, co w przypadku nierówno rozłożonego prania.

- Instalacja – jedna z ważniejszych części, o których często zapominamy. Prawidłowa praca urządzenia zależy również od ciśnienia wody, wysokości odpływu, drożności filtra, jak i odległości dookoła pralki.

- Aktywna piana – o ile Eco Bubble jest włączane automatycznie, tak aktywną pianę włączamy samodzielnie. Czasem te dwie funkcje są mylone i pojawia się pytanie, czemu bąbelki mają wydłużać nam cykl o 30 minut. Aktywna piana polega na dodatkowym namaczaniu w pianie naszego prania. Jeżeli nie mamy większych zabrudzeń i plam, nie ma potrzeby, żeby taką funkcję włączać.

- Dodatkowe płukania/wirowania/zmiana temperatury – są to dodatkowe funkcje i zawsze wpływają na wydłużenie pierwotnego czasu cyklu.

- Wężyki na wyświetlaczu na bawełnie – oznaczają one, że urządzenie właśnie wyważa pranie, w celu dostosowania parametrów. Należy po prostu poczekać.

20181228_161727_1.gif

 

 

Zatrzymywanie:

Problem z zatrzymywaniem w trakcie cyklu może wywoływać niepokój użytkownika urządzenia. Najczęściej jednak nie jest związany z usterką pralki. Z reguły przyczyną jest zwykłe przeciążenie pralki.  W związku z tym zawsze należy stosować się do tabeli załadunku, która podana jest w instrukcji do danego modelu pralki. Jeżeli w danym modelu mamy przykładowo poniżej 2 kg załadunku na praniu szybkim, a damy pełny bęben, wtedy możemy być prawie pewni, że urządzenie się zatrzyma. Jest to związane z automatyczną blokadą pralki, chroniącą przed uszkodzeniem urządzenia w trakcie wirowania. To samo się może stać, jeżeli wrzucimy do pralki jeden koc lub ręcznik.

Konieczne jest również regularne wykonywanie kalibracji. Zachęcam do wykonywania jej co ok. 30-40 prań, tak często, jak Eco Czyszczenie Bębna.

Poza tradycyjną instalacją, jeżeli pojawia się problem z zatrzymywaniem lub opóźnianiem, należy sprawdzić jeszcze zasilanie urządzenia. Czy podłączone jest przez przedłużacz? Czy może do gniazdka bezpośrednio? Prawidłowe podłączenie, to zawsze osobne gniazdko z uziemieniem. Jeżeli jednak problem, mimo sprawdzenia wszystkiego, dalej się pojawia, zalecam sprawdzenie zasilania  przełączając kabel pralki do innego gniazdka. Być może jest to problem z samym gniazdkiem, który nie jest związany z pralką, a jak psuje nam humor

 

Mam nadzieję, że powyższe porady okażą się pomocne. Piszcie pod postem, jeśli będę mogła Wam podpowiedzieć w innej kwestii, nieopisanej powyżej.


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like