Wsparcie

Open search

Pralki - usługi nie objęte gwarancją

Cześć Userzy,

Dzisiaj temat przewrotnie będzie dotyczył czynności, które nie są serwisowe. Czyli w skrócie nie są objęte gwarancją.
W większości są to czynności czysto konserwacyjne, które każdy użytkownik pralek powinien wykonywać co jakiś czas we własnym zakresie.
Co to za czynności? Co oznacza, że nie są objęte gwarancją?
Poniżej wyjaśnienie.

Zgodnie z zapisem w instrukcji obsługi pralek serwis może naliczyć opłatę za serwis również w okresie obowiązywania gwarancji.
 Są to następujące przypadki:
- jeśli użytkownik mógł rozwiązać problem samodzielnie, stosując jedno z rozwiązań przedstawionych w dziale rozwiązywania problemów.
 - jeśli serwisant musiał odbyć kilka wizyt ze względu na niepełną informację o stanie i usterkach urządzenia przekazanych od klienta.
 

Teraz przejdziemy do określenia, jakie czynności nie są objęte gwarancją.
Czyszczenie bębna:
 Brzmi skomplikowanie, a jest to bardzo prosta czynność, która nie wymaga dużego zaangażowania ze strony użytkownika.
 Większość pralek posiada specjalny program eko czyszczenie bębna, który należy wykonywać co 40 cykli prania. Pralka będzie informować o konieczności wykonania takiego czyszczenia, jednak gdy zostanie on zignorowany, to po 6 przypomnieniach przestanie o tym przypominać.

Warto o tym pamiętać, bo zaniechanie tej czynności może wpływać w długim okresie na jakość i efekty prania.

Jeśli pralka nie ma dedykowanego programu do czyszczenia, równie dobrym będzie ustawienie prania na program bawełna i maksymalną temperaturą. Oczywiście w ramach czyszczenia na pustym bębnie.
Warto przy tej czynności pamiętać o wytarciu uszczelek, gdyż tam często gromadzą się zanieczyszczenia.
 

Tej czynności serwis za nas nie wykona. Jeśli dojdzie do mocnego zanieczyszczenia pralki, gdy urządzenie nie było czyszczone nigdy, generalne czyszczenie urządzenia będzie usługą płatną i może skończyć się na rozkręceniu całej pralki w celu wyczyszczenia.
 Czyszczenie filtrów:
W urządzeniu mamy dwa filtry dopływowy (siateczkowy) i odpływowy.
Dopływowy znajduje się na wężu doprowadzającym wodę i warto czasem zerknąć czy nie zebrały się na nim ciała obce, czy też kamień.

Filtr odpływowy jest w dolnej części urządzenia za klapką. By dostać się do tego filtra i go oczyścić należy dla bezpieczeństwa w pierwszej kolejności odprowadzić pozostałości wody wężykiem awaryjnym (obok filtra).

Następnie wyjmujemy filtr oczyszczamy go z zabrudzeń pod wodą i zaglądamy czy żadne ciała obce, czy zanieczyszczenia nie dostały się za filtr.

Tutaj warto przy każdym czyszczeniu sprawdzić turbinę pompy odprowadzającej, czy nie jest zablokowana. Sprawdzamy to poprzez obrócenie jej.
Jeśli nie obraca się swobodnie oznacza to, że do pompy dostało się ciało obce i trzeba wezwać serwis w celu jego usunięcia. I takie sytuacje również nie podlegają gwarancji.
Przyczyną usterki jest niewłaściwe użytkowanie, dlatego odblokowanie pompy to płata usługa serwisowa.
Często ta blokada pompy jest bezpośrednio związana z komunikatem 5c na wyświetlaczu pralki.
 Szuflada na detergent
 Temat może wydawać się oczywisty, ale uważam, że warto o tym wspomnieć. Całą szufladkę na detergent należy co jakiś czas (najlepiej raz w miesiącu) wyjąć, rozmontować dozownik detergentu i wszystko wyczyścić. Warto również przy czyszczeniu szufladki przepłukać kanał, którym detergent dostaje się  do bębna. Przelanie raz na jakiś czas 2 litrami ciepłej wody na pewno pomoże w utrzymaniu czystości tego elementu.

Jeśli detergent przestanie być nagle pobierany lub pobierany będzie przed czasem, to serwis nie wykona usługi czyszczenia tych elementów w ramach gwarancji. A zwykle to jest powodem powyższych usterek.
Ustawienie i instalacja urządzenia
 Czynności jak poziomowanie, ustawienie, kontrowanie nóżek i kalibracja urządzenia leżą również po stronie użytkownika. Chyba, że wykupimy sobie taką dodatkową usługę w serwisie bądź w sklepie. Jeśli nie, to prawidłowa instalacja jest po naszej stronie. Należy urządzenie prawidłowo i stabilnie ustawić zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi. Również podłączenie węży, jak i wysokość odpływu powinno być wykonane według instrukcji. Jeśli urządzenie będzie wykazywało niewłaściwą pracę związaną z tą niepoprawną instalacją serwis może pobrać opłatę za prawidłowy montaż urządzenia.
Kwestie dotyczącą kalibracji znajdziecie poniżej:
 https://eu.community.samsung.com/t5/Sprz%C4%99t-Gospodarstwa-Domowego/Kalibracja-pralki/m-p/394104
 Szczegóły dotyczące prawidłowej instalacji pralki i czynności, jakie należy wykonać niebawem pojawią się tutaj na forum.
Zatem śledźcie nas koniecznie!
I w razie pytań zapraszam!

Jeśli uważasz, że odpowiedzi w Twoim temacie były pomocne daj „lajka” i kliknij „zaakceptuj jako rozwiązanie” pod postem wybranego użytkownika. Daje to satysfakcję i motywację do pomocy innym w kolejnych postach 

Editor7.gifCzy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like